W Brazylii powstaje wioska dla cyfrowych nomadów. Dzięki pracy zdalnej nie trzeba już mieć stałego miejsca zamieszkania

Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji
W Brazylii powstaje wioska dla cyfrowych nomadów. Dzięki pracy zdalnej nie trzeba już mieć stałego miejsca zamieszkania

W Brazylii powstaje pierwsza w Ameryce Łacińskiej wioska dla cyfrowych nomadów, ale druga na świecie — mamy już podobny obiekt w Europie. Jest to możliwe głównie dlatego, że rozwój technologii, w tym narzędzi — jak AnyDesk — umożliwia nieskrępowane wykonywanie pracy zdalnej. Dzięki temu można mieszkać gdziekolwiek i czerpać z życia jak najwięcej.

Wioska dla cyfrowych nomadów

Praca zdalna zmieniła rynek pracy i przyzwyczaili się do niej zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Do tego stopnia, że w wielu firmach została ona na dłużej. Wykonywanie obowiązków służbowych na odległość niesie przecież za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala na znaczne oszczędności — zarówno w zakresie pieniędzy, jak i czasu. Oprócz kosztów dojazdu znacznie zredukować można np. koszty wyżywienia, rezygnując z jedzenia na mieście.

Podczas pracy zdalnej inna jest również organizacja pracy. Oczywiście, zależy ona od uwarunkowań funkcjonujących w konkretnej firmie czy branży, ale wykonując zadania na odległość, praca często przybiera formę typowo zadaniową. Coraz częściej pracodawcy wprowadzają model tzw. pracy asynchronicznej — zwłaszcza w branży IT — która opiera się bardziej na osiągnięciu celu (w oparciu o doskonałą komunikację w ramach zespołu), aniżeli na ciągłej dostępności i podejmowaniu jakichkolwiek zadań w ramach sztywnych godzin pracy.

Praca zdalna to również mobilność. Z reguły nie ma potrzeby, aby przebywać w konkretnym miejscu, by wykonywać swoje zadania i zarabiać. Powoduje to, że pracownicy „zdalni” mogą znajdować się jednocześnie w różnych częściach kraju, a — jak się okazuje — również świata. Do wykonywania pracy zdalnej wymagany jest przecież jedynie odpowiedni sprzęt — choćby komputer — dostęp do internetu, a także miejsce, w którym można się z całym ekwipunkiem zainstalować.

Dlatego można już dzisiaj mówić o cyfrowych nomadach, współczesnych koczownikach, którzy czerpią z życia jak najwięcej, nie rezygnując z zatrudnienia. Wykonywanie dobrze płatnej pracy zdalnej pozwala na realizowanie wielu marzeń — na przykład podróżniczych — które nie byłyby możliwe, gdyby istniała konieczność regularnego pojawiania się w biurze.

Komputer i biurko, ale pod palmami

Taka, wydaje się niemożliwa kombinacja, czyli podróżowanie i regularne zarabianie, a więc ciągły urlop, który jednocześnie jest pracą, staje się coraz popularniejsza. Nie powinno więc dziwić, że pojawiają się specjalne wioski dla osób, które obrały właśnie taki styl życia. Jedna z nich powstaje w Brazylii i ma być jedną z pierwszych w Ameryce Łacińskiej.

Brazylia — jako kraj — oficjalnie chce zachęcać do przyjazdu pracowników zdalnych, pracując nad stworzeniem specjalnej wizy dla cyfrowych koczowników. Oprócz działań czysto formalnych, planowane jest również wspieranie partnerstwa pomiędzy władzami lokalnymi i hotelami w celu zaoferowania zniżek na długoterminowe pobyty.

Oprócz powyższych inicjatyw, w Brazylii powstaje specjalna wioska. Ma się ona mieścić w miasteczku Pipa, które leży w północno-wschodniej części kraju. Tej najbardziej słonecznej, która słynie z malowniczych plaż i niezwykle wakacyjnego klimatu. Władze zakładają, że projekt zachęci pracowników zdalnych z całego świata.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy taki projekt na świecie. Brazylijską wioskę dla cyfrowych nomadów buduje założyciel innego, podobnego obiektu, który mieści się w Europie, w Portugalii — na Maderze. Ten projekt okazał się sukcesem i stał się mieszkaniem dla ponad 5000 pracowników zdalnych z całego świata.

Praca zdalna nie jest możliwa bez odpowiednich narzędzi jak np. AnyDesk

Narzędzia do pracy zdalnej dotyczą różnych sfer: komunikacji, podziału zadań, transferu plików, czy też wspólnej, jednoczesnej pracy nad danym zagadnieniem. Czasem jednak pojawia się konieczność skorzystania z konkretnego, cudzego urządzenia, co ma miejsce w wypadku osób, których praca polega na świadczeniu np. wsparcia IT. Do tego idealnie sprawdza się jedno z najpopularniejszych i najbardziej uznawanych narzędzi do tzw. zdalnego pulpitu, czyli AnyDesk, którego Oficjalnym Partnerem w Polsce jest home.pl — jednocześnie Partner tego wpisu.

AnyDesk pozwala na zdalne połączenie z innym komputerem i korzystanie z niego w taki sposób, w jaki odbywałoby się to przy fizycznym skorzystaniu z urządzenia. Osoba, która nawiązuje połączenie, widzi na swoim ekranie dokładnie to, co znajduje się na monitorze podłączonym bezpośrednio do komputera. Pozwala to również na skorzystanie z podłączonych do docelowego urządzenia innych sprzętów. Na przykład drukarek, które znajdują się w sieci lokalnej.

Z AnyDesk można korzystać w oparciu o cztery licencje: Solo, Standard, Advanced i Enterprise. Pierwsza pozwala na połączenie z jednym urządzeniem (przez jednego osobę) i — choć może w niektórych przypadkach spełnić swoją funkcję — nie oferuje najszerszego spektrum możliwości. Warto więc przyjrzeć się AnyDesk Standard, bo jest to rozwiązanie, które będzie doskonałe dla najszerszego grona użytkowników.

AnyDesk Standard pozwala na połączenie z 1, 2, 3, 5, a nawet 10 urządzeniami — przez 20 użytkowników (w zależności od wybranej opcji). Licencja AnyDesk Standard jest licencją zespołową i istnieje możliwość zakupienia kilku licencji na firmę. Połączenie jest niezwykle bezpieczne, bo opiera się na protokole TLS 1.2. Takie rozwiązanie wykorzystuje się m.in. w bankowości internetowej. Na wysoki poziom bezpieczeństwa wpływa także na uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz możliwość szybkiego przyciemniania ekranu urządzenia.

Jak AnyDesk Standard, to tylko od home.pl

Ponadto istnieje możliwość stworzenia tzw. białej listy autoryzowanych urządzeń, co uniemożliwia połączenie osobom niepożądanym. Zabezpieczenia można ustanowić również po stronie urządzenia docelowego. Można np. zabronić korzystania z myszki, klawiatury, czy też przeglądania folderów i plików.

AnyDesk Standard pozwala także na zachowanie wysokiej płynności pracy, co przy zdalnym połączeniu jest kluczowe. Wyświetlanie następuje z częstotliwością 60 FPS, a opóźnienie nie przekracza 16 ms. Oznacza to, że opóźnienia są niemal znikome, a dostępność usługi wysoka. Sama instalacja oprogramowania jest błyskawiczna, bo plik waży jedynie 3 MB.

Oprogramowanie AnyDesk Standard pozwala również na ustawienie dedykowanego aliasu (w formie imię.nazwisko@adresfirmy.pl), a także ustawienie np. specjalnego logotypu. Do tego istnieje książka adresowa, z której poziomu można sprawdzić stan połączeń u konkretnych użytkowników, wraz z możliwością raportowania sesji (np. w celach dokonywania rozliczeń i wystawiania faktur).

O AnyDesk można więcej przeczytać na stronie naszego Partnera, home.pl, który jest Oficjalnym Partnerem AnyDesk w Polsce. Warto dodać, że AnyDesk działa na wszystkich popularnych platformach, czyli Linux, Windows, macOS, FreeBSD, iOS lub Android. home.pl umożliwia także ustalenie indywidualnych warunków korzystania z usługi. Dlatego też warto skontaktować się z naszym Partnerem za pośrednictwem m.in. czatu lub formularza kontaktowego. Można też skorzystać z infolinii pod numerem +48 91 432 55 72.

Więcej informacji na temat pierwszej cyfrowej wioski w Ameryce Łacińskiej znaleźć można na oficjalnym blogu AnyDesk.

Wpis powstał we współpracy reklamowej z home.pl