Inflacja wpływa na zmniejszenie wartości pieniądza? „Skądże znowu” – twierdzą Polacy

Gorące tematy Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (358)
Inflacja wpływa na zmniejszenie wartości pieniądza? „Skądże znowu” – twierdzą Polacy

Rosnąca inflacja powoduje, że za tyle samo, ile mieliśmy do tej pory, możemy kupić znacznie mniej. To niby wydaje się oczywiste, ale jak się okazuje – nie do końca. Ponad połowa Polaków kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy, co tylko pokazuje, że poziom edukacji w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia. 

Wiedza finansowa Polaków nie imponuje – delikatnie mówiąc

Jakiś czas temu pisałam o tym, że Polacy nie do końca wiedzą, skąd się biorą środki na 500 plus. Niewielki odsetek badanych był nawet święcie przekonany, że pieniądze pochodzą wprost od… Prawa i Sprawiedliwości. Mimo to większość ankietowanych była jednak w stanie wskazać, że środki na ten cel są czerpane jednak z podatków.

Teraz z kolei okazuje się, że ponad połowa nie ma pojęcia, jakie skutki niesie za sobą inflacja – tak wynika z najnowszego badania, w którym badana była wiedza finansowa Polaków. Specjalny test przeprowadziła firma Maison&Partners na zlecenie platformy Kapitalni.org. Wychodzi na to, że Polacy zwyczajnie nie wiedzą, że wartość pieniędzy na nieoprocentowanym koncie spada właśnie ze względu na inflację.

To zresztą nie jedyne wnioski, jakie można wyciągnąć po przeanalizowaniu odpowiedzi, których udzielili badani. Co ciekawe, wynik okazał się… gorszy niż rok temu, mimo że przecież można by było przypuszczać, że wiedza finansowa Polaków raczej wzrasta. Niestety, okazuje się, że nie do końca.

Pożyczki to dla Polaków czarna magia

Warto zwrócić uwagę szczególnie na wiedzę Polaków na temat pożyczania pieniędzy – zwłaszcza w kontekście tego, że zadłużenie Polaków nadal rośnie cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Ponad połowa osób biorących udział w badaniu przyznała się na przykład, że nie potrafi znaleźć najkorzystniejszej oferty pożyczki. 55 proc. nie wie, że może zażądać od banku wskazania powodu, dla którego nie otrzymali kredytu. 61 proc. natomiast nie ma pojęcia, czym właściwie jest okres bezodsetkowy.

Z planowaniem budżetu nie jest lepiej

Niestety, pożyczki to nie jedyny słabość, jeśli chodzi o wiedzę finansową Polaków. Podobnie jest z planowaniem budżetu. 62 proc. ankietowanych nie miało pojęcia, że budżet domowy najlepiej rozpisać w perspektywie rocznej, a nie np. tylko miesięcznej. A przecież właśnie rozpisanie budżetu na cały rok umożliwia zawarcie w nim większych wydatków – np. wakacji, remontu czy większych zakupów. Tym samym możliwe jest wcześniejsze uzbieranie odpowiednich funduszy. Mimo to aż 80 proc. Polaków uważa, że potrafi dobrze zarządzać domowym budżetem. Co ciekawe, ankietowani zapytani, jakiej wiedzy pożądają najbardziej, odpowiadali, że… właśnie tej związanej z gospodarowaniem budżetem domowym. W tej kwestii Polacy udzielali raczej mało spójnych odpowiedzi.

Polacy są bezradni, jeśli chodzi o podatki czy wychodzenie z długów

Większość ankietowanych przyznała też, że nie orientuje się w kwestii podatków czy nie wie jak wychodzić z długów. Ciężko jest również, jeśli chodzi o wybór ubezpieczenia czy inwestowanie pieniędzy. A przecież – jakby nie było – są to kwestie, które dotyczą niemal wszystkich dorosłych Polaków. Niestety, na razie nic nie wskazuje na to, by wiedza finansowa Polaków miała ulec znacznej poprawie. Rządzący nie robią nic w tym kierunku (ani w zakresie zwykłej edukacji podstawowej, ani chociażby kampanii informacyjnych). Wszystko zatem wskazuje na to, że albo Polacy zdobędą wiedzę na temat finansów samodzielnie – albo nie zdobędą jej w ogóle.