Wiemy jakie odszkodowanie właściciel World Trade Center otrzyma od linii lotniczych za „9/11”

Gorące tematy Codzienne Zagranica Dołącz do dyskusji (48)
Wiemy jakie odszkodowanie właściciel World Trade Center otrzyma od linii lotniczych za „9/11”

Zakończył się trwający 13 lat spór pomiędzy Silverstein Properties, czyli właścicielem budynków World Trade Center, a American Airlines Group Inc. i United Continental Holdings Inc. Zgodnie z postanowieniami ugody, którą zawarły strony, linie lotnicze będą musiały zapłacić deweloperowi 95,2 mln dol. 

Jak można się domyślić, spór toczył się o odszkodowanie w związku z atakami terrorystycznymi z 11 września 2001 roku, w których zginęło prawie 3 tys. osób. Ataku dopuściła się organizacja terrorystyczna, Al-Ka’ida. Jej przedstawiciele przejęli wtedy kontrolę nad czterema różnymi samolotami amerykańskich linii lotniczych. Jeden z nich zniszczył część Pentagonu, dwa rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, a kolejny rozbił się w Pensylwanii. Dwa samoloty, które uderzyły w WTC, należały do American Airlines i United Airlines. W związku z tym, przede wszystkim od nich Larry Silverstein, właściciel WTC, domagał się odszkodowania.

Odszkodowanie za World Trade Center

Co prawda Silverstein od swoich ubezpieczycieli otrzymał już ponad 4 mld dol., jednak od dawna starał się pociągnąć do odpowiedzialności jeszcze linie lotnicze i firmy zajmujące się ochroną portów lotniczych. Jego zdaniem, we wrześniu 2001 roku dopuściły się one zaniedbań, co umożliwiło terrorystom przeprowadzenie ataku.

Dopiero teraz stronom udało się dojść do porozumienia. Jak stwierdzono:

„Porozumienie doprowadzi do zakończenia tego trudnego, trzynastoletniego postępowania, na warunkach akceptowalnych dla wszystkich stron”.

Zgodnie z dokumentami złożonymi we wtorek w sądzie na Manhattanie, ubezpieczyciele linii lotniczych pokryją wypłatę na rzecz Silverstein Properties. Początkowo Silverstein domagał się od linii ponad 12 mld dol. Ostatecznie skończyło się na 97 mln dol. Z tej sumy deweloperowi wypłacone zostanie 95,2 mln dol., ponieważ dwaj ubezpieczyciele linii stali się niewypłacalni. Zanim jednak porozumienie między stronami dojdzie do skutku, musi zostać zatwierdzone przez sędziego Alvina Hellersteina, który nadzoruje większość sporów cywilnych związanych z atakiem.

Przedstawiciel American Airlines, którego wypowiedź przytacza serwis Reuters, stwierdził, że przewoźnik jest zadowolony z zawartej ugody. Dodał jeszcze, że „ten straszny dzień i jego konsekwencje nie zostaną nigdy zapomniane”.