Wakacje od składek ZUS jednak nie dla wszystkich. Część przedsiębiorców nie skorzysta z nowej ulgi

Firma Dołącz do dyskusji
Wakacje od składek ZUS jednak nie dla wszystkich. Część przedsiębiorców nie skorzysta z nowej ulgi

Wiadomo już, że przedsiębiorcy mają co najmniej jeden powodów do zadowolenia, jeśli chodzi o zmiany zapowiadane przez nowy rząd. Mowa o wakacjach od składek ZUS, które najprawdopodobniej wejdą w życie jeszcze w tym roku. Teraz jednak okazuje się, że prawdopodobnie nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać.

Wakacje od ZUS nie dla wszystkich przedsiębiorców

Już jakiś czas temu przedstawiciele rządu potwierdzili, że wprowadzą wakacje od składek ZUS. Przedsiębiorcy przez jeden wybrany miesiąc w roku nie będą musieli opłacać składek na ubezpieczenia społeczne (przy czym nadal konieczne będzie zapłacenie składki zdrowotnej) – zrobi to za nich państwo, tak, by mogła być zachowana ciągłość składek. Jednocześnie rządzący najprawdopodobniej wycofali się z innego pomysłu łączonego wcześniej z wakacjami od ZUS. Mowa o specjalnym świadczeniu w wysokości połowy płacy minimalnej, które mieliby otrzymać przedsiębiorcy w czasie wakacji od składek. Idea przyświecająca temu pomysłowi była taka, że dzięki temu osoba prowadząca działalność gospodarczą mogłaby wziąć prawdziwy urlop – z jednej strony nie martwiąc się składkami ZUS, z drugiej otrzymując symboliczne „wynagrodzenie”. Rządzący jednak, zapowiadając ostatnio wakacje od ZUS, nie wspominali już o wprowadzeniu dodatkowego świadczenia.

Do tej pory wydawało się, że mikroprzedsiębiorcy będą mogli dość swobodnie skorzystać z nowego rozwiązania – zwłaszcza że zapowiedziano, że podczas wakacji od składek przedsiębiorca nadal będzie mógł wystawiać faktury i prowadzić działalność. Okazuje się jednak, że projekt ustawy nie zwalnia od płacenia składek przedsiębiorców (głównie samozatrudnionych), którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Ma to zapobiegać – przynajmniej w teorii – zmuszaniu pracowników do przejścia na samozatrudnienie. Rozwiązanie wydaje się jednak krzywdzące, biorąc pod uwagę fakt, że jeśli zatrudniona osoba faktycznie została przymuszona do założenia działalności gospodarczej, to ukarany zostanie w ten sposób nie pracodawca, a właśnie były pracownik. Nie bardzo wiadomo również, w jaki sposób miałoby to przeciwdziałać „wypychaniu” na samozatrudnienie.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że wakacje od składek dotyczą jedynie samego przedsiębiorcy, a nie jego pracowników.

Z wakacji będzie można skorzystać już w listopadzie?

Co istotne, MRiT przewiduje, że przepisy wprowadzające wakacje od składek ZUS mogłyby wejść w życie już w październiku. To z kolei oznaczałoby, że przedsiębiorcy zdążyliby skorzystać z nowego rozwiązania jeszcze w tym roku – najprawdopodobniej w listopadzie.

Projekt został skierowany do uzgodnień i konsultacji. Opinie można przesyłać do 6 lutego.