Powstaje pierwszy w Polsce sklep socjalny. Towary będą sprzedawane poniżej cen rynkowych

Społeczeństwo Zakupy Dołącz do dyskusji (552)
Powstaje pierwszy w Polsce sklep socjalny. Towary będą sprzedawane poniżej cen rynkowych

Sklep socjalny w Katowicach niedługo powstanie. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce, a na celu ma – rzecz jasna – wsparcie mieszkańców, którzy znajdują się w szeroko pojętych problemach ekonomicznych. W tle pojawia się też COVID-19.

Sklep socjalny w Katowicach

W Katowicach powstaje sklep socjalny (z produktami poniżej cen rynkowych) jako kolejna forma pomocy socjalnej. Celem wsparcia jest oczywiście pomoc osobom mających szeroko pojęte problemy ekonomiczne, również te, które spowodowała epidemia koronawirusa. O tym, że taka inicjatywa jest już w trakcie realizacji, informuje miejski serwis internetowy „Katowice.pl”.

Miasto twierdzi, że sklep socjalny w Katowicach to rozwiązanie innowacyjne – bo w pierwsze w Polsce – ale oczywiście jak najbardziej sensowne. Wskazuje też, że w wielu ostatnich miesiącach uwydatniły się problemy ekonomiczne dużej grupy mieszkańców, co spowodowane zostało w pewnym sensie ogłoszeniem stanu epidemii COVID-19.

Samym bezpośrednim celem, który realizować ma sklep socjalny w Katowicach, jest pomoc osobom, które znalazły się w stałych albo przejściowych trudnościach finansowych.

„Katowice.pl” podaje wiele przyczyn, natomiast chodzi w zasadzie o jedno – by osoby, które straciły dochody, bądź istotnie zwiększyły im się wydatki – na przykład z tytułu chorób – mogły robić codzienne zakupy, na które wydawałyby zauważalnie mniej.

Najtaniej jak się da, a nawet jeszcze taniej

Sklep socjalny w Katowicach prowadzić będzie lokalna organizacja społeczna – Fundacja Wolne Miejsce. W przeszłości organizowała ona wigilie czy śniadania wielkanocne dla samotnych. Zajmowała się też koordynacją procesu dostawy żywności potrzebującym podczas pandemii.

Obiekt mieścić się będzie przy ul. Tysiąclecia 82 w Katowicach (na największym osiedlu w mieście). Miasto udostępni lokal i zapewni dofinansowanie (w wysokości 20 tys. zł). Lokal jest obecnie w remoncie, ale planowanym terminem oddania go do użytku jest październik bieżącego roku.

Jak wskazuje Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, miejski naczelnik wydziału polityki społecznej

Głównymi adresatami zadania uprawnionymi do zakupów w sklepie socjalnym są osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Z zakupów w sklepie socjalnym będą mogły korzystać osoby spełniające kryteria ustalone z Fundacją Wolne Miejsce, na podstawie specjalnych skierowań lub list osób uprawnionych do dokonywania zakupów w sklepie, wydanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach

Pojawi się także limit wartości zakupów w odniesieniu do jednej osoby. W sytuacjach wyjątkowych – szczególnie uzasadnionych – pozwolenie na zrobienie zakupów wydać będzie mogła sama fundacja.

Miejsce spotkań i miejsce wsparcia

W samym sklepie wydzielona będzie również klubo-kawiarnia, z której przede wszystkim skorzystać będą mogli seniorzy. Sam projekt podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic

Rozpoczynamy kolejny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce chcemy uruchomić sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Jednocześnie projekt ten to kolejne wspólne działanie z organizacjami pozarządowymi. Fundacja Wolne Miejsce, która wygrała konkurs na realizacje tego zadania przygotowuje się do uruchomienia sklepu na terenie Osiedla Tysiąclecie

Bo w praktyce sklep socjalny to nic innego jak zwykły sklep. Z tym że taki, z którego skorzystać będą mogły określone osoby, a produkty kosztować będą poniżej cen rynkowych.

Wydaje się, że to wspaniała inicjatywa, bo zawsze lepiej lekko wspomóc, niż „dać”, gdy nie jest to absolutnie jedyną możliwością. No i jest jeden warunek. Osoby, które dopuszczone byłyby do zakupów w tego rodzaju sklepie, muszą być dokładnie sprawdzone. Jeżeli można coś kupić taniej, to nadużycia w sposób naturalny mogą się pojawiać.