Volkswagen pozwany na 3,7 mld euro. Pierwszy pozew z Polski

Gorące tematy Zagranica Zakupy dołącz do dyskusji (13) 16.03.2016
Volkswagen pozwany na 3,7 mld euro. Pierwszy pozew z Polski

Maciej Lewczuk

Za fałszowanie wyników testów spalania Volkswagen pozwany został na 3,7 mld euro, w tym przez Polaka.

Dyskusjom na temat fałszowania wyników emisji spalin podczas testów silników diesla w samochodach produkowanych przez Volkswagena nie ma końca. Pojawiły się doniesienia o podobnych aferach dotyczących samochodów innych marek. Nie mniej to Volkswagen pozwany został na 3,7 mld euro. Pojawił się też pierwszy pozew z Polski.

Tak gigantyczna kwota, jaką jest 3,7 mld euro, to wartość pozwu złożonego w sądzie w Braunschweigu. Jest to pozew zbiorowy, w którym uczestniczy 278 inwestorów z całego świata i został złożony na skutek braku chęci ugody ze strony Volkswagena.

W tym samym sądzie rozpatrywanych jest już 65 spraw, które także dotyczą publicznych komunikatów, które prezentowały fałszywe dane na temat wyników emisji spalin przez silniki diesla niemieckiego koncernu. O tym, czy wnieść kolejne pozwy zastanawia się kolejna grupa firm, które przez działania koncernu Volkswagena bardzo ucierpiały finansowo.

Volkswagen pozwany także w Polsce

Jak donosi TVN24 BiS, kilka dni temu do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście wpłynął pozew przeciw Volkswagen Leasing GmbH, który był sprzedawcą samochodu z zamontowanym feralnym silnikiem diesla. Poszkodowany wnosi o kwotę 30 000 zł, która ma mu zrekompensować fakt, że serce samochodu nie ma deklarowanej mocy i spala więcej paliwa, generując dużo więcej szkodliwych substancji, niż obiecywał sprzedawca. Powołano się w tym pozwie na to, że zakupiony towar jest niezgodny z umową.

Firmy, które zakupiły samochody, których wartość spadła po ujawnieniu afery – przypominamy, że aby spełniały one normy spalania podczas normalnej eksploatacji, trzeba zainstalować w nich dodatkowe urządzenia poprawiające jakość spalin, a te kosztują pomiędzy 20 a 30 000 zł – mogą domagać się obniżenia ceny pojazdów, czyli zwrotu nadpłaty z tytułu rękojmi.

Czy taka jedna „jaskółka uczyni wiosnę” i lawinowo posypią się pozwy związane z aferą spalinową w Volkswagenie i innych koncernach samochodowych, czas pokaże. Jestem jednak przekonany, że każdy, kto nabył samochód koncernu i ma w nim zamontowany silnik z oprogramowaniem, które przekłamywało wyniki testów, może liczyć na zwrot pewnych sum, które zostaną określone przez biegłego.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z niezgodnością zakupionego towaru z umową, aferami związanymi z nieuczciwymi sprzedawcami i producentami, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

13 odpowiedzi na “Volkswagen pozwany na 3,7 mld euro. Pierwszy pozew z Polski”

 1. 1. Rządzenia unią, siła polityczna Niemiec i Merker opiera się na silnej gospodarce, bez niej Niemcy nie miałby nic do powiedzenia w Unii.
  2. Siła gospodarcza Niemiec jest zbudowana na oszustwie i korupcji. Także na zmuszaniu innych państw do kupowania produktów gorszej jakości (np. wiatraków). Emisja CO2 przez Niemieckie elektrownie węglowe jest 4 lub 10-krotnie wyższa niż podają ich pomiary. Nie tylko w samochodach oszukują.
  3. Volswagen w czasie II wojny światowej pomagał Hitlerowi, a można nawet powiedzieć że został przez Hitlera opanowany.
  4. Teraz Merker opanowała Volswagena i zmusiła go do oszukiwania.
  5. Pozywać powinno się państwo Niemieckie.
  6. Niemcy to całkiem spoko ludzie, tylko mają bezlitosnych przywódców. Niemcy ogólnie nie są zbyt inteligentni, brak im Rozumi i Godności człowieka, nie są skorzy do przemyśleń, nie mają moralności. Hitler zalegalizował im mordowanie Żydów to ich mordowali i żaden Niemiec nie zastanawiał się nad tym czy to dobre czy to złe. Nie mordowali ich z nienawiści czy innych emocji, tylko systematycznie eliminowali Żydów bo taki był plan przywódcy. Tak samo Merker kazała sprowadzać Muzułmanów to Niemcy ich sprowadzają, wbrew logice i rozumowi.
  7. Niemców nie trzeba eksterminować, wystarczy powierzyć władze nad nimi dla narodów moralnych np. Polaków. Kanclerz Niemiec powinna być wybierana w demokratycznych wyborach w Polsce. Teraz w Niemczech niema demokracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *