Stan wyjątkowy w Polsce zostanie wprowadzony, to kwestia czasu i nie ma sensu z tym zwlekać do poniedziałku

Państwo Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Zdrowie dołącz do dyskusji (1622) 12.03.2020
Stan wyjątkowy w Polsce zostanie wprowadzony, to kwestia czasu i nie ma sensu z tym zwlekać do poniedziałku

Jakub Kralka

Władze prawdopodobnie zdecydują się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Na podobny ruch zdecydowały się Słowacja czy Czechy.

To oczywiście dobra decyzja. Być może problemów udałoby nam się uniknąć, gdyby równie odważne decyzje wcześniej podejmowali Włosi czy Hiszpanie. W instytucji stanu wyjątkowego w naszej obecnej sytuacji nie chodzi bowiem o to, że jest tak źle, a o to by nie było źle.

Niestety liczę się z tym, że instytucja stanu wyjątkowego wzbudzi panikę i uczucie zupełnie przesadzonego niepokoju, który daje takie efekty jak puste półki w sklepach. Niepotrzebnie.

Niestety, spora część społeczeństwa zachowuje się nieodpowiedzialnie. Przykładowo zamknięcie szkół, biur czy uniwersytetów, zamiast traktować jako okazję do odizolowania się w domu, uważa się za świetną okazję do spotkań ze znajomymi.

Również instytucje państwa się nie sprawdzają w pełni. Przykładowo wczoraj, około godziny 22.30, na lotnisku Chopina wylądował samolot z Mediolanu. Od rana próbuję ustalić od różnych organów administracji, czy ktoś tych ludzi poddał kwarantannie, czy też pozwolono im zabrać walizki i wypuszczono w kraj. Na chwilę obecną ten drugi scenariusz wydaje mi się niestety prawdopodobny. Ile takich samolotów jeszcze przyjmiemy, nim władza wprowadzi stan wyjątkowy?

Stan wyjątkowy pozwoliłby choć w pewnym stopniu ograniczyć również takie sytuacje.

Nam oczywiście rozmaite stany kojarzą się traumatycznie z niesławnym stanem wojennym, ale kolejny raz zwracam uwagę, że tego typu instytucja ma służyć naszemu społeczeństwu, chronić nas przed epidemią, która w naszym kraju nie przyjęła jeszcze tak tragicznej postaci jak za granicami. I dopilnować, by tak zostało.

Już samą instytucję stanu wyjątkowego gwarantuje Konstytucja RP. Zgodnie z jej zaleceniami w 2002 r. przygotowano nową ustawę o stanie wyjątkowym.

W sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym spowodowanego działaniami o charakterze terrorystycznym lub działaniami w cyberprzestrzeni, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych, Rada Ministrów może podjąć uchwałę o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Wniosek Rady Ministrów jest rozpatrywany przez Prezydenta RP, a następnie przedstawiany Sejmowi. Stan wyjątkowy może trwać dowolną liczbę dni, jednak nie większą, niż 150 (90 + 60 przedłużenia).

Choć ustawa pozostawia pewną swobodę konstruowania warunków stanu nadzwyczajnego rządzącym, ten przede wszystkim tworzy warunki prawne do większego zaangażowania policji lub wojska w pomoc obywatelom i sprawy ważne dla obywateli. Może się to też wiązać z pewnymi zakazami lub ograniczeniami, jednak generalnie w zakresie zrzeszania się nie wykraczającymi poza te, do których już od kilku dni się przyzwyczajamy. Mogą się pojawić ograniczenia w przemieszczaniu.

Jeżeli chodzi o bardziej odczuwalne obostrzenia, ustawa zastrzega sobie prawo do reglamentacji towarów konsumpcyjnych, jak również odgórnego ustalania cen. Może zmusić do zaniechania prowadzenia określonej działalności gospodarczej, zablokować lotniska, dworce i porty.

Co ciekawe:

Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy zgromadzeń organizowanych przez kościoły i inne związki wyznaniowe oraz organizacje religijne działające w obrębie świątyń, budynków kościelnych, w innych pomieszczeniach służących organizowaniu i publicznemu sprawowaniu kultu, a także zgromadzeń organizowanych przez organy państwa lub organy samorządu terytorialnego.

Przypomnijcie mi proszę, żebym wrócił do tego tematu na Bezprawniku, gdy już skończy się to całe wirusowe zamieszanie. Takie poddaństwo wobec instytucji kościelnych w przypadku stanu nadzwyczajnego akurat w przypadku możliwej epidemii stoi w oczywistej sprzeczności z całą jego ideą. Przepis do wykreślenia.

Za niepodporządkowanie się do przepisów ustawy, których jest oczywiście znacznie więcej, jednak widać, że autorzy w dużej mierze przygotowali ją z myślą o niepokojach politycznych, a nie zarazie, przewidywana jest kara aresztu i grzywny.

Czy stan wyjątkowy to poważna sytuacja? Moim zdaniem tak, wszak nie mamy z nim dużego doświadczenia, choć w Unii Europejskiej zdarzały się w ostatnich latach np. w związku z zamachami terrorystycznymi. Należy jednak do niego podjeść z należytym zrozumieniem i spokojem.

1 622 odpowiedzi na “Stan wyjątkowy w Polsce zostanie wprowadzony, to kwestia czasu i nie ma sensu z tym zwlekać do poniedziałku”

  • Można zatrudniać ludzi na dekrecie niewolniczym, bez pensji, za wyżywienie tylko.
   Karły tracą prawa człowieka, a osoby otyłe nie mogą jeździć rowerami.
   Każdy musi odprawić znak krzyża przed wyjściem z domu ale nie trzeba całować stópki Jezuska. Wystarczy 3-sekundowa pochwała wzrokowa w kierunku stópki. A, no i straż miejska może rzucać patykami bez ostrzeżenia. Pewnie o czymś zapomniałem jeszcze ale może ktoś uzupełni resztę.

  • -Zamknięcie miast wyjazd za przepustką
   -3 strefy (czerwona,żółta,zielona)
   -Zakaz wjazdu do Polski dla obywateli państw o „podwyższonym stopniu ryzyka” (z wyjątkami np. w przypadku posiadania pozwolenia na pobyt stały/czasowy)
   -Zakaz wyjazdu z Polski do krajów ryzyka, Wyjątkiem są np. osoby, które na co dzień przejeżdżają przez granice do pracy.
   -Zakaz organizowania imprez i akcji o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym i religijnym, jeśli będzie w nich uczestniczyć powyżej 50 osób
   -Mają być zamknięte restauracje, bary i lokale gastronomiczne. Zamknięte będą również niektóre sklepy wielkopowierzchniowe
   -Anulowanie międzynarodowych połączeń
   -Policja sprawdza, czy osoby objęte kwarantanną rzeczywiście się jej poddają i pozostają w domach jeśli nie kara 5000zł.

 1. Czyli w niedzielę zamiast Pytania na śniadanie pokażą prezydenta mówiącego „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią (…) ukonstytuowała się Katolicko-Ojczyźniana Rada Ocalenia Narodowego Andrzeja (KORONA)”.

 2. Tak, a w poniedziałek Jarosław Kaczyński po tytułach Prezesa, Naczelnika ogłosi się dożywotnim dyktatorem, we wtorek sam koronuje się, nomen omen, na króla Polski.
  Nie zliczę ile dziś dostałem idiotycznych zrzutek z łańcuszków łącznie z „pewnymi jak w banku” informacjami z ABW i ONZ(!) :-)
  Ojciec Redaktor jest zdecydowanie w zbyt gorącej wodzie kąpany. Jakbym sobie notował ciekawe koncepcje Ojca Redaktora to oprócz stanu wyjątkowego, wojennego, mielibyśmy już wojnę z Izraelem, nasze lotniskowce już by wpływały na jezioro Galilejskie a czołgi pod dowództwem Ojca Redaktora ubranego w czapkę uszankę zdobywałyby Moskwę ;-)

  • zal mi rosjan bo to bedzie masakra, toruńskie pułki uderzą w przeciwnika sztucznymi szczękami, a modlitwa na atak czołgów wywróci te bestie i będą mielić gąsienicami bezradnie, załogi w wieczne potępienie będą czwórkami szły do piekieł itd, mroczny czas nadszedł.

 3. Podzielam zdanie autora. Im szybciej tym lepiej. Niestety w naszych realiach tej władzy nie można dać brzytwy do ręki. Jak małpie. Bo potnie siebie i innych. Wielokrotnie dawała tego przykład. Ale nie ma innego wyjścia. Niestety.

  • A komu można dać? Niemieckiemu rządowi? Historia już zna taki przypadek.
   Właśnie nas trzeba trzymać niekiedy krótko, bo mamy w genach bunt. Nacje zachodnie podporządkowują się wytycznym i prawu.

   • Szkoda, że obecne polskie władze, a mam na myśli różne organy – zarówno prezydenta jak i rząd pod kierunkiem Beaty Szydło nie przestrzegały i nie przestrzegają nadal zapisów polskiej Konstytucji i ustaw. Nawet tych, które sami uchwalili.

   • Nikomu z rządzących bo każde rządy od wielu lat to rządy marionetki w rękach innych. Nie mam nic przeciwko by Polska była pod cudzym zaborem na przykład Francji, gdyby gwarantowało to mi wolność i swobodę wyższą niż teraz, we wszystkich sferach. Bo i tak mamy obcy rząd, więc nie robi mi to róznicy.

    Gdyby dzięki temu zaborowi szczepionki nie były wciskane ludziom jako dobro narodowe, gdyby został wprowadzony całkowity zakaz stosowania pestycydów i zakaz stawiania masztów komórkowych zwłaszcza o większej mocy. Wysyp raczków właśnie jest z tego. No i gdyby ceny poszły w dół i czas etatu zmniejszyłby się do max. 5-6 godzin a człowiek mógłby wybierać z ofert gdzie etatów nie ma tylko przychodzi się kiedy chce i na ile chce do pracy.

    • Dzięki szczepionkom wyeliminowano większość chorób zakaźnych. To są fakty.
     Gdzie teraz panują epidemie ospy, odry czy polio?
     Dlaczego dawniej miliony ludzi umierało na tego typu choroby, a teraz jest spokój?

     Mówienie, że wszyscy naukowcy są w zmowie, to objaw paranoi.

 4. „Poddaństwo wobec instytucji kościelnych” , odezwał się kolejny autor przez te instytucje tak zniewolny, że po łebkach ustawe tę czytajacy. Umknęło widać uwadze, że ta sama ustawa daje władzy publicznej w art. 18 prawo do wprowadzenia zakazu przebywania w określonych miejscach lub obszarach, czyli po ludzku mówiąc wprowadzenia godziny policyjnej albo takich obostrzeń, którre dostep nie tylko do światyń faktycznie uniemozliwią..Jak bedzie taka potrzeba. Wiecej może myślenia, a minej jadu.

 5. Nikt tych ludzi nie poddał kwarantannie. Zero kontroli. I nad tym także trzeba popracować bo to w obecnej sytuacji absurdalne…do kogo się zwracać z taką informacją? Nie powinno to zostać przewidziane?

 6. stan wyjątkowy wprowadza się gdy ludzie są w domach, czyli w sobotę lub co bardziej prawdopodobne w nocy z soboty na niedzielę. Ot tak, na ulicach pojawi się WOT choć powinna tam już być obrona cywilna, która niestety w naszym kraju nie istnieje. No bo w sumie to tylko WOT mamy, zamiast OC, kombinezonów, masek, testów na COVID, respiratorów, przenośnych laboratoriów. A, no i mamy najnowocześniejsze studio 3D do kręcenia „WIADOMOŚCI” o osiągach rządu, takich jak zakup nowych limuzyn dla rządu których ten ma już więcej niż jest karetek w kraju.

 7. I wtedy się zacznie, bo zapisy w specustawie koronawirusowej pozwalają nawet strzelać do ludzi w majestacie prawa, albo równać z ziemią obszary uznane za strefę zero. Rząd może podjąć wszelkie nadzwyczajne środki.

 8. Co za bzdura. Na grypę, aids czy raka umiera więcej ludzi i nikt z tego powodu nie wprowadza stanu wyjątkowego. A w tym przypadku musiałby on trwać miesiącami, bo dopóki nie ma lekarstwa/szczepionki na wirusa, będzie się on nadal rozprzestrzeniać i żadna krótkotrwała izolacja tego nie zmieni.

  • jak rząd zakaże masztów komórkowych działających ponad poziom bezpieczeństwa – nie mylić ze sztucznymi normami wprowadzonymi dzięki układowi z telekomem i całkowicie zabroni pryskania roślinności glifosatem to spadną przypadki raka że szok! Mało kto rozumie że rak np. mózgu bierze się z korzystania z telefonów komórkowych albo przebywania w polu elektromagnetycznym o dużej mocy a pozostałe z glifosatu który jest w prawie wszystkim (zboża, warzywa) nawet w celulozie…
   Szczepionki i lekarstwa lepiej nie żądajmy bo tylko przyśpieszą zgony. W taki sposób nie buduje się odporności.

  • Oficjalne dane bardzo mocno odbiegają od prawdy, we Włoszech śmiertelność wśród zarażonych wynosi ponad 20%, w Chinach pojawiały się prywatne nagrania, że na ulicach leża worki ze zwłokami a za szpitale robią już magazyny, bo nie ma gdzie zwozić zarażonych. Teraz zastanów się „gizmo” czy gdyby korona-wirus był niegroźny to czy zamykali by granice? Powiem więcej, wystarczy 2/3 tyg stanu wyjątkowego (czyt. zamkniętych ulic) siedzenia w domu, aby oddzielić chorych od zdrowych, w ciągu pierwszego tygodnia ci co zachorowali skontaktują się ze szpitalami i zostaną odizolowani, co prawdopodobnie powstrzyma rozprzestrzenianie się wirusa, niezależnie od tego czy jest na niego lekarstwo czy też nie. To jest jedyne rozwiązanie w obecnej sytuacji. Pamiętajcie, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy, stan wyjątkowy ogłoszą w ostatniej chwili, wiec teraz naturalne, że będą się całkowicie zapierać, że nie zostanie on wprowadzony. Nie mamy tutaj do czynienia z niegroźną grypą a czymś porównywalnym do czarnej śmierci.

  • O tak najlepsza szczepionka , żeby dobić leżącego tą kupą metali cieżkich dla lżejszej śmierci !!!!!!!

 9. To oczywiście dobra decyzja.
  :-D
  Oczywiście ;-) Już widzę nagłówki za kilka miesięcy: „rekordowo wysoka śmiertelność na raka, rząd nie ma pieniędzy na leczenie bo kilka miesięcy temu zamknął sklepy, siał panikę i doprowadził do bankructwa wiele firm, przez co wpływy do budżetu drastycznie spadły.”
  Ja się zastanawiam, że też nikomu wcześniej nie przeszkadzała grypa i nic nie było zamykane. Jasne, grypa ma niższą śmiertelność, ale co to zmienia? Osoby zmarłe na grypę to jakiś gorszy sort i ich można zarażać?

 10. Wczoraj na lotnisku we Wrocławiu był komunikat: pasażerowie podróżujący z chin Iranu Włoch którzy czują się źle (czy coś podobnego) proszeni są o udanie się do obsługi czy tam jakiegoś punktu bezpieczeństwa. I tyle w temacie kontroli…żadnego mierzenia temperatury, kompletnie NIC. na plus jedynie brak tłumów we Wrocławiu i Dortmundzie

 11. Nic w tym artykule nie ma poza zacytowaniem konstytucji. „Przypomnijcie mi proszę” to jest poziom gazetki szkolnej w gimnazjum. I jeszcze tekst o poddaństwie wobec instytucji kościelnych… żałosne, wypada porównać jak było w poprzedniej, komunistycznej i w innych krajach żeby cokolwiek się wypowiadać na takie tematy

 12. widać, że „nieuk” to pisał. Polska ma duże doświadczenie ze stanem wojennym/wyjątkowym itp. Może młodzi nie czują, bo lewica czy liberałowie starali się zatrzeć nieco znaczenie tamtych czasów. To raz. Puste pólki mogą sie kojarzyć ze stanem wojennym, ale były już sporo, sporo wcześniej. Kartki też. Moim zdaniem, to może być fejkowa informacja.

 13. Nie do zaakceptowania są dla mnie przepisy o odosobnieniu przewidziane w artykule 17 ustawy o stanie wyjątkowym!!!

 14. Kwestia czasu powiadacie? Minął prawie miesiąc i owszem, jest stan „wyjątkowy”, ale bez stanu wyjątkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *