Nie spisałeś się przez internet? Teraz będziesz musiał wpuścić rachmistrza. Wywiady bezpośrednie ruszają już jutro

Państwo Dołącz do dyskusji (105)
Nie spisałeś się przez internet? Teraz będziesz musiał wpuścić rachmistrza. Wywiady bezpośrednie ruszają już jutro

Do 30 września należy spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego. Jednak już od jutra osoby, które jeszcze tego nie zrobiły – internetowo lub telefonicznie – będą odwiedzane przez rachmistrzów. 

Narodowy Spis Powszechny Ludności: rachmistrzowie zaczną odwiedzać osoby, które jeszcze się nie spisały

Narodowy Spis Powszechny wystartował 1 kwietnia. Pierwotnie zakładano, że będzie można spisywać się jedynie do 30 czerwca, jednak ostatecznie rządzący przedłużyli ten termin do 30 września. Za niespisanie się grozi grzywna. Co ciekawe, znacznie gorsza kara może spotkać tych, którzy nie odpowiedzą na pytania zgodnie z prawdą. Zgodnie z przepisami, grozi nawet więzienie za kłamstwo w spisie powszechnym.

Spisać się można m.in. przez internet. Nie wszyscy jednak do tej pory skorzystali z tego rozwiązania. Powody są różne – część osób zapewne wychodzi z założenia, że czasu na udział w spisie pozostało jeszcze sporo. Część może jednak czuć się zniechęcona   – lista pytań spisu powszechnego, na które trzeba odpowiedzieć, jest dość długa. Wprawdzie nie na wszystkie z nich trzeba odpowiadać (tak jest np. w przypadku wyznania), jednak problematyczne mogą być pytania związane z miejscem zamieszkania (trzeba podać powierzchnię mieszkania, sposób jego ogrzewania itd.) czy pytania o współlokatorów (a konkretniej: o ich dane osobowe, takie jak PESEL).

Osoby, które odłożyły Narodowy Spis Powszechny Ludności na później, odwiedzą rachmistrzowie. Jak informuje GUS, wywiady bezpośrednie ruszają już w środę. Co istotne, GUS podkreśla również, że nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi – udział w takim wywiadzie jest obowiązkowy.

Spis Powszechny: jak sprawdzić, czy rachmistrzowie faktycznie są rachmistrzami?

Wiele osób może mieć jednak wątpliwości co do wpuszczania osób, które podają się za rachmistrzów. Jest zresztą więcej niż pewne, że część oszustów wykorzysta okazję i zacznie się pod nich podszywać. Jak można sprawdzić, czy rachmistrz faktycznie jest tym, za kogo się podaje?

Po pierwsze – rachmistrz spisowy powinien mieć identyfikator zawierający imię, nazwisko, zdjęcie, numer identyfikatora, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego i hologram. Na identyfikatorze powinien znaleźć się też podpis osoby, która została upoważniona do jego wystawienia oraz okres ważności identyfikatora.

Osoby, którym sprawdzenie identyfikatora nie wystarczy, mogą zadzwonić na infolinię Spisu Powszechnego – 22 279 99 99. Należy w takim wypadku najpierw wybrać 1, a następnie 2 – czyli sprawdzenie tożsamości rachmistrza. Alternatywnie można też sprawdzić rachmistrza przy pomocy aplikacji na stronie rachmistrz.stat.gov.pl. W razie wątpliwości osoba, którą odwiedził rachmistrz, ma prawo również poprosić policję o pomoc w weryfikacji gościa.