Ruszają szczepienia przeciw COVID-19 wśród dzieci od 12. roku życia

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (292)
Ruszają szczepienia przeciw COVID-19 wśród dzieci od 12. roku życia

Federalna Agencja Zdrowia Kanady ogłosiła, że rozpoczyna szczepienia przeciw COVID-19 wśród dzieci od 12. roku życia. Najmłodszej jak dotąd dopuszczonej do szczepień grupie zostanie zaaplikowana szczepionka Pfizera/BioNTechu, która przeszła badania kliniczne III fazy w podanej grupie. Wprowadzenie wakcyny Comirnaty u dzieci w wieku 12 lat i starszych rozważa również Amerykańska FDA oraz europejska EMA.

Resort zdrowia w kanadzie zatwierdził szczepionkę Pfizera w grudniu ubiegłego roku jako pierwszą spośród dostępnych na rynku wakcyn. Najnowszą decyzję o dopuszczeniu stosowania środka Comirnaty wśród dzieci od 12. roku życia kanadyjska agencja wydała po uprzednim rozpatrzeniu wyników badań klinicznych III fazy, które Pfizer/BioNTech przeprowadziło w Stanach Zjednoczonych na grupie 2260 osób w wieku od 12 do 15 lat. Agencja Zdrowia Kanady podała, że wspomniane badania wykazały 100-procentową skuteczność w walce z wirusem wśród wskazanej grupy. W przypadku dorosłych szczepionka Pfizera wykazała zaś 95-procentową skuteczność po przyjęciu drugiej dawki.

Zdaniem głównej doradczyni medycznej kanadyjskiego resortu dr Suprii Sharmy dostęp młodszych do bezpiecznej i skutecznej szczepionki pomoże zapobiegać przenoszeniu choroby na dorosłych, którzy są bardziej narażeni na powikłania. Istotny jest również powrót do normalnego funkcjonowania najmłodszych, dla których zakłócenie dotychczasowego rytmu życia z wielu powodów stało się najbardziej dotkliwie. Sharma wspomniała również, że w niektórych rejonach kraju zaszczepiono przeciw COVID-19 dzieci, należące do grup wysokiego ryzyka.

Szczepienia przeciw COVID-19 wśród dzieci od 12 roku życia

Chociaż kanadyjscy urzędnicy informowali w środę, że Kanada jako pierwsza na świecie zatwierdziła stosowanie szczepionki Pfizera/BioNTechu wśród dzieci w wieku 12 lat i starszych, rzecznik Pfizera sprostował później, że rząd w Algierii podjął tę samą decyzję już w zeszłym miesiącu.

Kanadyjska Agencja Zdrowia od połowy kwietnia weryfikowała zgłoszenia firmy Pfizer/BioNTech, dotyczące stosowania szczepionki na dzieci w wieku 12–15 lat. Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi w tej grupie były przejściowe i łagodne bóle ręki, dreszcze lub gorączka. Amerykański producent zobowiązał się do dalszego dostarczania kanadyjskim organom bieżących informacji o bezpieczeństwie i skuteczności wakcyny stosowanej w rzeczywistych warunkach.

Szczepionka opiera się na technologii mRNA. To oznacza, że ​​dostarczana substancja, bez wprowadzania wirusa SARS-CoV-2, „uczy” komórki, jak wytwarzać białko wyzwalające odpowiedź immunologiczną. Reakcja odpornościowa polega na wytworzeniu przeciwciał, które zwalczają wirus i chronią przed ciężkim przebiegiem choroby.

Przed ogłoszeniem najnowszej decyzji, kanadyjski rząd oświadczył, że posiada wystarczającą ilość dawek, by do końca września zaszczepić każdego, kto kwalifikuje się do szczepienia.

Wnioski o rozszerzenie pozwolenia na stosowanie szczepionki Comirnaty wśród dzieci od 12. roku życia trafiły również do Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), która ma wydać decyzję w tej sprawie w przyszłym tygodniu, i Europejskiej Agencji Leków (EMA). Ta z kolei zapowiedziała rozpatrzenie wniosku producenta do czerwca.

Pfizer/BioNTech prowadzi również badania nad bezpieczeństwem i skutecznością swojej szczepionki przeciw COVID-19 u niemowląt  od 6 miesiąca życia.