Właściciele domów muszą mierzyć się z kolejnym problemem. Fiskus zmienił zdanie w sprawie odliczenia wydatków

Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji
Właściciele domów muszą mierzyć się z kolejnym problemem. Fiskus zmienił zdanie w sprawie odliczenia wydatków

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki poniesione na termomodernizację domu; kwota odliczenia nie może przekraczać 53 tys. zł. Co do zasady fiskus nie sprawia problemów z odliczeniem wydatków na ulgę. Teraz jednak okazuje się, że w niektórych sytuacjach skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie będzie możliwe – i to mimo spełniania wszystkich niezbędnych wymagań.

Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie zawsze będzie możliwe. Nowa interpretacja

Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy poniosą wydatki na ich termomodernizację, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ulgę odlicza się w zeznaniu podatkowym, a kwota odliczenia nie może przekraczać 53 tys. zł. Wydatków nie można odliczać dłużej, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym wydatek został poniesiony; jednocześnie jeśli przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie zostanie zrealizowane w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym wydatek został poniesiony, konieczny będzie zwrot ulgi.

Co jednak w sytuacji, gdy ktoś np. poniesie wydatki związane z termomodernizacją, ale w tym samym roku zdecyduje się na sprzedaż domu lub przekazanie go w ramach darowizny jeszcze przed złożeniem zeznania rocznego? Okazuje się, że dla fiskusa stanowi to spory problem. Jak informuje „DGP”, z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie będzie możliwe w takim wypadku.

To niestety radykalna zmiana podejścia. Wcześniej fiskus stał na stanowisku, że aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć poniesione wydatki, należy być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości w momencie poniesienia tych wydatków. Teraz jednak, mimo że przepisy się nie zmieniły, fiskus uznaje, że właścicielem lub współwłaścicielem domu należy być również w momencie składania zeznania rocznego.

Kolejne utrudnienie dla osób, które chcą sprzedać dom

Z najnowszej interpretacji fiskusa wynika zatem, że jeżeli ktoś przeprowadza termomodernizację np. w celu podniesienia wartości domu (który ma zamiar później sprzedać), to ze sfinalizowaniem transakcji lepiej jednak wstrzymać się do momentu złożenia rocznego zeznania podatkowego. Tym samym to kolejne utrudnienie dla osób, które zamierzają sprzedać nieruchomość. Od kilku miesięcy sprzedający (ale też i wynajmujący) musi bowiem dostarczyć również świadectwo charakterystyki energetycznej – a koszt jego sporządzenia w przypadku domu jednorodzinnego może być wysoki.

Trudno jednocześnie zrozumieć, dlaczego fiskus utrudnia odliczanie wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej – i skąd ta nagła zmiana stanowiska. Osoby planujące termomodernizację i sprzedaż nieruchomości (lub przekazanie jej w darowiźnie) powinny mieć to jednak na uwadze.