Wydatki na ogrzewanie też można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Choć pod pewnymi warunkami

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Wydatki na ogrzewanie też można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Choć pod pewnymi warunkami

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę w swoim mieszkaniu często zastanawiają się, jakie wydatki mogą wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Pewne kontrowersje wzbudza na przykład kwestia czynszu i rachunków za media. Ze względu na fakt, że rozpoczął się już w zasadzie tegoroczny sezon grzewczy część osób prowadzących własną działalność może też zastanawiać się, czy ogrzewanie własnego mieszkania można wliczyć w koszty firmowe.

Ogrzewanie własnego mieszkania a koszty firmowe

Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wydatki, które przyczyniają się do utrzymania dotychczasowych przychodów firmy lub ich zwiększenia. Do wydatków firmowych można m.in. zaliczyć koszt utrzymania siedziby firmy – choć pewne wątpliwości budzi kwestia rozliczania wydatków w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność we własnym domu. Co na przykład z rachunkami za media, w tym – za ogrzewanie?

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki na mieszkanie, jeśli prowadzi w nim działalność gospodarczą. Bardzo długo fiskus upierał się jednak, że aby było to możliwe, przedsiębiorca powinien wyodrębnić w lokalu mieszkalnym osobną część (czyli najlepiej – pomieszczenie) na wykonywanie działalności. Co ciekawe, część organów skarbowych stała na stanowisku, że specjalne wyodrębnienie pomieszczenia czy części mieszkania nie jest konieczne, by zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Ostatecznie zainterweniowało Ministerstwo Finansów. Resort stwierdził, że przepisy nie uzależniają możliwości zaliczenia wydatków domowych do kosztów firmowych od wyodrębnienia pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność. MF, w odpowiedzi na interpelację poselską, odpowiedziało, że

Przepisy ustawy PIT nie uzależniają możliwości zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Podatnik powinien określić w jakiej części (jakim zakresie) lokal mieszkalny faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i wówczas może w odpowiedniej części zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych.

Do kosztów utrzymania mieszkania zalicza się zarówno np. czynsz, jak i rachunki za media – w tym ogrzewanie. Tym samym można stwierdzić, że wydatki na ogrzewanie własnego mieszkania można wliczyć w koszty firmowe (oczywiście o ile w lokalu mieszkalnym prowadzona jest działalność).

Należy pamiętać o proporcjonalności

Przy wliczaniu wydatków na utrzymanie mieszkania w koszty firmowe należy pamiętać o zaliczeniu proporcjonalnej części wydatków – w zależności od tego, w jakim stopniu lokal mieszkalny jest wykorzystywany na potrzeby prowadzenia działalności. Dodatkowo warto też pamiętać, że proporcjonalnemu odliczeniu podlega nie tylko rachunek za centralne ogrzewanie czy faktura za opał, ale też np. niezbędne usługi serwisowe dotyczące kotła lub innego źródła ogrzewania.