Trzy dni urlopu menstruacyjnego miesięcznie

Praca Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (96)
Trzy dni urlopu menstruacyjnego miesięcznie

Hiszpania może stać się pierwszym krajem zachodnim, który zezwoli kobietom na dodatkowe dni wolnego miesięcznie. Urlop menstruacyjny  dla cierpiących kobiet.  To część projektu o zdrowiu reprodukcyjnym, którym rząd w Madrycie ma się zając już w przyszłym tygodniu. Zapisy dotyczące nowego urlopu, według El Pais, mogą ulec zmianie. Kobiety korzystają już z urlopu menstruacyjnego w Japonii czy Korei Południowej.

Urlop menstruacyjny dla cierpiących

Część kobiet przechodzi miesiączkę bardzo ciężko. Mają gorączkę, wymioty, bardzo silne bóle brzucha. Zwykle człowiek dotknięty takimi dolegliwościami zostaje w domu. A lekarz bez problemu wypisze zwolnienie. Z miesiączką jest inaczej. Nie znam przypadku, żeby któraś z cierpiących z tego powodu kobiet, dostała L4. Można oczywiście wziąć urlop, ale dla naprawdę trudno przechodzących ten stan kobiet, oznaczałoby to wykorzystanie nawet i wszystkich dni wolnych, na przecierpienie w domu okresu. Stąd pomysł, by ten problem rozwiązać dodatkowymi dniami wolnymi. Hiszpanie nie chcą, by był to urlop na żądanie. I nie zamierzają prawa do niego przyznać wszystkim kobietom. Chodzi o ochronę tych, które naprawdę mają dolegliwości uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Nabycie prawa do urlopu menstruacyjnego będzie wymagało wykazania się orzeczeniem lekarskim, potwierdzającym, że pacjentka cierpi na poważne dolegliwości. Ilu kobiet ten problem dotyczy? Trudno powiedzieć. Portal TVN24 podał, że według Hiszpańskiego Towarzystwa Ginekologiczno-Położniczego to jedna trzecia Hiszpanek. Z kolei „International Journal of Environmental Research and Public Health” uważa, ze nawet 3 na 4 Hiszpanki mocno cierpią podczas okresu.

Na urlopie nie kończą

Poza urlopem projekt przewiduje dostęp do bezpłatnych środków higienicznych w szkołach. Wiadomo, że jest to, dla niektórych poważny problem. Stał się przyczyną nieobecności na lekcjach tych dziewcząt, które nie mogą sobie kupić odpowiednich środków. Żeby stały się bardziej dostępniejsze, hiszpański rząd rozważa zwolnienie tych towarów z podatku od sprzedaży.

To nie koniec zmian. CBC News podał, że rząd Hiszpanii planuje dopuścić aborcję w publicznym systemie opieki zdrowotnej dla 16- i 17-latek.  Poddanie się zabiegowi nie wymagałoby zgody rodziców.

Pomysł urlopu menstruacyjnego ma też w Madrycie przeciwników. Obawiają się oni, że takie uprawnienie osłabi pozycję kobiet na rynku pracy. Wkrótce zobaczymy czy Hiszpania zdecyduje się zostać pionierem tego rozwiązania w Europie. Taki pomysł mieli też wcześniej Włosi, ale ostatecznie u nich nic z tego nie wyszło. Urlop menstruacyjny w Polsce też jest dyskutowany. O potrzebie takiego rozwiązania ostatnio mówiły przedstawicielki Strajku Kobiet i Akcji Menstruacja.