Prawdopodobnie będziemy mieli nowe święto – Święto Chrztu Polski obchodzone 14 kwietnia

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (61) 31.03.2017
Prawdopodobnie będziemy mieli nowe święto – Święto Chrztu Polski obchodzone 14 kwietnia

Marek Krześnicki

Święto Chrztu Polski ma być nowym świętem państwowym, obchodzonym 14 kwietnia. O ile parlament przyjmie stosowną ustawę, zaproponowaną przez posłów rządzącej koalicji.

Świąt nigdy za wiele. Z uwagi na długą historię naszego kraju, nie brakuje również wydarzeń, które mogłyby być upamiętnione. Ważnym wydarzeniem historycznym, którego doniosłości nie sposób zanegować, był tzw. chrzest Polski – przyjęcie przez Mieszka I chrztu. Dlatego poseł Prawicy Rzeczypospolitej Jan Klawiter przedstawił – w imieniu posłów m.in. PiS oraz Kukiz’15 – projekt ustawy „o ustanowieniu dnia 14 kwietnia – Świętem Państwowym – <<Święto Chrztu Polski>>”. Jak wskazuje projektodawca:

dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość. Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków.

Święto Chrztu Polski – święto, którego nie będzie nawet, jeśli będzie

Niech Was nie dziwi, że ten fragment uzasadnienia odnosi się nie do obywateli, którzy mieliby świętować rocznicę chrztu – ale do polityków. Jeśli przeczyta się projekt – niedługi, na szczęście – ustawy, to znajdziemy w niej między innymi zapis, że – to nie żart –

Wykonanie ustawy nie pociąga skutków prawnych.

Zapis ten jest fascynujący: nowe prawo nie wywołuje skutków prawnych? Co miał na myśli autor (autorzy) projektu, pisząc o „wykonaniu” ustawy, skoro ta ustawa ma charakter tylko i wyłącznie deklaratoryjny.  Nowe święto miałoby skłonić Polaków do „narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę„.

Niewątpliwie odrobina refleksji nad historią i przyszłością ojczyzny nikomu nie zaszkodzi, a być może nawet przydałaby się – zwłaszcza politykom. Okazuje się zresztą, że taka refleksja historyczno-religijna jest naszym posłom bliska, o czym świadczy niedawna uchwała Sejmu w sprawie… objawień fatimskich:

uchwała w sprawie objawień fatimskich

Zakaz handlu w niedzielę – który można różnie oceniać, ja nie do końca zgadzam się z poglądem, który zaprezentowała w swoim wpisie Maja Werner – w połączeniu z powyższymi projektami ustaw czy uchwał to niepokojący objaw odchodzenia od idei państwa świeckiego, wyrażonej w art. 25 ust. 2 Konstytucji:

Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych (…)

Dlatego wolałbym, aby posłowie skupili się na rzeczywistej realizacji chrześcijańskich wartości (np. dbając o bezpieczeństwo na drogach podczas przejazdów notabli w państwowych limuzynach), a nie wspominkach „cudu słońca”.

61 odpowiedzi na “Prawdopodobnie będziemy mieli nowe święto – Święto Chrztu Polski obchodzone 14 kwietnia”

 1. „Zakaz handlu w niedzielę – który można różnie oceniać, ja nie do końca zgadzam się z poglądem, który zaprezentowała w swoim wpisie Maja Werner – w połączeniu z powyższymi projektami ustaw czy uchwał to niepokojący objaw odchodzenia od idei państwa świeckiego, wyrażonej w art. 25 ust. 2 Konstytucji:”

  Państwo jest świeckie (tj. władza kościelna jest oddzielona od władzy świeckiej) ale nie oznacza to, że ludzie wierzący nie mogą wpływać na jego kształt. Ja głosowałem na PiS i oczekuje, że będzie kształtował państwo w myśl filozofii katolickiej.

  „Dlatego wolałbym, aby posłowie skupili się na rzeczywistej realizacji chrześcijańskich wartości (np. dbając o bezpieczeństwo na drogach podczas przejazdów notabli w państwowych limuzynach), a nie wspominkach „cudu słońca”.”

  Zawsze bardzo zabawne jest odwoływanie się ludzi do wartości, których sami nie wyznają, szczególnie na potrzeby własnej argumentacji. Zakaz handlu w niedzielę nie idzie z nakazem pójścia do Kościoła. Czy to się podoba czy nie, chrześcijaństwo ukształtowało polską kulturę oraz narodowość. Oczywiście komuniści i fani np. Stalina bardzo lubią zakłamywać historię, ale zawsze znajdą się ludzie, którzy jednak ją znają i nie pozwolą sobie na takie zabiegi.

  • A jakie wartości wyznaję lub jakich nie wyznaję, bo nie bardzo rozumiem komentarz? Ja zakaz handlu w niedzielę – jako ideę, szczegóły są do ustalenia – popieram, choć daleko mi do PiSu.

   • Czytając resztę Twoich artykułów dochodzę do wniosku, że nie wyznajesz wartości chrześcijańskich.

    Nie ma sensu mówić, czy ktoś jest za PiS czy nie. Dla mnie najważniejsza jest Polska, moja rodzina zatem ja głosuje na ludzi w polityce, którzy pomogą ochronić te wartości. Zagłosowałbym nawet na Palikota, jeżeli on by wyznawał szczerze takie wartości.

    • O kurna, chcą mnie wywalić z korpo, bo od 15 minut leję do monitora. PiS i katolicyzm, buahaha.

     PiS to nie katolicyzm, tylko katolizm. Mogę się założyć, że w piekle jest i będzie więcej polityków PiS niż PO.

    • Jeśli wierzysz, że politycy PiSu szczerze wyznają wartości katolickie, a nie mają ich tylko pełne gęby, to pozostaje mi tylko głęboko i szczerze Ci współczuć.

     • Dla mnie jest to ograniczanie wolności. Jeśli są chętni na robienie zakupów i są chętni na taką pracę, to po co ustawowo tego zakazywać.

     • Oh, sweet summer child.
      Powinniśmy też więc usunąć zapisy o 40 godzinnym tygodniu pracy, urlopie wypoczynkowym, płatnym chorobowym etc.
      Uwierz mi, znajdzie się nagle mnóstwo chętnych na taką pracę…

     • Jestem pracownikiem, Pracuję na trzy zmiany. Też chciałbym sobie w niedziele i święta świętować. Ale jakoś nikt nie walczy o moje niedziele. Właściwie dlaczego tylko o niedziele handlowców chodzi?

 2. XXI wiek za oknem, a ludzie w środku Europy wciąż wierzą w niewidzialne stworki. Mało tego – za obrażanie niewidzialnych stworków można wylądować w więzieniu.

  • XXI wiek, ciągle zdarzają się ludzie twierdzący, że skoro ONI czegoś nie widzą, to tego na pewno nie ma. I nie za obrażanie „niewidzialnych stworków”, tylko uczuć innych ludzi. Tych istotnych. A tak konkretnie, to dużo tych ludzi wylądowało w więzieniu?

   • Primo – nie twierdzę, że niewidzialne stworki nie istnieją;
    Secundo – spenalizowane jest obrażanie uczuć polegających na wierze w istnienie niewidzialnych stworków;
    Tertio – nie ważne ilu wsadzono do więzienia. Sam fakt istnienia takich paragrafów w sprawia, że naprawdę niewiele nas dzieli od Iranu czy Arabii Saudyjskiej.

 3. Chrześcijaństwo jest nie do utrzymania skoro ludzka natura ma czysto fizyczne podłoże.
  It’s the neurocience, stupid.

  • Samóbójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat, Kraków 2015, ss. 524. Oprawa miękka ze skrzydełkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *