Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pożyczkę 5 tys. zł, muszą złożyć dodatkowy wniosek, jeśli nie chcą jej zwracać

Finanse Firma dołącz do dyskusji (448) 28.04.2020
Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pożyczkę 5 tys. zł, muszą złożyć dodatkowy wniosek, jeśli nie chcą jej zwracać

Edyta Wara-Wąsowska

Część przedsiębiorców otrzymała już pożyczkę dla mikrofirm w wysokości 5 tys. zł, inni dopiero oczekują na rozpatrzenie wniosku. Wszyscy, którym pomoc zostanie ostatecznie przyznana, muszą pamiętać, że konieczne jest złożenie jeszcze jednego wniosku – tym razem o umorzenie pożyczki. 

Początkowo z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców nie mogli skorzystać samozatrudnieni, a same warunki otrzymania bezzwrotnej pomocy nie były aż tak atrakcyjne – przedsiębiorca musiał utrzymać zatrudnienie. Ostatecznie jednak rządzący postanowili zmienić przepisy tak, by pożyczkę 5 tys. zł otrzymali też samozatrudnieni. Ponadto aby pożyczka została umorzona, przedsiębiorca musi jedynie prowadzić działalność gospodarczą przez 3 kolejne miesiące od dnia otrzymania pożyczki.

To sprawiło, że wielu przedsiębiorców zawnioskowało o 5000 zł pożyczki w ramach tarczy. To z kolei oznacza, że pieniędzy może nie starczyć dla wszystkich – bo pochodzą one z Funduszu Pracy. Tym samym przedsiębiorcy, którzy są uprawnieni do otrzymania pożyczki, a nie złożyli jeszcze wniosku, muszą się pospieszyć.

Jeśli jednak przedsiębiorca otrzyma pożyczkę, powinien pamiętać, by w odpowiednim momencie złożyć wniosek o jej umorzenie – pożyczka nie będzie umorzona samoistnie. Wzór można znaleźć na końcu umowy pożyczki.

Wniosek o umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców: co trzeba będzie wypełnić?

W części A wniosku należy wskazać ten sam PUP, do którego wcześniej przedsiębiorca składał wniosek o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców. Następnie w części B uzupełnia podstawowe dane dotyczące firmy (nazwa, NIP, REGON itd.).

W części C przedsiębiorca będzie musiał podać kwotę pożyczki, którą otrzymał, numer wniosku/umowy, a także datę udzielenia pożyczki. Co istotne, za datę udzielenia pożyczki należy przyjmować dzień wypłaty pożyczki – umowa obowiązuje właśnie od tego dnia. Na końcu przedsiębiorca musi również zaznaczyć, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Wniosek nie jest zatem skomplikowany – przedsiębiorca nie musi podawać właściwie żadnych dodatkowych informacji w stosunku do tych, których udzielił wnioskując o pożyczkę.

Przedsiębiorca musi złożyć wniosek o umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców w ciągu 14 dni od spełnienia warunku uprawiającego do umorzenia. Czyli – w ciągu 14 dni od dnia, w którym minęły 3 miesiące prowadzenia działalności od dnia przyznania pożyczki. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, by pilnować tej daty – w innym wypadku szansa na umorzenie przepadnie.

Wniosek o umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców trzeba będzie złożyć do tego samego urzędu pracy co wcześniej. Przedsiębiorca powinien też pamiętać, że składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej.

448 odpowiedzi na “Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pożyczkę 5 tys. zł, muszą złożyć dodatkowy wniosek, jeśli nie chcą jej zwracać”

 1. W jaki sposób złożyć wniosek o umorzenie po trzech miesiącach od jej otrzymania? Tylko w wersji papierowej? Będzie możliwość złożenia wniosku elektronicznie?

  • Nawet jak wnioskujesz elektronicznie umowa z wnioskiem jest składana w postaci skanu dokumentu papierowego .

  • Tak, można go składać elektronicznie. Formalnie trzeba go złożyć w ciągu 14 dni od zakończenia 3-miesięcznego okresu prowadzenia działalności po otrzymaniu pożyczki, ale ja i wszyscy znajomi przedsiębiorcy składaliśmy go od razu z wnioskiem o pożyczkę. W końcu widnieje jako wymagany załącznik na umowie.

   • Jak możliwe jest złożenie wniosku o umorzenie pożyczki podczas składania wniosku o pożyczkę? Po pierwsze-nie wiadomo, czy i kiedy otrzyma się pożyczkę,po drugie-nie ma takiej opcji przy wypełnianiu wniosku on-line. Jedynie załącza się całą,niewypełnioną umowę w formie pdf jako załącznik do dokumentu.

    • Też mnie to dziwi, ale to już problem urzędników. Kazali składać wszystko naraz, łącznie z wnioskiem o umorzenie, to złożyłem.

     • trochę urzędniczy idiotyzm składać od razu wniosek o umorzenie bo skąd można mieć dzisiaj 100% pewność, że Twoja firma nie upadnie za 3 miesiące :? i ten dopisek „JESTEM ŚWIADOMY ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ ZA ZŁOŻENIE FAŁSZYWEGO OŚWIADCZENIA” czyli jak Ci firma upadnie za 3 msc to nie dość że zbankrutujesz to jeszcze możesz trafić do więzienia za poświadczenie nieprawdy :)

   • Nie składał Pan go razem z wnioskiem o pożyczkę, tylko w ramach umowy pożyczki akceptował Pan szablon na jakim wnioskować Pan będzie o umorzenie.

    • Składałem zgodnie z poleceniem, ale po otrzymaniu decyzji o przyznaniu, wniosek o umorzenie mi zwrócili i kazali składać ponownie po 3 miesiącach. Mocno zakręceni w tych urzędach, no ale trudno się dziwić, jak władza robi wszystko na kolanie i łamiąc przy tym procedury :/

 2. Ktoś wie ile trwa rozpatrywanie takiego wniosku? Myślę, że zastrzyk gotówki na święta Bożego Narodzenia będzie w sam raz.

 3. Czy złożenie wniosku o pożyczkę 5 tys zł zablokuje mnie o złożenie wniosku w ramach tarczy Finansowej PFR, Która też ma pokrywać bieżące koszty funkcjonowania firmy??

  • 24 strona Poradnika po tarczy finansowej PFR mówi, że pożyczka 5 tysięcy nie zablokuje możliwości starania się o pożyczkę PFR. Polecam wejść na stronę PFR/Tarcza Finansowa, pobrać sobie poradnik i samodzielnie sprawdzić.

 4. Jeżeli miałem zawieszoną działalność na okres miesiąca czasu od 1 marca przed wprowadzeniem tarczy antykryzysowej a w kwietniu ją odwiesiłem czy mogę złożyć wniosek ?

  • Warunkiem na umowie jest prowadzenie działalności przed 1 marca, więc pewnie tak. Najlepiej dopytaj w urzędzie albo po prostu złóż wniosek. Najwyżej odmówią.

 5. Czy ten wniosek o umorzenie pożyczki był już wcześniej? Dziś rozmawiałam z Panią, z urzędu pracy i powiedziała żeby, umorzyć pożyczkę to oni jeszcze nie dostali z ministerstwa informacji jak będzie anulowany ten wniosek.

 6. To banda paranoików i nieudaczników. Oddać im trzeba, że w miarę uchronili Państwo przed Covid-19, jednakże sprawy ekonomiczne szczególnie ludności, a co za tym idzie zarządzanie kryzysowe tą ekonomią oraz sprawy polityczne dotyczące wyborów to już krew z nosa jaką PiS zgotował polakom i Europie. Kaczyński w kwestii tejże krwi to nie S. Stallone z filmu RAMBO, który przelał pierwszą krew albo się do tego nie chciał przyznać lub rzeczywiście jej pierwszy nie przelał („TO NIE JA PRZELAŁEM PIERWSZĄ KREW”). Kaczyński jak zawsze prezentuje światu Narodowy, Polski WYLEW KRWI DO MÓZGU. Może sprawy socjalne przed apogeum największego kryzysu wszech czasów szły Kaczyńskiemu całkiem dobrze jednakże „zplebsił” On polityczne całą politykę zarówno na skalę regionalną jak i makro regionalną. Jeżeli PiS-owska Banda Drombo nie weźmie się do roboty to, jak to na co ludzie już tylko czekają, a co będzie nie do zarówno uleczenia jak i nie do zapobieżenia i co nadchodzi niestety wielkimi krokami, będące następstwem polityki zarówno amerykańskich populistów takich jak Tramp czy Bush oraz europejskich takich jak Johnson, Cameron czy Blair.
  Każdy dobrze zdaje sobie z tego sprawę, że świat polityczny dzieli się w cywilizacji zachodu na monarchie i republiki. Puki co Monarchie to popularny populizm a republiki to popularne demokracje, jednakże winnych takich jak najtańsi, bandyccy polscy pseudo, para ekonomiści, nie posiadający zupełnie nic w swojej myśli politycznej zgodnymi z przynajmniej ogólnymi zasadami demokracji w młodziutkich strukturach demokracji polskiej takich jak BEZPARTYJNY czyli BEZDOMNY senator tyszkiewicz, będący jedynie ZBUKIEM W KUKUŁCZYM GNIEŹDZIE, a szkodzącym jeszcze bardziej niż Kaczyński i jego OŚRODKOWA ŚWITA i to nie socjalnie lecz ekonomicznie w myśl NOWOSOLSKIEJ NEKROFILISTYCZNEJ POLITYKI. INACZEJ TEGO NAZWAĆ NIE MOŻNA, JAK RÓWNIEŻ WSKAZAĆ PRZYCZYN TEGO KRYZYSU. NIECH WSZYSTKIE CMENTARNE SKURCZYSYNY WRACAJĄ NA SWOJE CMENTARZE A NIE ŚMIECĄ W MAKRO POLITYCZNYM.

  • Tylko umiesz hejtować człowieku.
   PO przez 8 lat dla zwykłych obywateli nie zrobiła nic tylko dawała pole do przekrętów: vatowskich, paliwowych, kamienicowych itp… Czy wtedy też krytykowałeś?
   Co urwało się nie ma za co żyć, ha ha ha…
   Wam zabrali dali zwykłym ludziom, co boli?
   Do uczciwej pracy brać się postkomuniści, bo z tego co widzę to tylko PIS-owcy jako jedyni coś robią w tym państwie ale dla zwykłych ludzi, a nie dla elit oczywiście.
   Miłego Dnia.

   • Mi nikt niczego nie zabrał i nie zabierze oprócz honoru. Tak samo jak od PO i od PiS nie dostałem nic czego bym nie miał wcześniej. Od lewicy przed PO też nic, a za komuny wiadomo też nic. Boli co innego
    mie to, że w Polsce nigdy nie było lecz to, że na pewno nie będzie. A to że od pokoleń klasa wyższa żyje na elitarnym poziomie to nie sprawa plebsu, który poprzez wtrącanie się w nie swoje sprawy niszczy Polskę. Chodzi Mi również, a właściwie to głównie o biedotę biurową.

 7. Dobry dzien. Czy nadal potrzebujesz pozyczki? poniewaz nasza oferta jest nadal aktualna. Udzielamy pozyczek klientom z ujemnym BIK i innymi wpisami w bazach danych, komornikami i egzekucji. Oferujemy pozyczki na wszystko. Skontaktuj sie z nami na nasz e-mail ponizej, aby uzyskac pozyczke. Twoja satysfakcja jest dla nas priorytetem. E-mail: garrantiloans@gmail.com

  • Warunkiem umorzenia jest prowadzenie działalności przez 3 miesiące od otrzymania pożyczki, więc logiczne się wydaje, że taki wniosek należałoby złożyć po tym okresie. Jednak wniosek o umorzenie widnieje na umowie jako wymagany załącznik, więc wszyscy chyba składają go od razu z umową. To jest o tyle dziwne, że na wniosku trzeba zaznaczyć, że prowadziło się działalność przez te 3 miesiące, więc to takie trochę wróżenie z fusów. Jest tam też miejsce na podanie kwoty pożyczki i daty jej otrzymania. Zostawiłem to puste.

 8. Czy załącznik nr 1 o pomocy publicznej widniał od początku w spisie niezbędnych dokumentów? Jestem pewna, że go nie było, kiedy 22 kwietnia składałam wniosek online. Dołączyłam podpisaną umowę, a teraz miałam telefon, że brakuje jednego załącznika i bardzo się zdziwiłam.

 9. Czy można wydać pieniądze na zakup sprzętu do firmy. Prowadzę firmę remontowo wykończeniową i przydałoby mi się trochę nowego sprzętu bo stary ledwo już działa. ?
  Z góry dziękuję za odp.

  • Ta pomoc to na utrzymanie firm z. Opłaty i zakupy co Ci jest potrzebne na firmę. Więc takie rzeczy też można dokupić. Przecież nie jest wymagane aby przedstawić fv czy rachunki co zapłacone zostanie z tej kasy….

 10. Witaj. Jeśli nadal potrzebujesz pożyczki, Ziraat Loans udziela pożyczek klientom w trakcie realizacji. Otrzymałem 150 000 EUR i było bardzo szybko. Wystarczy skontaktować się z nimi na ich adres e-mail ziraatloans@gmail.com i złożyć wniosek o prywatną pożyczkę.

  • No oczywiście, że firma, która daje pożyczki w kwocie 150tys euro ma pocztę na gmailu a nie na prywatnej domenie i nie jest to wyłudzenie danych, no bo skąd.

 11. Witaj. Jeśli nadal potrzebujesz pożyczki, Ziraat Loans udziela pożyczek klientom w trakcie realizacji. Otrzymałem 150 000 EUR i było bardzo szybko. Wystarczy skontaktować się z nimi na ich adres e-mail ziraatloans@gmail.com i złożyć wniosek o prywatną pożyczkę.

 12. Witaj. Jeśli nadal potrzebujesz pożyczki, Ziraat Loans udziela pożyczek klientom w trakcie realizacji. Otrzymałem 150 000 EUR i było bardzo szybko. Wystarczy skontaktować się z nimi na ich adres e-mail ziraatloans@gmail.com i złożyć wniosek o prywatną pożyczkę.

 13. Witaj. Jeśli nadal potrzebujesz pożyczki, Ziraat Loans udziela pożyczek klientom w trakcie realizacji. Otrzymałem 150 000 EUR i było bardzo szybko. Wystarczy skontaktować się z nimi na ich adres e-mail ziraatloans@gmail.com i złożyć wniosek o prywatną pożyczkę.

 14. Witaj. Jeśli nadal potrzebujesz pożyczki, Ziraat Loans udziela pożyczek klientom w trakcie realizacji. Otrzymałem 150 000 EUR i było bardzo szybko. Wystarczy skontaktować się z nimi na ich adres e-mail ziraatloans@gmail.com i złożyć wniosek o prywatną pożyczkę.

 15. Witaj. Jeśli nadal potrzebujesz pożyczki, Ziraat Loans udziela pożyczek klientom w trakcie realizacji. Otrzymałem 150 000 EUR i było bardzo szybko. Wystarczy skontaktować się z nimi na ich adres e-mail ziraatloans@gmail.com i złożyć wniosek o prywatną pożyczkę.

 16. Witaj. Jeśli nadal potrzebujesz pożyczki, Ziraat Loans udziela pożyczek klientom w trakcie realizacji. Otrzymałem 150 000 EUR i było bardzo szybko. Wystarczy skontaktować się z nimi na ich adres e-mail ziraatloans@gmail.com i złożyć wniosek o prywatną pożyczkę.

 17. Pytanie, czy jeśli nie dostało się jeszcze odpowiedzi z ZUS na wniosek o niepłacenie składek, to we wniosku o pożyczkę należy wpisać „korzystałem już z pomocy…” czy też nie, bo jeszcze nie wiadomo czy ZUS się zgodzi i skorzystam? Szach-mat :)

  • Jeżeli nie masz jeszcze decyzji z ZUS, to nie zaznaczasz, że otrzymałeś pomoc. Niektórzy już dostali potwierdzenia, więc oni muszą wypełnić te pola.

 18. Noc oprócz globalnego populizmu niestety nie zauważyłem. To tanie teorie, doprowadzające do rozpadu systemu, który się rozpadł. Winni to ci, którzy doprowadzili do upadku systemu i będą nimi politycy globalnej populistycznej racji oraz ci tani politycy odpowiedzialni za tryby ekonomiczne, które rozpadły się i uszkodziły cały mechanizm. Żadna myśl polityczna i ekonomiczna nie przemawia do Mnie, szczególnie na dłuższą metę. Do końca, będę twierdził, populiści jawnie zmierzają do wojny światowej. Do tego oprócz covid-19, wirus komputerowy-oczywiście chiński.
  Teorie gospodarcze w wymiarze politycznym są niebezpieczne a ich zdradziecka zdeść to zguba ludzkości.
  SYSTEM ALBO BĘDZIE BOGATY ALBO NIECH NIE ISTNIEJE. NIE MA DROGI POŚREDNIEJ, TZW TANIEGO WYZYSKU GOSPODARCZEGO jaki ma miejsce w Polsce, Czechach a nawet na Zachodzie Europy. Takie państwa jak Hiszpania czy Włochy nigdy nie odbiły z recesji z 2008,a tanio zintegrowane gospodarki zachodu i V4 głównie przez Chińczyków, Japończyków i resztę żółtych psów, nie mającyvh nic wspólnego z systemem ekonomicznym zniszczyły demokrację doprowadzając do POPULIZMU.

 19. Spis rzeczy „do przygotowania” przy składaniu wniosku o pożyczkę wskazuje że trzeba mieć umowę (której załącznikiem jest wniosek o umorzenie, wymagający podania daty uzyskania pożyczki). Dlaczego zatem przy wniosku o pożyczkę od razu mam składać wniosek o umorzenie?

 20. pożyczka dla inwestorów, przedsiębiorstw i osób fizycznych skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać łatwy i przystępny kredyt WhatsApp: +18329000689 lub e-mail: jiri35527@gmail.com

 21. Witam serdecznie,

  Proszę o informację w jaki sposób określić datę udzielenia pożyczki? Czy jest to data wpływu środków na konto bankowe, czy data zatwierdzenia wniosku przez Urzędnika? A jeżeli tak to skąd otrzymać informacje kiedy to się odbyło?
  Pozdrawiam
  Rafał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *