Wiadomo już, ile zapłacimy za abonament RTV w 2022 r. KRRiT podała stawki

Codzienne Dołącz do dyskusji (265)
Wiadomo już, ile zapłacimy za abonament RTV w 2022 r. KRRiT podała stawki

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała stawki abonamentu RTV w 2022 r. 

Stawki abonamentu RTV w 2022 r. KRRiT podała, ile zapłacimy

Wiadomo już, jakie będą stawki abonamentu RTV w 2022 r. – KRRiT wydała już rozporządzenie, z którego dowiadujemy się, ile zapłacimy za abonament w przyszłym roku. Jak się okazuje – Rada zdecydowała się na utrzymanie stawek z 2021 r. Tym samym stawki abonamentu RTV w 2022 r. wyniosą:

  • za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego – 24,50 zł za miesiąc
  • za używanie jedynie odbiornika radiofonicznego – 7,50 zł za miesiąc

Jeśli użytkownik zdecyduje się na wniesienie opłaty z wyprzedzeniem, może skorzystać ze zniżki. Przy opłacie za odbiorniki radiofoniczne za dwa miesiące kwota do zapłacenia wyniesie 14,60 zł, za trzy – 21,60 zł, za sześć – 42,80 zł, a za rok kalendarzowy – 81 zł. To z kolei daje odpowiednio oszczędność 0,40 zł, 1,10 zł, 2,20 zł oraz  9 zł.

Z kolei przy opłacie za odbiorniki telewizyjne (lub telewizyjne i radiofoniczne) niższe stawki wynoszą odpowiednio:

  • 47,50 zł za dwa miesiące
  • 70,60 zł za trzy miesiące
  • 139,70 zł za sześć miesięcy
  • 264,60 zł za cały rok kalendarzowy.

To z kolei daje odpowiednio oszczędność 1,50 zł, 2,90 zł, 7,30 zł oraz 29,40 zł.

O ile w przypadku odbiorników radiofonicznych nie są to jednak kwoty na tyle duże, by zachęcić większość osób do uiszczania opłaty z góry, o tyle znacznie bardziej atrakcyjne wydaje się opłacanie z góry abonamentu RTV za odbiorniki telewizyjne lub telewizyjne i radiofoniczne.

Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV?

Dodatkowo niektóre grupy są całkowicie zwolnione z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Mowa m.in. o osobach, które ukończyły 75. rok życia. Oprócz nich abonamentu nie muszą również opłacać osoby z I grupą inwalidzką, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, a także osoby, które ukończyły 60. rok życia i nabyły prawo do emerytury wynoszącej miesięcznie nie więcej niż połowę przeciętnego wynagrodzenia.

Jednocześnie należy pamiętać, że samo bycie uprawnionym do zwolnienia z opłat za abonament RTV nie oznacza jeszcze automatycznego zwolnienia. Konieczne jest przedstawienie w placówce pocztowej odpowiednich dokumentów oraz specjalnego oświadczenia. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony KRRiT.

Temat likwidacji abonamentu RTV powraca co jakiś czas, ale – bez skutku

Jak widać, w kwestii abonamentu RTV niewiele się zmienia. Mimo że co jakiś czas powraca temat likwidacji abonamentu, rządzący nie decydują się na ten krok. Utrzymują za to rekompensaty dla TVP i pozostałych mediów publicznych – chociaż istnienie obu mechanizmów jednocześnie wydaje się być pozbawione sensu.