Wielki Brat w wydaniu skarbówki coraz bliżej. Część firm musi mieć kasy fiskalne online już od stycznia 2020 r.

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (313)
Wielki Brat w wydaniu skarbówki coraz bliżej. Część firm musi mieć kasy fiskalne online już od stycznia 2020 r.

Niektórzy przedsiębiorcy już od stycznia 2020 r. muszą posiadać kasę fiskalną online. Na razie dotyczy to tylko wąskiej grupy, jednak stopniowo coraz więcej przedsiębiorców będzie musiało pożegnać się z tradycyjną kasą fiskalną. Jaki jest ostateczny termin wymiany kas w przypadku poszczególnych grup? 

Kasy fiskalne online: od kiedy przedsiębiorcy muszą je posiadać?

Początkowo kasy fiskalne online miały funkcjonować już znacznie wcześniej – od 2018 r. Ostatecznie jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wydłużenie okresu wymiany kas. Dzięki temu znaczna część przedsiębiorców aż do 2023 r. nie musi martwić się koniecznością posiadania kasy fiskalnej online.

Nie dotyczy to jednak wszystkich. Część osób prowadzących działalność gospodarczą musi zaopatrzyć się w nowe kasy już w przyszłym roku.

Kasy fiskalne online: kto musi stosować nowy rodzaj kas już w 2020 r.?

Na „pierwszy ogień” idą przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, czyli warsztaty samochodowe. Firmy tego rodzaju muszą stosować kasy fiskalne online już od stycznia 2020 r. Razem z nimi nowy obowiązek spoczywa również na podmiotach sprzedających benzynę silnikową, olej napędowy i gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Nieco później, bo od lipca 2020 r., kasy fiskalne online będą musiały posiadać firmy, które stale lub sezonowo świadczą usługi związane z wyżywieniem i/lub z krótkotrwałym zakwaterowaniem. Stosowanie kas fiskalnych online stanie się zatem obowiązkowe dla podmiotów gastronomicznych oraz hoteli czy pensjonatów.

Oprócz tego od lipca przyszłego roku ten sam obowiązek będzie spoczywać również na firmach zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu, węgla brunatnego, koksu i półkoksu (do celów opałowych) oraz paliw stałych wytwarzanych z węgla.

Kasy fiskalne online: od kiedy będą musiały stosować je zakłady kosmetyczne czy siłownie?

Następne w kolejce są firmy świadczące usługi fryzjerskie, kosmetologiczne i kosmetyczne, a także związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Stosowanie kas fiskalnych online w ich przypadku będzie musiało rozpocząć się najpóźniej od stycznia 2021 r.

Oprócz wymienionych podmiotów kasy fiskalne online od tego samego momentu będą musiały stosować również firmy świadczące usługi w zakresie opieki medycznej (świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, a zatem – prywatne przychodnie), firmy budowlane oraz prawnicy prowadzący własne kancelarie.

2023 r. to ostateczny termin na to, by rozpocząć stosowanie kas fiskalnych online

Reszta przedsiębiorców zobowiązanych do posiadania kas fiskalnych, będzie musiała rozstać się z tradycyjnymi kasami do końca 2022 r. Od 1 stycznia 2023 r. muszą już stosować nowy typ kas.

Jakie dane będą przekazywane do Centralnego Repozytorium Kas?

Głównym celem wprowadzenia kas fiskalnych online jest walka z oszustami podatkowymi i zmniejszenie luki w VAT. Będzie to możliwe m.in. dzięki temu, że informacje z kas będą przesyłane do Centralnego Repozytorium Kas, nad którym będzie czuwać szef skarbówki.

Jakie dane będą zatem przesyłane do CRK? Przede wszystkim – podstawowe dane dotyczące sprzedaży, czyli to, jakie produkty/usługi zostały sprzedane, za ile oraz w jakim dniu i o jakiej godzinie. Dodatkowo do CRK będą mogły być również przesyłane informacje o fiskalizacji kasy, zmianie stawki podatku, zmianach adresu punktów sprzedaży czy o tym, kiedy został dokonany ostatni przegląd techniczny.