Opisywana przez nas kilkukrotnie sprawa filmu „Wkręceni” ewoluuje na kolejny poziom. W całym kraju policja zarekwirowała ponoć już nawet 40 000 komputerów, by upewnić się czy wskazane przez dystrybutora osoby naprawdę są piratami. 

Generalnie media w kraju błędnie upraszczają lub nie rozróżniają dość istotnego aspektu sytuacji. Wizyty policjantów powinny się obawiać nie osoby, które wyłącznie ściągnęły z sieci film „Wkręceni”, a osoby które ściągając dokonywały równoczesnego rozpowszechnienia. Kto zatem powinien obawiać się wizyty policji?

Do kogo może zapukać policja ws. Wkręconych?

Najprościej będzie wyjaśnić to przy użyciu takiej oto poręcznej tabelki:

Obejrzałem Wkręconych na YouTube Nie musisz się obawiać wizyty policji
Obejrzałem Wkręconych na CDA.pl, Kinomaniaku itp. Nie musisz się obawiać wizyty policji
Ściągnąłem Wkręconych z MegaUpload itp. Nie musisz się obawiać wizyty policji
Obejrzałem Wkręconych na Popcorn Time Możesz się spodziewać wizyty policji
Ściągnąłem Wkręconych z Torrentów Możesz się spodziewać wizyty policji

Z czego wynika fakt, iż niektóre osoby mogą się obawiać konsekwencji prawnych, a inne nie? Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest dość liberalna, w wyniku czego – być może niesłusznie – chroni osoby, które na pirackie pliki mogły natknąć się na przykład przypadkiem. Nie byłoby przyjemnie, gdyby znajomy wysłał nam link do filmiku, a my nieświadomie otwierając go równocześnie naruszalibyśmy prawo, prawda?

Z tego też względu (a także kilku innych) konstrukcja tak zwanego dozwolonego użytku prywatnego generalnie nie penalizuje pobierania z internetu plików chronionych przez prawo autorskie. Natomiast z odpowiedzialnością cywilną, jak również karną (a więc i udziałem policji w procederze zbierania dowodów) zdecydowanie wiąże się już rozpowszechnianie takich plików za pośrednictwem internetu. Z kolei programy działające w oparciu o technologię P2P, takie jak Popcorn Time czy odpowiedzialne za działanie sieci Torrent, sprawiają, że pobierając film z sieci – równocześnie go rozpowszechniamy. Ten brak świadomości może być zresztą bardzo pomocny osobom, którym zostaną postawione zarzuty.

Policja przeszukuje komputery widzów filmu „Wkręceni”

Niestety, edukacja w tym zakresie jest bardzo utrudniana przez rozmaite przypadki copyright trollingu. Istnieje wiele firm czy nawet pseudokancelarii adwokackich i radcowskich, które specjalizują się w wysyłaniu rozmaitych wezwań do zapłaty na przypadkowo pozyskane dane. Znamy historie, gdy odbiorcami takich pism byli emeryci bez komputera.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Najwyraźniej jednak w przypadku „Wkręconych” cały proceder przebiega zgodnie z prawem i jest możliwe, że rekwirowane komputery należą do osób, które rzeczywiście rozpowszechniały film w sieci. W rezultacie będą na ich urządzeniach poszukiwali śladu polskiej komedii tak, by wykluczyć, iż doszło do jakiejś pomyłki lub kto inny korzystał w tym czasie z naszego sygnału internetowego.

Afera filmu „Wkręceni”, czytaj więcej:

Fot. tytułowa: Materiały promocyjne filmu „Wkręceni”