Nie płacisz abonamentu RTV od kilkunastu lat, a Poczta Polska nic z tym nie robiła? Zdaniem sądu miałeś prawo pomyśleć, że nie masz obowiązku uiszczania opłat

Codzienne Państwo dołącz do dyskusji (428) 02.07.2020
Nie płacisz abonamentu RTV od kilkunastu lat, a Poczta Polska nic z tym nie robiła? Zdaniem sądu miałeś prawo pomyśleć, że nie masz obowiązku uiszczania opłat

Edyta Wara-Wąsowska

Teoretycznie Poczta Polska miała zaprzestać ściągania zaległych opłat za zaległy abonament RTV. Niektórzy dłużnicy nadal jednak dostają wezwania do zapłaty. I dotyczy to nawet tych, którzy odbiornik telewizyjny wyrejestrowali dawno temu. 

Ściąganie abonamentu RTV przez urząd skarbowy i pocztę: dłużnicy dostają wezwania

Jakiś czas temu głośno zrobiło się o szeroko zakrojonej akcji dwóch instytucji – chodzi o ściąganie abonamentu RTV przez urząd skarbowy i Pocztę Polską (PP wystawia tytuł wykonawczy i kieruje go do egzekucji prowadzonej przez US).

Na łamach Bezprawnika informowaliśmy o tym, że zaległy abonament RTV może powodować zajęcie konta. Głośna była zwłaszcza sprawa opisywana przez „GW” – US zajmował emerytury osób, które przed przejściem na emeryturę nie płaciły abonamentu.

Teraz „Rzeczpospolita” opisuje sprawę dłużnika, którego konto bankowe zostało zajęte przez urząd skarbowy właśnie ze względu na rzekome zaległości z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV. Rzekome, bo sprawa trafiła do WSA, gdzie dłużnik przekonywał, że… już dawno wyrejestrował odbiorniki. Miał to zrobić jeszcze w 2004 r., kiedy zmieniał miejsce zamieszkania. Nie miał jednak na to żadnego dowodu – jak tłumaczył, nie przypuszczał, że jakiekolwiek dowody będą potrzebne za kilkanaście lat.

Z kolei Poczta Polska twierdziła, że w 2008 r. dłużnik otrzymał indywidualny numer abonenta i na tamten moment PP nie otrzymała od dłużnika żadnej informacji o wyrejestrowaniu odbiorników. Problem polega jednak na tym, że tak jak dłużnik nie miał potwierdzenia wyrejestrowania, tak PP nie miała żadnego dowodu na nadanie indywidualnego numeru abonenta.

Nie trzeba bezterminowo przechowywać dowodów wyrejestrowania odbiornika

W tej sprawie WSA w Poznaniu stanął po stronie dłużnika i uchylił zaskarżone przez niego postanowienia US i PP. Zdaniem sądu stanowisko Poczty Polskiej nie pozwalało na dokonanie pełnej oceny przez sąd, ponieważ nie zawierało niezbędnych informacji. Sąd zwrócił też uwagę na fakt, że w sumie całe stanowisko PP opierało się na argumentacji, że dłużnik nie przedstawił dowodu na wyrejestrowanie odbiorników. Jednocześnie Poczta… też nie przedstawiła żadnych dowodów – ani na nadanie numeru, ani nawet na wcześniejsze zarejestrowanie odbiorników na nazwisko dłużnika. WSA zwraca uwagę na fakt, że żadne przepisy nie wymuszają na obywatelu bezterminowego przechowywania dowodu wyrejestrowania odbiornika. Kłóciłoby się to zresztą z tym, że termin przedawnienia opłat abonamentowych wynosi 5 lat.

Skoro Poczta Polska nie podejmuje działań, to można myśleć, że nie trzeba już płacić abonamentu

Ciekawa jest też argumentacja sądu dotycząca tego, jak wygląda ściąganie abonamentu RTV przez urząd skarbowy i PP. Jak stwierdził sąd, Poczta przez kilkanaście lat nie podejmowała żadnych działań mimo tego, że dłużnik nie wnosił opłat. Takie postępowanie ze strony Poczty mogło natomiast wytworzyć w dłużniku przekonanie, że… opłata nie jest obowiązkowa. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu wyroku (sygn. III SA/Po 138/20)

Ponadto, w okolicznościach niniejszej sprawy (na podstawie analizy akt administracyjnych) wieloletni brak jakiejkolwiek reakcji wierzyciela na nieuiszczanie opłat abonamentowych należy uznać za usprawiedliwione przeświadczenie strony o braku obowiązku uiszczania opłat abonamentowych.

To interesująca argumentacja – pytanie brzmi, czy inne sądy również będą postrzegać działania Poczty Polskiej po latach właśnie w ten sposób.

428 odpowiedzi na “Nie płacisz abonamentu RTV od kilkunastu lat, a Poczta Polska nic z tym nie robiła? Zdaniem sądu miałeś prawo pomyśleć, że nie masz obowiązku uiszczania opłat”

 1. Jak już do władzy dojdzie ktoś normalny, trzeba raz na zawsze skończyć z z tym absurdalnym abonamentem.

 2. Dlaczego wszyscy, którzy płacić powinni nie odeślą swoich zobowiązań do Tuska. Przecież to on powiedział, że znosi obowiązek abonamentowy. W UK problem nie istnieje, ponieważ ściągają każdego po sygnale i płacić trzeba chyba, że posiada się czarno-biały odbiornik. Chcieć to móc.

   • W UK rejestrują cie od razu jak kupujesz telewizor ;p Pierwszy, drugi, kolejny… można kombinować, ale to zły pomysł – bardzo zły i bardzo głupi. ;p

  • Ale Tusk uchwali ustawę znosząca abonament
   (Zamiast tego miał byc podatek 5 zł mc w prądzie) ale prezydent Lech Kaczyński jej nie podpisał, więc pretensje trzeba kierować gdzie indziej.

   • A dlaczego miałbym płacić jakiś podatek w prądzie? TVP niech się utrzymuje z własnych dochodów.A jak nie jest w stanie,to niech upada,komuna się skończyła.

    • Ta opłata nie jest tylko na TVP:
     – około 50% jest na TVP (z czego około połowa na TVP ogólnopolską a druga na 16 oddziałów regionalnych TVP 3),
     – około 25% na Polskie Radio (4 stacje),
     – około 25% na inne radiowe rozgłośnie lokalne.

     Komuna się skończyła, natomiast wszystkie kraje mają swoje narodowe media opłacane z abonamentów przez obywateli lub z budżetu. Tak czy siak za to zapłacisz – pytanie czy chcesz wiedzieć ile czy nie ;-)

  • Tusk nic takiego nie powiedział, więc przestań to powtarzać bo kłamiesz.

   Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia – zapowiedział premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej. // kwiecień 2008r.

   • To może sprostujmy jeszcze bardziej, bo może mówił o zniesieniu ale tak naprawdę dążyli do zmiany formy finansowania, ten parapodatek po prostu zostałby doliczony na sztywno każdemu do rachunku za prąd, kablówkę lub jeszcze coś innego, bo taki były założenia.

    • Mówił to, co masz w cytacie.

     Cała reszta to urojenia powstałe w głowach, przeinaczanie słów, dopisywanie sobie, dopowiadanie, i myślenie życzeniowe wraz z nierozumieniem tekstu (w tym pisanego u tych którzy czytali fora i gazety); razem wzięte.

 3. Do czasu tych 2 mld uważałem że abonament trzeba płacić – i powinni to robić wszyscy.
  Od czasu tych 2 mld uważam że abonament został już zapłacony na kilka lat do przodu.
  Więc czas skończyć z tą farsą i go zlikwidować.

  A Poczcie Polskiej albo TVP (bo nie wiem kto występuje w akcie oskarżenia) trzeba odpisać / odpowiedzieć, że skoro nie uiszczam abonamentu to mogą odciąć sygnał. Powodzenia i krzyż na drogę.

  • Abonament RTV nie jest opłatą za sygnał. To opłata za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego.
   Znam dwa przypadki gdzie odpisanie lub telefonowanie nic nie dało, pomimo uporu, US ściągnął tyle ile uważał za stosowne ze zwrotu podatku.

 4. Takie postępowanie ze strony Poczty mogło natomiast wytworzyć w dłużniku przekonanie, że… opłata nie jest obowiązkowa.

  Otóż ni chuja. Takie postępowanie, co wynika wprost z zacytowanego wyroku, mogło natomiast wytworzyć w dłużniku przekonanie, że opłata nie jest NALEŻNA, bo sprawom formalnym uczynił zadość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *