Co z odliczeniem składki zdrowotnej za grudzień wpłaconej przed końcem roku? ZUS komentuje

Firma Dołącz do dyskusji (43)
Co z odliczeniem składki zdrowotnej za grudzień wpłaconej przed końcem roku? ZUS komentuje

Przedsiębiorcy, którzy składkę za grudzień 2021 r. zapłacą w grudniu, będą mogli odliczyć ją po raz ostatni od podatku – taka informacja pojawiła się w internecie jeszcze na kilka tygodni przed końcem roku. Taką interpretację przepisów potwierdził też ZUS. Teraz Zakład wyjaśnia, czy składka zdrowotna za grudzień 2021 opłacona w grudniu wymaga dodatkowych działań, by jej odliczenie faktycznie było możliwe. 

Składka zdrowotna za grudzień 2021 r.: czy przedsiębiorcy, którzy zapłacili ją przed końcem roku, muszą podejmować dodatkowe działania?

To, co dla wielu przedsiębiorcow jest najpoważniejszą zmianą w ramach Polskiego Ładu, to brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Wielu zastanawia się nawet w związku z nowymi przepisami nad zmianą formy opodatkowania – tak, by stracić możliwie jak najmniej.

Na kilka tygodni przed końcem roku pojawiła się jednak informacja, która mogła chociaż w pewnym stopniu poprawić humor przedsiębiorcom. Okazało się, że składka zdrowotna za grudzień 2021 r. opłacona jeszcze przed końcem roku będzie mogła być odliczona od podatku. ZUS potwierdził tę informację, jednak podkreślił, że konieczne jest opłacenie nie tylko składki zdrowotnej, ale wszystkich należnych składek ZUS za grudzień. Dodatkowo przedsiębiorcy musieli pamiętać o tym, by złożyć w odpowiednim terminie dokumenty rozliczeniowe.

Jak donosi „DGP”, ZUS odniósł się teraz również do kwestii, czy przedsiębiorcy powinni zrobić obecnie coś jeszcze, by móc odliczyć składkę. Zakład uspokaja jednak, że nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na najbliższą bieżącą należność. Komentarz ZUS okazał się niezbędny, ponieważ wielu przedsiębiorców miało otrzymać informację od Zakładu, że na ich koncie znajduje się nadpłata. Tym samym płatnicy mieli wątpliwości, czy składka zostanie należycie rozliczona, a oni faktycznie mogą odliczyć ją od podatku.

Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, uspokaja jednak że nadpłata będąca wynikiem przedpłaty jest widoczna w rozliczeniu na koniec roku, bo ZUS corocznie informuje o wysokości salda na 31 grudnia. Nie zmienia to jednak faktu, że zgodnie z przepisami, zostanie ona z urzędu zaliczona na najbliższą bieżącą składkę.

Ci, którzy zapłacili składkę za grudzień w styczniu, stracili prawo do odliczenia od podatku

Należy równocześnie przypomnieć, że jeśli przedsiębiorca nie uiścił składki za grudzień w grudniu, a zrobił to dopiero w styczniu, to traci prawo do odliczenia składki od podatku. Tym samym stracił możliwość zaoszczędzenia 328,78 zł.