Toruń kojarzy się przede wszystkim z Kopernikiem i piernikami, ale to jedno z najpiękniejszych polskich miast na wakacyjny wypad

Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji
Toruń kojarzy się przede wszystkim z Kopernikiem i piernikami, ale to jedno z najpiękniejszych polskich miast na wakacyjny wypad

Bezsprzecznie i bezapelacyjnie jedno z najpiękniejszych miast w całej Polsce. Położony nad Wisłą Toruń to perła środkowej (i nie tylko) części naszego kraju. Sprawdź, co warto robić w Toruniu podczas wakacyjnego wypadu, a tych atrakcji jest naprawdę sporo.

Kontynuujemy wakacyjny cykl podróży po miastach w zasięgu sieci 5G od Plusa. Oprowadziliśmy Was już po Sopocie i Łodzi. Teraz czas na piernikowy Gród Kopernika, czyli Toruń. Praktycznie w całym mieście dostępny jest superszybki internet, więc naładuj smarftona i ruszaj na miasto poznać historię jednego z najwybitniejszych Polaków i nie tylko.

Toruń i Starówka to nierozerwalne połączenie. Właśnie tam warto zacząć wycieczkę

Wyrażenie „pod Kopernikiem” jest wszechobecne wśród torunian. To właśnie pomnik astronoma odgrywa kluczową rolę w nawigacji po centrum miasta. Jeśli chcesz się umówić z kimś w Toruniu to najlepiej właśnie tam. I także z tego miejsca należy rozpocząć wędrówkę po urokliwej toruńskiej Starówce, a przede wszystkim dotrzeć na Rynek Staromiejski. To właśnie tam od stuleci skupia się życie mieszkańców. W średniowieczu na nim handlowano, organizowano turnieje, a nawet wykonywano egzekucje. Aktualnie to otoczony zabytkami piękny fragment architektury Torunia. Centralnie znajduje się gotycki budynek Ratusza Staromiejskiego, a rynek otacza neogotycki budynek poczty, neorenesansowy Dwór Artusa, barokowa Kamienica Pod Gwiazdą oraz kościół Ducha Świętego.

Zwiedzamy Toruń: pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik Kopernika to kluczowy element nawigacji po toruńskiej Starówce

Po zwiedzeniu Rynku Staromiejskiego udajmy się na południowy wschód. Najpierw przespacerujmy się ulicą Żeglarską, a następnie skręćmy w ulicę Rabiańską. Znajdziemy tam Żywe Muzeum Piernika, czyli jednego z najważniejszych symboli Torunia. Na pierwszy rzut oka wydaje się to idealna miejscówka dla dzieci, jednak dorośli również znajdą tu coś dla siebie. Otwarte w 2006 roku muzeum nie tylko opowiada dzieje piernika, ale można w nim także samemu przygotować ciasto, a następnie wypiec i udekorować pyszne ciastka. Wszystko w atmosferze średniowiecznej piekarni i XX-wiecznej manufaktury.

Gdy wyjdziemy z Żywego Muzeum Piernika, a nadal będzie nam mało smaku i zapachu tych korzennych pyszności, warto udać się do Galerii Piernika, która znajduje się jedynie 150 metrów od muzeum. Lokal oferuje przede wszystkim piernikową kawę i herbatę (także w wersji mrożonej), a także pyszne lokalne piwo piernikowe. Dodatkowo w lokalu można kupić oryginalne pierniki oraz zestawy, które idealnie sprawdzą się na prezent dla najbliższych. Taką słodką pamiątkę z Torunia każdy będzie wspominał z przyjemnością. Dla osób chcących poznać historię najwybitniejszego mieszkańca mojego miasta również czeka niespodzianka. Dosłownie w sąsiedniej kamienicy od Galerii Piernika znajduje się Dom Kopernika, gdzie w 1473 roku urodził się syn renesansu.

Zwiedzamy Toruń: Galeria Piernika
Galeria Piernika znajduje się w jednej z pięknych kamienic toruńskiej Starówki

Pełne legend i zabytków miasto założone przez Krzyżaków

Ewolucję grodu w miasto rozpoczęli toruńscy Krzyżacy. Stąd w mieście sporo budowli związanych właśnie z tym okresem. Jedną z nich jest kolejny architektoniczny punkt związany z Toruniem, czyli Krzywa Wieża, która została wzniesiona w średniowieczu. Jak głosi legenda, jeden z zakonników zakochał się w córce kupca i jako pokutę wzniósł wieżę. Odchylenie od pionu symbolizowało jego odejście od surowych reguł zakonu. Z Krzywą Wieżą związana jest również pewna wróżba. Otóż uważa się, że każdy, kto pod nią stanie, oprze się plecami o krzywą ścianę i nie utrzyma równowagi, ten ma grzechy surowsze niż krzyżacki zakonnik. Jednak ten, kto utrzyma się na własnych nogach, jest człowiekiem prawym i sprawiedliwym. Co ciekawe Krzywa Wieża ma 15 metrów wysokości, a jej odchylenie od pionu wynosi aż 1,5 metra.

Dla fanów gotyckiej architektury w Toruniu pozostało jeszcze kilka budowli z okresu krzyżackiego. Są to przede wszystkim kościoły (św. Janów, św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), a także ruiny zamku krzyżackiego, który został wzniesiony w XIII wieku.

Zwiedzamy Toruń: Krzywa Wieża
Krzywa Wieża jest jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków związanych z Grodem Kopernika

Toruń to także świetne miejsce, gdy podróżujemy z dziećmi

Wypad do Torunia nie musi oznaczać jedynie zwiedzania zabytkowego centrum miasta. W Grodzie Kopernika jest również wiele atrakcji, które na pewno przypadną do gustu najmłodszym. Jedną z nich jest wspomniane już wcześniej Żywe Muzeum Piernika. Pozostając w pobliżu Starówki, warto wybrać się do Baju Pomorskiego. Jest to teatr lalek, który funkcjonuje w mieście od zakończenia II wojny światowej. Wystawiane są w nim spektakle dla dzieci już od czwartego roku życia, a także dla dorosłych. Ciekawa jest również architektura budynku, która przypomina otwartą księgę z baśniami.

W pobliżu Starówki, jednak po zachodniej stronie placu Rapackiego, rozciąga się park miejski. Jest to jeden z najstarszych publicznych parków miejskich w Polsce, a dodatkowo pod koniec XX wieku został wpisany na listę zabytków. Rozciąga się na obszarze 25 hektarów, tworząc idealne miejsce do spacerów, a także schowania się przed skwarem w upalne dni. Dodatkowo to właśnie w toruńskim parku miejskim znajduje się Ogród Zoobotaniczny. Na niecałych czterech hektarach w Toruniu mieszka około 100 gatunków zwierząt. W tym zagrożone wyginięciem boa madagaskarskie, szpaki balijskie czy takiny miszmi.

Zwiedzamy Toruń: teatr Baj Pomorski
Teatr Baj Pomorski oferuje spektakle lalkowe nie tylko dla dzieci

Świetnym miejscem do spędzenia czasu z dziećmi będzie także Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. To jedyne centrum nauki w całym województwie kujawsko-pomorskim. Oprócz standardowej oferty, odbywają się w nim także przeróżne tematyczne wystawy. Dużym plusem jest możliwość wykonania wielu eksperymentów naukowych samodzielnie, co powinno szalenie interesować dzieci. Po empirycznych doznaniach warto odpocząć wśród śpiewu ptaków i pięknej przyrody, czyli w parku na Jarze. To osiedle w północnej części Torunia przyciąga rodziny z dziećmi nie tylko ścieżkami rowerowymi w leśnym otoczeniu, a także świetnymi placami zabaw dostosowanymi do wieku.

Jedzenie w Grodzie Kopernika jest pyszne!

Po przejściu długich kilometrów i zwiedzeniu rozlicznych atrakcji należałoby coś zjeść. W tym względzie Toruń również oferuje „coś dobrego dla każdego”. We wczesnych godzinach warto udać się do lokalu „Bułka” na ulicy Szewskiej. Znajdziemy tam bogatą ofertę śniadaniową — jajecznice, kanapki, tosty, omlety, a także kawy, herbaty i świeżo wyciskane soki. Do restauracji możemy też skierować swoje kroki po południu, jeśli chcemy zjeść burgery lub smaczne ciasta. Dla fanów włoskich placków obowiązkową pozycją na gastronomicznej mapie Grodu Kopernika będzie „Kolorowy Piec” na Łaziennej. Z opalanego drewnem pieca wychodzi najsmaczniejsza pizza neapolitańska w mieście.

W centrum Torunia znajdziemy jeszcze co najmniej dwie warte polecenia restauracje, w których pobyt nie sprawi, że nasz portfel zostanie pusty. Jeden z nich to „Monka”, zlokalizowana w pięknej kamienicy przy ulicy Piekary. W menu znajdziemy krokiety z wolno pieczonego jelenia czy ceviche z okonia morskiego, a także spory wybór piw rzemieślniczych. Ciekawą pozycją jest pełnoziarnisty makaron z podrobami drobiowymi w sosie własnym dla… psa. Drugą jest lokal o równie ciekawej nazwie, co karcie dań. „Sznyt Na Winklu”, bo o nim mowa, znajduje się na ulicy Kopernika. W menu znajdziemy z pozoru dość proste dania takie jak żeberka, ozorki wołowe czy golonka, jednak podane w zupełnie inny sposób. Wszystko w akompaniamencie muzyki na żywo.

Dla fanów kuchni na najwyższym poziomie w Toruniu są dwie lokalizacje, których nie można pominąć. Znajdująca się na ulicy Przedzamcze restauracja „4 Pory Roku”, w której szefem kuchni jest Argentyńczyk Ariel Gomez Carusso. Podstawą jest kuchnia sezonowa, a filozofia brzmi „z pola na talerz”. Drugi lokal to restauracja „Szeroka No.9” i jej lider Patryk Stanewicz. Lokalne produkty i świeże składniki to klucz do sukcesu, który potwierdzają wysokie noty wszystkich gości.

Zwiedzamy Toruń: restauracja Monka
Restauracja Monka nie tylko oferuje pyszne jedzenie, ale również mieści się w niezwykle urokliwym miejscu

Nietypowy Toruń — poznaj miasto Kopernika od zupełnie innej strony

Na koniec coś, czego mało kto spodziewa się w Toruniu. Przede wszystkim „Niewidzialny Dom”, czyli jedna z pięciu na świecie atrakcji, gdzie uczestnikowi kompletnie wyłącza się zmysł wzroku. Doznania z pobytu są niewiarygodne, a po zwiedzaniu nasze spojrzenie na świat może być zupełnie inne, niż przed nim. O wyjątkowości tego miejsca świadczy również certyfikat tripAdvisor „Travelers’ Choice 2021”. Warto również odwiedzić muzeum podróżników im. Tony’ego Halik (tak, Tony Halik urodził się w Toruniu). Jest to nietypowe miejsce, gdzie znajdziemy wystawy fotografii przygodowej, przedmioty ludowe, a także dzieła sztuki.

Dla fanów lotnictwa niespodziankę przygotował „737 Fight Club”. Znajdziemy w nim symulator lotu Boeingiem 737-800 z odwzorowaną 1:1 kabiną samolotu. Całość uzupełnia ekran w rozdzielczości 4K, który sprawia, że jest to jedyny symulator w Polsce o tak szerokim kącie widzenia. Ponadto do lokalu można udać się na kawę i ciasto lub na jedno z wydarzeń muzycznych, których w tym miejscu jest naprawdę sporo. W Grodzie Kopernika odnajdą się także fani kinematografii. Nie chodzi jedynie o coroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, a o kameralne kino znajdujące się w hotelu 1231. Pomieści jedynie 23 osoby, co sprawia, że oglądanie filmów będzie miało inny wymiar. Niezwykłe doznania zapewni projektor 4K z laserowym źródłem światła oraz system Dolby Atmos THX. Wynajęcie sali dla pięciu osób to koszt 250 złotych za seans (max. 2 godziny).

Zwiedzamy Toruń: Park na Jarze
Park na Jarze to miejsce pełne przyrody. Jest tu pięknie o każdej porze roku

Jak widać, w Toruniu nie da się nudzić. Coś dla siebie znajdzie tu każdy i to jest w tym mieście wspaniałe. Dodatkowo praktycznie większość miasta znajduje się w zasięgu sieci 5G od Plusa. Dzięki temu przesyłanie zdjęć ze zwiedzania trwa mniej, niż mrugnięcie okiem, a szybki internet umożliwi dokładną nawigację i nie pozwoli nam się zgubić między urokliwymi kamieniczkami Starówki.

Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus