Przez lata pojawiła się masa miejskich legend na temat tego do kiedy pościmy w Wielki Piątek. A zdaniem niektórych post należy zachować nawet w Wielką Sobotę. Sprawdzamy na czym polega post ścisły w prawie kanonicznym.
Już niebawem rozpoczną się największe święta chrześcijan, którzy stanowią zdecydowanie dominującą część polskiego społeczeństwa. Z tego też względu nie mogliśmy pominąć najistotniejszych zagadnień, tym razem z punktu widzenia prawa kanonicznego, po które w naszym zawodzie prawników nie sięgamy wprawdzie zbyt często, co jednak nie znaczy, że w ogóle się to nie zdarza.
Czytaj też: Nie odpisuj na życzenia wielkanocne z nieznanych numerów. To mogą być naciągacze!
Czym jest post ścisły?
Post ścisły to połączenie postów jakościowego (którego chrześcijanie powinni przestrzegać w każdy piątek, zachowując wstrzemięźliwość w konsumpcji mięsa) i ilościowego. Ilościowy charakter polega na zjedzeniu do syta tylko jednego posiłku dziennie oraz dwóch posiłków niepełnych. Co ciekawe, niektórzy księża w swoich interpretacjach wskazują nawet, że do grona potraw mięsnych zaliczany jest również rosół.
Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę?
W Wielki Piątek pościmy przez cały dzień. Natomiast w ostatnich latach pojawiło się bardzo dużo wątpliwości odnośnie postu w Wielką Sobotę. Jak już wskazano powyżej – kodeks prawa kanonicznego w żaden konkretny sposób nie wskazuje na obowiązek zachowania postu ścisłego w sobotę, odnosząc się jedynie do środy popielcowej oraz Wielkiego Piątku.
Wątpliwości w tym zakresie biorą swój początek nie tylko w zwyczajach ludowych, ale i zaleceniach archiwalnych wersji kodeksu prawa kanonicznego. Przed laty post obowiązywał do godziny 12.00 w sobotę, w rezultacie czego utkało się popularne przeświadczenie, iż należy go przestrzegać aż do momentu powrotu do domu ze święconką.
Niektóre środowiska katolickie idą ze swoją interpretacją nawet dalej. Powołując się bezpośrednio na Ewangelię wskazują, że postu powinniśmy dochować nawet do niedzieli, a konkretnie do czasu udziału w Rezurekcji.
Zgodnie z duchem prawa kościelnego w okresie wielkanocnym post ścisły nakazany jest jedynie w Wielki Piątek. W osobnym artykule wyjaśniamy natomiast kto jest zwolniony od przestrzegania zasad postu.