Wiele osób wybiera rower jako środek transportu, który może służyć nie tylko do rekreacji, ale także do codziennych dojazdów do pracy. Sporo rowerzystów porusza się jednośladem także w ruchu miejskim, gdzie łatwo o nieoczekiwane zdarzenie losowe. Aby być spokojnym i zabezpieczyć się przed konsekwencjami stłuczek i wypadków, warto pomyśleć nad wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia OC, przeznaczonego tylko dla rowerzystów.
W jakich sytuacjach ubezpieczenie OC dla rowerzystów może się nam przydać?
Dzięki wykupieniu OC dla rowerzysty będziemy spokojni przede wszystkim wtedy, gdy zdarzy nam się zarysować pojazd, dojeżdżając do pracy czy jadąc na wycieczkę krajoznawczą w ruchu miejskim. Każdy z nas, kto jeździ dużo na rowerze po mieście, wie, że sytuacje tego typu mogą zdarzyć się zupełnie niespodziewanie. Gdy spowodujemy kolizję z naszej winy, ponosimy za nią odpowiedzialność, a to znaczy, że ubezpieczenie OC może być dla nas niezwykle cennym ratunkiem w podbramkowych sytuacjach na drodze.
Wykupując ubezpieczenie tego typu, możemy kierować się także innymi pobudkami. Jedną z nich jest przede wszystkim chęć ochrony naszego zdrowia po uczestniczeniu w kolizji drogowej. Rowerzyści to oprócz pieszych najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego, więc warto, abyśmy zdecydowali się na zakup ubezpieczenia, które oferuje szeroki pakiet medyczny. Dzięki niemu możemy w dużej mierze zapłacić nie tylko za usługi medyczne po wypadku, ale także rehabilitację.
Innym rodzajem ubezpieczenia dla rowerzystów jest tzw. CASCO. W zależności od sumy ubezpieczenia tego typu możemy otrzymać zwrot kosztów roweru, który stał się łupem złodzieja. Tego typu ubezpieczenia są atrakcyjne dla klientów, którzy posiadają rowery drogich marek i często zostawiają je w publicznych miejscach.
W jakim towarzystwie ubezpieczeniowym możemy wykupić polisę rowerową?
Ciekawe oferty ubezpieczenia dwóch kółek ma między innymi Nationale-Nederlanden, gdzie możemy otrzymać pakiety NNW, OC z wysoką suma ubezpieczenia. Oprócz rowerów możemy ubezpieczyć także hulajnogi i rowery elektryczne. Niska składka (oscylująca w okolicach 60zł miesięcznie), sprawia, że tego typu ubezpieczenie jest bardzo atrakcyjne dla każdej osoby, która porusza się na wszelkiego rodzaju jednośladzie.
Innym popularnym typem ubezpieczenia rowerzysty jest polisa w PZU. Szeroki pakiet NNW, obejmujący leczenie uciążliwe czy zwrot kosztów przedmiotów ortopedycznych i pomocniczych sprawia, że ubezpieczenie to jest odpowiednim wyborem dla osób, które obawiają się skutków nieszczęśliwych wypadków na rowerze. Oprócz roweru możemy ubezpieczyć także bagaż. Dzięki temu będziemy mogli otrzymać wypłatę za zniszczony sprzęt komputerowych (np. laptop) lub też inne, cenne przedmioty.
Wykupując ubezpieczenie na rower musimy mieć na uwadze szereg zastrzeżeń, które mogą uniemożliwić wypłatę świadczenia.
Do najważniejszych z nich należą przede wszystkim:
- użytkowanie roweru niezgodnie z przeznaczeniem,
- udział w wyczynowych sportach,
- podejmowanie się nieprzemyślanych napraw roweru i złych modyfikacji technicznych na własną rękę,
- jazda pod wpływem alkoholu.
Decydując się zatem na zakup polisy rowerowej, warto zapoznać się z listą zastrzeżeń, które są wyszczególnione w umowie.