Czy polscy ojcowie będą teraz MUSIELI przechodzić na urlop rodzicielski?

Praca Rodzina dołącz do dyskusji (39) 25.06.2019
Czy polscy ojcowie będą teraz MUSIELI przechodzić na urlop rodzicielski?

Aleksandra Seń

Europosłowie nie są zadowoleni z obecnego podziału obowiązków w rodzinach. Wciąż na urlop najczęściej przechodzą matki. Przegłosowany projekt ma wprowadzić obowiązkowy urlop rodzicielski – najczęściej dla ojców, czyli dla drugiego rodzica. 

Mimo zwiększonego udziału ojców w wychowywaniu dzieci wciąż najczęściej to matki udają się na urlop macierzyński. Nie tylko zresztą w Polsce – tak samo jest choćby w Skandynawii, która uchodzi za bardziej liberalną. Tendencja się zmienia – w latach 2006-2016 w Finlandii liczba ojców przechodzących na urlop rodzicielski podwoiła się, w Belgii wzrosła o dziesięć procent. I można to zmienić – by odciążyć matki.

Urlop rodzicielski dla ojców

Przepisy zostały przegłosowane w kwietniu, choć nadal w polskim prawodawstwie nic się nie zmieniło. Urlop rodzicielski dla ojców ma ułatwić matkom powrót do życia zawodowego i sprawić, że ojcowie bardziej się zaangażują. Urlop macierzyński to bowiem rok przerwy w rozwoju kariery. Chodzi o to, by przez co najmniej dwa miesiące z urlopu korzystał drugi rodzic. W niektórych przypadkach będzie to matka, ale jak wynika ze statystyk – zwykle będzie to ojciec.

Od 2 stycznia 2016 istnieją dwa różne urlopy. Jeden to urlop macierzyński, trwający dwadzieścia tygodni. Drugim jest urlop rodzicielski – ten trwa trzydzieści dwa tygodnie. Łącznie daje nam to trzydzieści dwa tygodni. Pierwsze czternaście tygodni urlopu macierzyńskiego może wykorzystać jedynie matka – resztą rodzice mogą się po prostu podzielić. Dodatkowo ojcowie mają możliwość przejścia na dwutygodniowy urlop ojcowski – do wykorzystania w ciągu dwóch lat od narodzin.

Statystyki dotyczące samego urlopu ojcowskiego nie wyglądają zniewalająco. Opcja nie jest jeszcze zbyt popularna. Między styczniem a kwietniem z takiej opcji skorzystało 61,1 tysięcy ojców, o ponad dwa tysiące więcej niż w zeszłym roku. Jeszcze mniej optymistycznie wygląda sytuacja z urlopem rodzicielskim. Skorzystało z niego wprawdzie 242,2 tysiące rodziców, ale to zaledwie dwa tysiące ojców. Z kolei badania Pracuj.pl wykazały, że prawie jeden na trzech ojców (29%) w ogóle nie skorzystał z dni wolnych. Sytuację może zmienić obowiązkowy urlop rodzicielski dla ojców.

Dlaczego ojcowie nie przechodzą na urlop rodzicielski?

Z paru powodów. I właściwie nie są one zaskoczeniem. Z jednej strony – na początku życia dziecka ojciec po prostu nie wystarczy. Drugim powodem są zarobki – nadal wychodzi na to, że istnieje różnica w zarobkach między kobietami a mężczyznami, tzw. wage gap. W Polsce ta różnica, jak wynika z badań Eurostatu, wynosi średnio 7,2%, oczywiście na korzyść mężczyzn. To niewielka różnica w skali Europy, ale mówimy o wartości uśrednionej.

Trzecim powodem jest tradycyjny model rodziny. I to nie tylko u rodziców, ale również u pracodawców i współpracowników. Mężczyzna, który chce wyjść wcześniej, by odebrać dziecko ze szkoły, może usłyszeć, że powinna zrobić to matka. Zresztą pracodawcy są przyzwyczajeni, że kobiety po prostu znikają z rynku podczas urlopu macierzyńskiego. Ojcowie póki co nie są do tego skłonni. A z okazji wczorajszego Dnia Ojca warto im przypomnieć, że mają taką możliwość.

39 odpowiedzi na “Czy polscy ojcowie będą teraz MUSIELI przechodzić na urlop rodzicielski?”

 1. I jeszcze jeden podstawowy i priorytetowy model”nie brania przez tatusiow”urlopu- Ty lepiej zrobisz,ja pójdę do pracy i mam spokój-dziecko ryczec będzie i stać po piętach to matka się zajmie cały dziwn,cała noc no bo przecież OJCIEC IDZIE DO PRACY ,a Matka w domu !”TYLKO”! z dzieckiem jest,przecież pranie,gotowanie,prasowanie itp same się robią,a w połogu i ogólnym odpoczynku matki przerażona bo każda ma z nas PIERWSZY RAZ dziecko ,pomaga ew.babcia.ŻAŁOSNE dlatego mimo iż kocham swojego partnera nie pisze sie na to,albo po rowno z dzieckiem albo zadowolimy sie życiem we dwoje ….no i kotem.

  • To co dziennie sie myje podlogi? co ty w kopalni mieszkasz? , pierzesz i prasujesz tez codziennie? to tam chyba dla calego bloku przy okazji? ba nawet gotowanie nie jest codziennoscia mozna ugotowac zupe na dwa dni a potem inna na nastepne dwa przeplesc to objadem z schaboszczakiem albo czym tam sie stolujesz.

   Naprawde robicie z siebie takie bohaterki jak byscie conajmniej w kopalni robily albo na jakiejsc platformie wiertniczej.

   Powiem krotko i zwiezle …trzeba bylo nie rozkladac nog.

 2. Coś się machnęliście z matematyką:
  „Jeden to urlop macierzyński, trwający dwadzieścia tygodni. Drugim jest urlop rodzicielski – ten trwa trzydzieści dwa tygodnie. Łącznie daje nam to trzydzieści dwa tygodni.”
  20 tyg + 32tyg = 32tyg?

  Poprawcie to, bo trochę kuje w oczy :P

 3. Patoliga to możliwość bycia na urlopie macierzyńskim i legalnego pracowania w ramach własnej działalności gospodarczej – i gdzie tutaj czas dla dziecka…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *