Korzystasz w firmie ze współdzielonego dysku? To lepiej zainwestuj w specjalny dysk twardy, bo prosisz się o kłopoty

Lokowanie produktu Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji (134)
Korzystasz w firmie ze współdzielonego dysku? To lepiej zainwestuj w specjalny dysk twardy, bo prosisz się o kłopoty

Bezpieczne przechowywanie danych w przedsiębiorstwie jest w każdej branży istotne, a w wypadku niektórych sektorów działalności — kluczowe. Niektórzy ograniczają się do przechowywania danych lokalnie, na dyskach komputerów, co nie jest zbyt bezpieczne. Z drugiej strony na rynku oferowane są rozwiązania serwerowe, czy chmura, co jest jednak dosyć kosztowne. Jest jeszcze trzecia możliwość – system NAS, o którego funkcjonalności przekonacie się na konkretnym przykładzie.

System NAS

NAS, czyli Network Attached Storage (ang. sieciowa pamięć masowa), to rodzaj skrzynki podłączonej do sieci, która de facto pełni rolę współdzielonego dysku sieciowego, a nawet prywatnej chmury. Dostęp do danych znajdujących się na NAS-ie możliwy jest ze wszystkich urządzeń (komputerów i smartfonów), które znajdują się w lokalnej sieci, ale nie tylko.

Inne urządzenia, za pomocą których chcemy uzyskać dostęp do danych, można podłączyć do systemu NAS kablem sieciowym, ale także bezprzewodowo — za pomocą WiFi. NAS może także działać w sieci globalnej, co pozwala na dostęp do danych nawet z dala od miejsca, w którym urządzenie się znajduje. W odniesieniu do przedsiębiorstw, taki system jest niezwykle użyteczny. Współcześnie wiele firm korzysta ze współdzielenia dysku na jednym, głównym, „tradycyjnym” komputerze, co nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem.

Korzystanie z systemu NAS pozwala na bezpieczne przechowywanie w jednym i specjalnie przeznaczonym do tego miejscu służbowych dokumentów (umowy/faktury), ale także innych wrażliwych dla przedsiębiorstwa danych, jak: filmy, zdjęcia, obrazy, czy służbowa korespondencja. Żeby system był jednak użyteczny, to – jak każdy komputer – do osiągnięcia pełnej funkcjonalności wymaga on nośnika danych. Rozwiązania w tym zakresie zapewnia amerykański producent Seagate, posiadający całą rodzinę dysków IronWolf, dedykowanych do systemów NAS.

NAS dla MŚP – jaki i po co?

Jak w praktyce wygląda stosowanie NAS w małej lub średniej firmie? Jednym z przykładów przedsiębiorstwa operującego na dużych danych, jest Studio Świetlica. Poniższy film w świetny sposób przedstawia zalety systemu NAS z dyskami Seagate IronWolf. Warto zobaczyć, jak takie połączenie może usprawnić pracę i zwiększyć kontrolę nad danymi w firmie.

Dyski Seagate IronWolf

Zdecydowany na zakup NAS-a do firmy?

Na pewno jest to rozwiązanie wyjątkowo elastyczne. Ogólną pojemność NAS-a można skalować poprzez dokupowanie większych dysków, bądź podłączanie kolejnych NAS-ów, bez konieczności konfigurowania dodatkowych urządzeń. Przy wyborze dysku warto pamiętać, że w zależności od potrzeb i budżetu mamy wiele opcji – pojemności od 1 do aż 16 TB oraz wersje HDD (o największych pojemnościach) oraz SSD – osiągające najwyższe prędkości transferu danych. Oznacza to, że rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przedsiębiorstwach, które przechowują wrażliwe dane, które jednak „ważą” relatywnie mało, jak i w tych, które właśnie na dużych plikach pracują.

Wsparcie producenta po zakupie dysku wyraża się w aż 5 latach gwarancji. Dodatkowo właściciela dysku obejmuje także usługa odzyskiwania danych Rescue Data Recovery Service, z której można korzystać w ciągu dwóch lat od zakupu urządzenia. Bezpieczeństwo, zwiększa również technologia, która chroni dane przed zanikiem prądu, a także specjalne oprogramowanie IronWolf Health Management, służące do monitorowania stanu dysku.

System NAS z dyskiem od Seagate jest więc rozwiązaniem elastycznym, rozsądnym pod względem cenowym, a także nad wyraz bezpiecznym i wygodnym.