Spisanie testamentu, odrzucenie spadku, kupno domu, rozdzielność majątkowa – o wszystko to można zapytać za darmo

Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Rodzina Dołącz do dyskusji
Spisanie testamentu, odrzucenie spadku, kupno domu, rozdzielność majątkowa – o wszystko to można zapytać za darmo

Większość z nas ma do czynienia z notariuszem przy zakupie czy sprzedaży nieruchomości. Ale kancelaria notarialna to miejsce, w którym załatwimy wiele innych spraw związanych z rodziną i majątkiem. Spadek, darowizna, dziedziczenie.

Spadek, darowizna, dziedziczenie. Porozmawiaj o tym z notariuszem

To już kolejny raz, gdy Krajowa Rada Notarialna organizuje Dzień Otwarty Notariatu. To okazja, by za darmo poradzić się fachowca w bardzo ważnych sprawach. W tym roku akcja przebiega pod hasłem: porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu.

„Z perspektywy kancelarii notarialnej obserwujemy, jak sytuacje kryzysowe mobilizują do poszukiwania sposobów lepszego zabezpieczenia majątku. W efekcie pandemii coraz więcej osób i to w coraz młodszym wieku, podejmuje decyzję o spisaniu testamentu. Często w formie aktu notarialnego. Również wojna w Ukrainie i powoli odczuwalny kryzys gospodarczy powodują, że szukamy skutecznych sposobów, by jak najlepiej zadbać o majątek rodziny i firmy. I tu z pomocą może przyjść notariusz” przekonuje Szymon Kołodziej, notariusz i rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Poradzi i odradzi

Bez względu na temat przewodni, notariusze w całej Polsce odpowiedzą na każde pytanie, związane z ich pracą. Jak bezpiecznie przeprowadzić sprzedaż nieruchomości lub co sprawdzić przed kupnem mieszkania? Czy i jak sporządzić testament? Jak zrobić darowiznę dla dziecka? Albo jak je wydziedziczyć. Może zastanawiacie się nad podpisaniem intercyzy czy umowy rozdzielności majątkowej? Notariusz jest tą osobą, która ma podpowiedzieć najkorzystniejsze rozwiązanie. Co czasem kończy się zmianą planów. Wszystkie decyzje, która wiążą się z waszym majątkiem lub majątkiem firmy można, a nawet trzeba przedyskutować z notariuszem.

Pandemia zmieniła formułę Dnia Otwartego Notariatu i wygląda na to, że forma porad udzielanych online lub telefonicznie pozostanie już z nami. Co ma też swoje plusy, bo nie trzeba fatygować się do kancelarii. Zamiast tego, 26 listopada, w godzinach od 10.00 do 16.00 notariusze w całym kraju będą udzielać informacji. Na Messengerze i w trakcie streamingu na facebookowym profilu „Porozmawiaj z Notariuszem”. Można będzie też zadzwonić. Białystok i okolice tel. 85 688 13 11. Gdańsk –  58 727 35 99. Katowice – 32 441 82 45. Kraków – 12 442 95 08. Lublin – 81 475 41 19. Łódź  – 42 620 09 05. Poznań – 61 669 87 03. Rzeszów – 17 283 25 14. Szczecin – 91 443 55 81. Warszawa – 22 292 66 89. Wrocław – 71 738 12 01.

O finansach i po ukraińsku

Notariusze połączyli siły z Biurem Rzecznika Finansowego. I jego eksperci będą tego dnia odpowiadali na pytania związane z finansami osobistymi i ubezpieczeniami. Jeśli ktoś ma jakiś problem, na przykład z bankiem, to może telefon 26 listopada na numer 22 123 43 21 pomoże go rozwiązać. Nowością jest organizacja Dnia Otwartego Notariatu także po ukraińsku. To z powodu rosnącej liczby klientów kancelarii, którzy przyjechali z Ukrainy. Porozmawiać, za pośrednictwem tłumacza, można będzie z notariuszem 26 listopada pod numerem tel. 22 100 83 89 lub spotkać się z nim w Ukraińskim Domu w Warszawie.