Bardzo ciekawa inicjatywa w woj. śląskim. Srebrny listek dla starszych kierowców, jako przeciwieństwo zielonego listka

Moto Dołącz do dyskusji (79)
Bardzo ciekawa inicjatywa w woj. śląskim. Srebrny listek dla starszych kierowców, jako przeciwieństwo zielonego listka

Temat zielonego listka niczym bumerang powracał raz po raz na strony główne informacyjnych serwisów internetowych. Ostatecznie dalej nie wszedł on w życie (jako obowiązek), a data znowu została odroczona. Ma to związek z uruchomieniem systemu CEPiK 2.0. Na fali zielonego listka powstał jednak srebrny listek, który przeznaczony jest dla starszych kierowców. O fakcie dowiadujemy się z portalu Auto Świat.

Zielony listek docelowo ma być znakiem rozpoznawczym, który będzie musiał być umieszczony (w formie naklejki) na pojeździe, prowadzonym przez młodego, niedoświadczonego kierowcę. Wymóg posiadania tego znaku rozpoznawalnego będzie spoczywał na kierowcach, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata. Co ważne, okres ten liczony będzie od momentu zdobycia uprawnień każdej kolejnej kategorii.

Srebrny listek – obelga dla seniorów?

Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to żaden pomysł rządowy, jednak może być on zalążkiem do wielopłaszczyznowej dyskusji o starszych wiekiem kierowcach na naszych drogach.

Srebrny listek jest częścią inicjatywy „Śląskie dla seniora” i jest to program regionalny. Naklejka ma informować o tym, że pojazd prowadzi osoba starsza, która nierzadko ma gorszy refleks, wzrok i wyobrażenie o ruchu drogowym. Srebrny listek ma uspokoić nerwowych kierowców i zachęcić do zrozumienia, że pojazd prowadzi po prostu osoba starsza. Podobno inne województwa są zainteresowane inicjatywą.

O tym pomyśle wypowiada się, w rozmowie z serwisem Auto Świat, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa

Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg

Kolejnym etapem miałyby być rozmowy z przedstawicielami różnych miejsc użyteczności publicznej i galerii handlowych. Kto wie, czy kolejnym krokiem nie będzie organizacja specjalnych miejsc parkingowych dla starszych osób? Uważam, że wysoce potrzebne i moralnie zasadne jest ułatwienie codziennego funkcjonowania seniorom, których sytuacja życiowa w rozwiniętym i dynamicznie działającym świecie może być wymagająca. Dodajmy do tego bardzo niskie emerytury, a zobaczymy, że bycie osobą starszą w Polsce jest bardzo dużym wyzwaniem.

Miejmy nadzieje, że seniorzy docenią inicjatywę, a nie odbiorą jej jako dyskryminację starszych osób. Takie komentarze bardzo często pojawiają się w momencie próby dyskusji na temat obowiązkowych badań dla kierowców, po osiągnięciu pewnego wieku.

Srebrne listki można zdobyć na różnych wydarzeniach i imprezach. Rozdawane są przez Urząd Marszałkowski, WORD-y i policję.