Telemarketer może zadzwonić z niewinnym pytaniem o zgodę na dalsze telefony z ofertami – stwierdza sąd w najnowszym orzeczeniu

Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Zakupy dołącz do dyskusji (33) 31.01.2019
Telemarketer może zadzwonić z niewinnym pytaniem o zgodę na dalsze telefony z ofertami – stwierdza sąd w najnowszym orzeczeniu

Udostępnij

Justyna Bieniek

Telemarketerzy nie mogą dzwonić do klientów z nachalną ofertą majtek czy witamin, ale niewinne pytanie o zgodę na takie telefony jest już jak najbardziej dopuszczalne. Taki wniosek płynie z wyroku warszawskiego sądu okręgowego.

Telefony od telemarketerów już nie na cenzurowanym

W ostatnim czasie działalność telemarketingowa nie miała dobrej passy. Zarówno działania podjęte przez UOKiK, sądy, jak i samych konsumentów doprowadziły do sytuacji, w której widmo zniknięcia uporczywych i nachalnych telefonów od telemarketerów z dziwnymi ofertami było całkiem prawdopodobne. Niestety, ostatni wyrok warszawskiego sądu pokazał, że może się ono jednak oddalić.

Sąd stwierdził, że telemarketerzy mogą wykonywać telefony, które mają na celu tylko uzyskanie zgody na przedstawienie oferty w przyszłości (nawet jeśli konsument nie wyraził uprzednio zgody na taki telefon). Zdaniem sądu nie jest to marketing bezpośredni. Konsument może wtedy zadecydować, czy życzy sobie takich telefonów w przyszłości.

Zakaz z art. 172 ustawy prawo telekomunikacyjne – którego nowelizacja w 2014 wieszczyła rychły koniec telemarketingu – jest nadinterpretowany. Jeżeli telemarketer wykona taki telefon tylko z pytaniem o zgodę na przedstawienie oferty sprzedaży w przyszłości, taka działalność jest dopuszczalna i nie może być uznawana za telemarketing bez zgody.

Uzyskanie zgody to nie telemarketing

Pogląd wyrażony w wyroku, prawdopodobnie nie spodoba się nam – konsumentom. Z całą pewnością jednak znaczy bardzo wiele dla całej branży telemarketingowej. Przeczy interpretacji UOKiK, zgodnie z którą przepisy zakazują bezwzględnie kontaktowania się telemarketerów z konsumentami. Co w praktyce prowadziłoby do faktycznego wydania zakazu prowadzenia działalności telemarketingowej. Zdaniem sądu, jak i części interpretatorów, gdyby ustawodawca życzył sobie takiego rozwiązania, wyraziłby ten pogląd wprost. Skoro tego nie zrobił, dopuszcza taką formę – o ile konsument wyrazi na to zgodę.

Jedynym problemem, na który zwrócił uwagę sąd, jest moment w którym, po wyrażeniu przez konsumenta zgody, telemarketer może złożyć ofertę. Czy może zrobić to jeszcze podczas tej samej rozmowy? Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu – nie może. Zgodę należy uzyskać jeszcze przed użyciem telekomunikacyjnego urządzenia. Czystą sytuacją, z punktu widzenia przepisów, jest więc telefon tylko z prośbą o wyrażenie zgody na kolejny telefon, już zawierający ofertę.

Wyrok dostępny jest pod sygnaturą: IV Ca 1873/16 Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 4 stycznia 2019 r.

33 odpowiedzi na “Telemarketer może zadzwonić z niewinnym pytaniem o zgodę na dalsze telefony z ofertami – stwierdza sąd w najnowszym orzeczeniu”

  1. Zawsze grzecznie odpowiadam, że również pracuję jako telemarketer. Choć nie jest to prawda, zawsze dają spokój :D

    • Pomarzyć dobra rzecz – od razu się rozłączają na: Skąd mają Państwo mój nr? Jaka firma? Chce usunąć itp. Sama decyzja sądu w tej sprawie to czyste kuriozum.

  2. Czegoś tu nie rozumiem. A sam numer telefonu nie jest przypadkiem informacją podpadającą pod RODO? Czy dzwoniący nie powinni mieć zgody, by dzwonić do mnie o zgodę? Coś mi tu nie gra…

    • Pewnie nie wiesz nawet w jak wielu miejscach się zgodziłeś na to. Czasem jest to obligatoryjne. Ja podpisujac umowę z funduszem emerytalnym miałem obligatoryjną zgodne na obrót danymi funduszu i podmiotów współpracujących bez podania ich nazwy nawet. Nieraz przy podpisaniu kredytu hipotecznego szczęśliwie podpisujesz co podadzą bo coraz trudniej o kredyty wiec każdy się godzi. Albo operator komórkowy. Zwykle płacisz 5zl mniej za abonament szampan za swoje dane.

  3. :-D Zaraz dojdziemy do momentu, w którym aby zapytać dziewczynę na ulicy o umówienie się, trzeba jej będzie najpierw pismo wysyłać o udzielenie zgodny na takie rozmowy :-D Socjalizm w bohaterski sposób pokonuje problemy nieznane w żadnym innym ustroju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *