Francuski minister finansów zapowiada, że sankcje wymierzone w Rosję obejmą kryptowaluty

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji (11)
Francuski minister finansów zapowiada, że sankcje wymierzone w Rosję obejmą kryptowaluty

Francuski minister finansów zapowiedział, że sankcje wymierzone w Rosję obejmą również kryptowaluty. Ma to zapobiec wykorzystaniu ich jako luki umożliwiającej Rosji obchodzenie ograniczeń. Czy takie zapowiedzi osłabią i tak już lecący od kilkunastu tygodni kurs kryptowalut?

Sankcje na kryptowaluty dodatkowo zablokują Rosję

Objęcie kryptowalut sankcjami może uniemożliwić obchodzenie za ich pomocą nałożonych na Rosję sankcji. Taką opinię przedstawia wielu specjalistów, w środę taką możliwość potwierdził Reuters, cytując wypowiedź francuskiego ministra finansów Bruna Le Maire. W jego opinii kwestia kryptowalut „nie powinna być przeoczona”. Co do takiego rozwiązania są zgodni unijni liderzy. Co to oznacza dla kursu kryptowalut??

Jeszcze kilka lat temu Putin wypowiadał się dość negatywnie o rynku kryptowalut — Rosja zakaże bitcoina?. W jego opinii kryptowaluty mogły być wykorzystywane do prania pieniędzy, unikania podatków i finansowania terroryzmu. Wątpliwy instrument w obecnej sytuacji może stać się dla Rosjan idealną i niekontrolowaną alternatywą do omijania sankcji i swobodnego przepływu kapitału. Już teraz istnieje duże prawdopodobieństwa, że do rosyjskiego rządu i oligarchów trafiła ich spora część. O zablokowanie dostępu do giełd dla rosyjskich użytkowników już kilka dni temu zwróciła się Ukraina. Sześć gigantów giełd kryptowalutowych, w tym: KuCoin, Binance, Coinbase i Kraken odrzuciło tę prośbę podkreślając, że chcą zachować dystans od trwającej kłótni politycznej. Ostatecznie dziś rano giełda Binance zablokowała dostęp dla wszystkich klientów z Rosji objętych sankcjami.

Czy sankcje osłabią i tak już kiepską kondycję kryptowalut?

Patrząc na obecny kurs Bitcoina utrzymuje się on na poziomie około 43 tys. dolarów. Jego cena po kilkudniowym spadku poniżej 40 tys. dolarów wzrosła o ponad 8 procent. Wartość bitcoina na obecnym poziomie może być odpowiedzią na zapowiedziane sankcje gospodarcze i spadek wartości rubla. Część Rosjan uciekło ze swoimi oszczędnościami na rynek krypto i tam szuka zabezpieczenia swoich oszczędności. W Rosji w ostatnich 24 godzinach wartość Bitcoina wzrosła o ponad 14 procent. Pokazuje to jak mocny i nagły był napływ gotówki na giełdy.