Najnowsze zmiany w przepisach epidemicznych. Co z Sylwestrem?

Państwo Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (64)
Najnowsze zmiany w przepisach epidemicznych. Co z Sylwestrem?

Znowelizowane dziś rozporządzenie o obostrzeniach obowiązywało … 3 dni. Kiedy okazało się, że wbrew zapowiedziom rząd zakazuje organizacji imprez w Sylwestra podniosła się taka wrzawa, że po kilku godzinach od jego publikacji Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało nowelizację. No i jest.  Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia zostaną zamknięte, z wyjątkiem okresu z 31 grudnia na 1 stycznia, kiedy będzie obowiązywał limit maksymalnie 100 osób. Czyli w Sylwestra jednak potańczymy i to nawet na hucznym balu.

W Sylwestra jednak potańczymy

Zmiana rozporządzenia nie oznacza, że organizatorzy sylwestrowych zabaw nie muszą przestrzegać żadnych obostrzeń.W imprezie  może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Pod warunkiem, że liczba gości nie przekroczy 30 proc. limitu.  Obowiązuje dystans między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m. Chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Tego wymagają przepisy.

„Do limitu 30 procent nie wlicza się zaszczepionych przeciwko Covid-19 pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia Covid lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu” przypomina Ministerstwo Zdrowia i dodaje, że w przypadku nieokazania wskazanych dokumentów, przedsiębiorca ma prawo odmówić obsługi.

Test lub kwarantanna

Nowelizacja przepisów nie ograniczyła się do Sylwestra. Po tym, jak w piątkowy poranek tłumy ludzi powracających spoza strefy Schengen czekały godzinami na lotnisku w Warszawie na zrobienie testu, zmieniono również przepisy dla podróżnych. Takie osoby przybywające spoza strefy Schengen muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu lub pójść na kwarantannę. Test można wykonać na lotnisku w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Ale można go też zrobić na terenie lotniska w kraju, z którego rozpoczyna się podróż, przed odprawą graniczną. Ta zmiana ma zapobiec długiemu oczekiwaniu na test w tłumie po przylocie do Polski.

Nie muszą już robić testu powracające spoza Schengen  dzieci do 5 lat. Z tego obowiązku rozporządzenie zwalnia też „osoby reprezentujące szeroko pojęty sektor transportu międzynarodowego oraz zdających egzaminy oraz ich opiekunów”.  Chodzi o ósmoklasistów, maturzystów i przystępujących do egzaminów zawodowych.