Od teraz wpłatomat może zatrzymać nasze pieniądze do kontroli

Finanse Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (99)
Od teraz wpłatomat może zatrzymać nasze pieniądze do kontroli

Czy wpłacając pieniądze na konto za pośrednictwem tzw. wpłatomatów, zastanawialiście się co by się stało, gdyby wpłacany banknot okazał się fałszywy? Jeszcze do niedawna zostałby po prostu odrzucony. Teraz jednak jest inaczej. Od 1 lipca 2018 roku wchodzi w życie część przepisów zarządzenia Prezesa NBP. 

Jakiś czas temu Tomasz Laba pisał o tym, że wpłatomaty „kradną” pieniądze. Od niedzieli takie sytuacje będą mogły mieć miejsce. I to nie z winy klienta, ani banku. Wszystko w granicach prawa.

Nadchodzące zmiany

Do tej pory, gdy banknot wzbudzał jakiekolwiek podejrzenia co do autentyczności, to wpłatomat go po prostu wypluwał. Niektóre banki w ostatnich dniach przekazały swoim klientom, że zgodnie z nowym zarządzeniem prezesa NBP automaty przyjmujące gotówkę będą miały obowiązek zatrzymać podejrzany pieniądz. Po zatrzymaniu banknotu pokaże się stosowny komunikat, a oprócz tego zapisana zostanie informacja, że przy próbie wpłaty właśnie na nasze konto taka sytuacja nastąpiła.

Jeżeli banknot okaże się autentyczny, to środki zostaną normalnie dopisane do naszego konta. Jeżeli nie – możemy spodziewać się dalszych czynności i konsekwencji, włączając w to udział odpowiednich służb, a nawet możliwość odpowiedzialności karnej. Oczywiście wspomniana zmiana będzie dotyczyła wszystkich banków i wpłatomatów, które mieszczą się w Polsce.

Podstawa prawna

§7 ust. 1 i 2 wspomnianego zarządzenia stanową, iż

Przeliczanie i sortowanie oraz sprawdzanie autentyczności banknotów lub monet wykonywane jest przy użyciu urządzenia albo ręcznie.

W trakcie przeliczania lub sortowania lub sprawdzania autentyczności banknotów sprawdzana jest ich jakość obiegowa, zgodnie z kryteriami, określonymi w załącznikach nr 1 i 2 do zarządzenia, z zastrzeżeniem ust. 10.

Z kolei załącznik w odpowiedniej jego części ustala procedurę postępowania, odnośnie urządzeń obsługiwanych przez klienta, czyli w naszym przypadku wpłatomatów

Banknoty podejrzane co do autentyczności nie mogą być wydane klientowi. [Następuje] niezwłoczne przekazanie do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oddajcie moje pieniądze!

Sytuacja może powodować pewien problem w przypadku błędnego uznania przez urządzenie, że pieniądz jest podejrzany. W takim wypadku po prostu tracimy nasz banknot, przynajmniej do czasu weryfikacji. Niektórzy wskazują na problem uszkodzonych/pogniecionych pieniędzy. Mogą one być błędnie uznane za nieautentyczne, przez co system może wydawać się niezbyt dopracowany, a wystąpienie dodatkowego stresu przy pilnej wpłacie gotówki, która nosi ślady uszkodzeń nie jest zbyt pozytywnym skutkiem.