ZUS zdążył rzutem na taśmę. A chińska kolej nie. Państwo Środka sparaliżowane przez Adobe Flash

Technologie Zagranica dołącz do dyskusji (52) 24.01.2021
ZUS zdążył rzutem na taśmę. A chińska kolej nie. Państwo Środka sparaliżowane przez Adobe Flash

Paweł Mering

System zarządzania koleją w Chinach (w jednym z miast) działał w oparciu o Adobe Flash. W momencie, gdy technologię wyłączono, cały system przestał działać. Skutki? Krytyczne błędy i ogromny chaos organizacyjny – wstrzymano ruch pociągów.

System zarządzania koleją w Chinach

Jak opisuje serwis „Apple Daily”, system zarządzania koleją w Chinach – w północnej części kraju, w mieście Dalian – przestał działać, bo był oparty o technologię Adobe Flash. Rzeczona technologia jest doskonale znana użytkownikom internetu (i nie tylko), podobnie jak znana była data zaprzestania wsparcia dla tego oprogramowania.

Wsparcie wyłączono 31 grudnia 2020 roku, a kolejne przeglądarki, a nawet całe systemy operacyjne wyłączają wsparcie Adobe Flasha. Sam producent wtyczki zdalnie usunął możliwość korzystania z niej. Krótko mówiąc technologia Flash w zasadzie umarła, ale nie tak do końca – o czym za chwilę.

Wracając jednak do chińskiego systemu zarządzania koleją, China Railway Shenyang (przedsiębiorstwo zarządzające) nie było w stanie na czas przeprojektować systemu poprzez dezaktywację Flasha. Pracownicy nie byli w stanie przeglądać schematów, tworzyć harmonogramów odjazdów, a także planować manewrów na trasach.

Skutkiem awarii było wstrzymanie ruchu pociągów i gigantyczny chaos. Jak poradzono sobie z problemem? Następnego dnia wcale nie przeprojektowano systemu i nie przerobiono niezbędnych modułów tak, by działały w oparciu o inną technologię. Po prostu zainstalowano piracką, ale działającą „chińską” wersję wtyczki odtwarzającej treści Flash.

Brak Flasha – globalny kryzys?

Adobe Flash to przestarzałe oprogramowanie, które z powodzeniem wyparły nowsze technologie. Niemniej wiele kluczowych systemów wymagało do funkcjonowania właśnie Flasha, na czele z portalem PUE od rodzimego ZUS-u. ZUS pozbył się Flasha w ostatniej chwili – niecałe 24 godziny przed wyłączeniem wsparcia dla rzeczonej technologii. Przeprojektowano system tak, by Adobe Flash nie był już potrzebny.

Przypadek ZUS-u jest skrajny, ale trudno znaleźć informacje, by jakieś poważne instytucje publiczne zapomniały pozbyć się Adobe Flasha do 31 grudnia 2020 roku. Samo korzystanie z tej technologii w 2020 roku było swoistym nietaktem – i zapewne poważnym uchybieniem na płaszczyźnie bezpieczeństwa.

Mimo wszystko Adobe Flasha będzie nam brakować. Ta technologia przyczyniła się do rozwoju ogromnej części internetowej kultury, zaczynając od setek tysięcy (często genialnych) gier, przez animacje, aż po internetowe aplikacje. Mało kto pamięta, że sam YouTube przez wiele (początkowych) lat bazował na odtwarzaczu wykonanym właśnie w tej technologii.

Adobe Flash nigdy nie był ani wydajny, ani bezpieczny, ani też przyszłościowy. Jednak mimo że dosyć bezwzględnie się go pozbyto, to – jak pokazują Chińczycy – nieoficjalne wersje wtyczki dalej istnieją i funkcjonują. Dobrze, że ZUS nie poszedł tą drogą. Nieoficjalna wersja jest prawdopodobnie jeszcze mniej bezpieczna, aniżeli ostatnia wersja oficjalnej wtyczki.

52 odpowiedzi na “ZUS zdążył rzutem na taśmę. A chińska kolej nie. Państwo Środka sparaliżowane przez Adobe Flash”

 1. system kontroli ruchu na flashu?
  (informacji czy wyświetlania, to jeszcze jeszcze)
  to cud że nie wywaliło się wcześniej

 2. „Dobrze, że ZUS nie poszedł tą drogą. Nieoficjalna wersja jest prawdopodobnie jeszcze mniej bezpieczna, aniżeli ostatnia wersja oficjalnej wtyczki”

  Niby jak ZUS miał pójść tą drogą? Wtyczki flash działają na komputerach użytkowników, w Chinach po prostu doinstalowano je na komputerach pracowników. A ZUS niby jak miał wymusić instalację nieoficjalnej wtyczki na obywatelach Polski?

  • wystarczy capchta we flashu, aby się zalogować do konta internetowego;
   – już wymuszenie czy jeszcze nie?

   btw. jest już wersja programu płatnik na linuxa? czy nadal jest wymuszany windows?
   albo składaj na papierze i czekaj kwartał na refundacje…

   • Może wymagać flasha, ale nie ma możliwości zainstalowania nam nieoficjalnej wtyczki na komputerach. W tamtej firmie problem dotyczył pracowników, a nie klientów.

    • nie jest to zmuszenie wg. definicji,
     ale użytkownicy i tak to czy co innego zrobią, aby skorzystać.
     tak jak rozpakują zipa z trojanem z spamowego maila od kuriera z numerem paczki.

     „łamiemy ludzi, nie zabezpieczenia”

    • nie wiem, kiedyś był z tym problem.
     W sumie to ja zadałem pytanie czy to rozwiązano i jak?

     w każdym razie podejrzewam, że były też problemy żeby się łączył, z internetem (pobierał wysyłał) ze środowiska emulowanego.

 3. Piracką? Tworzenie własnego oprogramowania do komunikacji z innym, które przestało działać, jest jak najbardziej legalne, u nas w oparciu o art. 75 prawa autorskiego.

 4. Co za bzdury. Nic nie zostało zdalnie wyłączone, ani odinstalowane. Wyłącznie wtyczka dla Edge była odinstalowana, a Chrome przestał ją obsługiwać. Przecież można używać starszej wersji Firefoksa z wtyczką Flash, wszystko legalnie, a dla usług intranetowych aktualizacja przeglądarek jest potrzebna jak świni siodło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *