Zdaniem WHO co 3 sekundy na świecie ktoś podejmuje próbę samobójczą. Powstała strona internetowa, której celem ma być zapobieganie samobójstwom

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (189)
Zdaniem WHO co 3 sekundy na świecie ktoś podejmuje próbę samobójczą. Powstała strona internetowa, której celem ma być zapobieganie samobójstwom

Od lat istnieją telefony zaufania oraz instytucje, do których można się zgłosić w przypadku nękających nas myśli samobójczych. W Australii powstała zaś strona internetowa, która ma pomóc ludziom lepiej identyfikować oraz nade wszystko właściwie reagować na potencjalne ryzyko samobójstw u najbliższych.

W swoim raporcie WHO wskazało, że każdego roku na całym świecie aż 800.000 osób samodzielnie odbiera sobie życie. Czyli mniej więcej co 40 sekund. Te porażające liczby robią jeszcze większe wrażenie w tym kontekście, iż samobójstwo stanowi obecnie jedną z głównych przyczyn śmierci wśród nastolatków. Sceptycy mogą uznać, że to przecież naturalne, bo co do zasady osób w młodym wieku umiera przecież naturalnie mniej – zatem to nic wielkiego. Z tym, że trend ten niepokojąco rośnie. Samobójstwo stanowi trzecią najczęstszą przyczynę śmierci w grupie wiekowej 15-44. Wciąż stanowi większy problem dla społeczności krajów nieco słabiej rozwiniętych. Zestawienie otwiera egzotyczna Sri Lanka, następna jest Gujana, Mongolia, Kazachstan oraz Wybrzeże Kości Słoniowej. Jednak na 8 miejscu znajduje się już jeden z naszych sąsiadów – Litwa. Kolejnym państwem europejskim wskazanym w zestawieniu jest Białoruś, natomiast następnym jest już niestety Polska.

Samobójstwa w Polsce

Problem jest o tyle istotny, że każdego dnia w Polsce aż 14 osób decyduje się odebrać sobie życie. Zgodnie ze statystykami pośród tych 14 osób, jest jedno dziecko – osoba niepełnoletnia. Oznacza to, że w wyniku śmierci samobójczej ginie więcej osób niż w wypadkach drogowych. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Komendę Główną Policji w 2020 roku 5165 osób skutecznie odebrało sobie życie. Grupy wiekowe, w których dochodzi do największej liczby samobójstw to: 30, 40 50 oraz 60-latkowie, a zatem osoby aktywne zawodowo.

Ponadto wielokrotnie w mediach głównego nurtu podawano, iż pandemia wywołana działaniem koronawirusa SARS-CoV-2 może przyczynić się do zwiększenia statystyk samobójczych. Nawet nie tyle sama pandemia, co jej skutki szczególnie wymierzone w sektor gospodarki. Szczęśliwie przewidywania okazały się być nieco przestrzelone, natomiast w dalszym ciągu coroczny licznik samobójców jest w europejskiej skali wyjątkowo wysoki. Dodatkowo warto pamiętać, iż poza samą ofiarą śmierć samobójcza odciska znaczne piętno na najbliższych członkach rodziny oraz znajomych samobójcy.

Jak reagować i co zrobić, aby powstrzymać możliwe samobójstwo

W Australii, przy udziale naukowców z Uniwersytetu La Tobe powstała strona internetowa, na której znajdziemy wszelkie niezbędne informacje, dzięki którym staniemy się bardziej świadomi tego jak należy reagować. Na jakie zachowania powinniśmy zwracać uwagę, a także które grupy i środowiska są zdaniem uczonych najbardziej narażone na potencjalne samobójstwo. Australijczycy stawiają nade wszystko na edukację. Na stronie znajdziemy 12 bezpłatnych modułów – filmy oraz arkusze do pobrania. Możemy zapoznać się z istniejącymi technikami interwencyjnymi. W tym miejscu warto podkreślić, że istnieje również polska strona, na której znajdziemy jednak inne formy pomocy. Powstała przy wsparciu Funduszu Sprawiedliwości za cel obrała jednak doraźną pomoc w stosunku do ofiar.