Krajowy Zasób Nieruchomości – państwowa osoba prawna – zapowiada, że w przeciągu następnych kilku lat planuje budować nawet 10 tysięcy mieszkań rocznie. Tym samym, byłby to największy deweloper w Polsce. Mieszkania miałyby powstać w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Czym są zyskujące na popularności SIMY? (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe).
Czym są SIMY (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe). Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) od ponad roku realizuje program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Wraz z gminami tworzy spółki celowe, a następnie jest zaangażowany w budowę mieszkań społecznych.
Wybrane gminy otrzymują na każdą inwestycję do 3 mln złotych. Dodatkowo proces tworzenia spółki jest w całości wolny od wszelkich kosztów. To akurat szczególnie istotna informacja dla małych oraz średnich gmin.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – państwowy deweloper?
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają stanowić nade wszystko zbawienie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Niestety, ale szczególnie w ostatnim czasie takich osób przybywa. Często są to osoby, które pracują, posiadają zdolność czynszową, mają nawet oszczędności, ale nie stać ich na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego.
Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma trafiać do osób, które dotychczas radziły sobie. Ich dochody sprawiały, że nie mogły liczyć na otrzymanie mieszkania komunalnego, a mimo to nie były w stanie samodzielnie skutecznie starać się o kredyt. Zważywszy na rosnące koszty najmu wydaje się, że to rozwiązanie stanowi właściwą odpowiedź na zmieniającą się wciąż sytuację mieszkaniową tysięcy Polaków.
W ramach programu SIM utworzonych zostało około 30 spółek, które powstały w kooperacji z 350 gminami. Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości podkreśla, że w projekcie mogłoby wziąć nawet ponad 1000 gmin. Tym samym, w skali roku mogłoby powstawać nawet 10 tysięcy mieszkań, a wówczas SIM stałby się wtedy największym deweloperem w Polsce.
Co istotne, najemcy SIM uzyskają możliwość zamieszkania w lokalu, bez wcześniejszej konieczności zaciągania kredytu. Początkowo poniosą koszt wyłącznie 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Szacuje się, że stawki czynszu mogą być niższe o nawet połowę od tych utrzymujących się na komercyjnym rynku.
Atrakcyjny model finansowania, dzięki któremu stawki czynszu w mieszkaniach SIM są niższe niż na rynku komercyjnym (do 5% wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego) jest możliwy dzięki:
- preferencyjnemu kredytowi udzielanemu SIM przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) do wysokości 80% kosztów przedsięwzięcia (odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki temu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie);
- partycypacji (wkładowi) najemców – maksymalnie 30%;