Skarga na lekarza za niewłaściwie postępowanie względem pacjenta. Można dostać nawet odszkodowanie

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji
Skarga na lekarza za niewłaściwie postępowanie względem pacjenta. Można dostać nawet odszkodowanie

Czasem skarga na lekarza za niewłaściwe postępowanie jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Jeśli zostałeś źle potraktowany, bądź lekarz naruszył Twoje prawa – zgłoś skargę na lekarza, bądź placówkę. Możesz również wnieść o ukaranie osoby, bądź placówki, z której korzystałeś. Przecież jako pacjenci nie jesteśmy zupełnie bezradni, gdy postępowanie lekarza budzi wiele do życzenia.

Niewłaściwe postępowanie lekarza, bądź placówki medycznej

Możesz złożyć skargę, wnieść o ukaranie, bądź dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej, do NFZ, gdy:

  • odmówiono Ci zapisania się do lekarza,
  • odmówiono Ci wykonania świadczenia,
  • musiałeś zapłacić za świadczenie, które powinno być wykonane w ramach ubezpieczenia,
  • nie możesz zapisać się do lekarza – tj placówka stosuje ograniczenia i przykładowo możliwe są zapisy tylko osobiście,
  • lekarz nie przyjmuje pacjentów w godzinach, w których powinien,
  • otrzymałeś receptę bez refundacji, która powinna zostać uwzględniona.

Jeśli natomiast skarga ma dotyczyć sposobu leczenia, to należy kierować skargę do dyrektora placówki medycznej, w której pracuje lekarz, w następnej kolejności do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej, a dalej także do Rzecznika Praw Pacjenta.

Pamiętaj wyżej wskazane sytuacje to tylko przykłady. Skargę można składać zawsze, gdy naruszane są Twoje prawa, prawa pacjenta, gdy lekarz, bądź personel medyczny nie wykonuje swoich zadań z należytą starannością. Żeby złożenie skargi było uzasadnione, należy znać swoje prawa, w szczególności, gdy przebywa dziecko w szpitalu.

Skarga na lekarza za niewłaściwe postępowanie – jak napisać i gdzie złożyć

Skarga na lekarza powinna zawierać: dane osobowe skarżącego, dane podmiotu, którego skarga dotyczy, precyzyjny opis sytuacji/zdarzenia. Jeśli składasz skargę, w czyimś imieniu pamiętaj, aby załączyć pisemne upoważnienie od tej osoby.  Pamiętaj też, że wnosząc skargę, możesz zastrzec nieujawnianie swoich danych i adresu zamieszkania.

Skargę można złożyć pisemnie, przez ePUAP, mailowo, bądź ustnie w danej placówce do protokołu. Skargi mailowe bez podpisu elektronicznego, bądź niezawierające danych skarżącego pozostają bez rozpatrzenia.

Skarga do prokuratury

Jeśli postępowanie lekarza czy też placówki medycznej budzi wątpliwości tak poważne, iż zakrawa o prawo karne, to istnieje oczywiście możliwość zgłoszenia sprawy do prokuratury. Wskazać należy, iż zgłoszenie do prokuratury powinno dotyczyć działania lekarza/placówki medycznej prowadzącego do: spowodowania średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu, narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także spowodowania szkód prenatalnych, czyli uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia dziecka poczętego.

Pozew o odszkodowanie

Aby dochodzić należycie swoich praw, możliwe jest również wniesienie sprawy o odszkodowanie lub zadośćuczynienie do sądu cywilnego. Sprawy w sądach cywilnych ciągną się niekiedy latami, jednak istnieje szybsza droga uzyskania odszkodowania. Można złożyć wniosek do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Komisja ta orzeka czy zdarzenie miało miejsce i umożliwia uzyskanie odszkodowania bądź zadośćuczynienia szybciej niż w przypadku sprawy sądowej. Musisz mieć na uwadze, że w postępowaniu przed komisją kwoty uzyskane w postępowaniu będą niższe niż w tradycyjnym postępowaniu sądowym.