Wydostanie się z korka na autostradzie będzie prostsze, opracowywane są specjalne procedury

Moto Dołącz do dyskusji (275)
Wydostanie się z korka na autostradzie będzie prostsze, opracowywane są specjalne procedury

Policja pomoże kierowcom wydostać się z korka, w którym utknęli ze względu na wypadek na autostradzie. Zostaną wprowadzone w życie specjalne procedury, które to umożliwią. 

Wakacje to okres wzmożonej aktywności na drogach

Trwają już wakacje, więc można spodziewać się zdwojonego ruchu na autostradach. Niestety – im więcej aut, tym wyższe ryzyko wypadku, zwłaszcza że specjaliści niejednokrotnie przestrzegali, że do kraks częściej dochodzi, gdy warunki na drodze teoretycznie są sprzyjające (dobra widoczność, słoneczna pogoda, sucha nawierzchnia). A to wszystko dlatego, że wtedy więcej kierowców ma tendencję do szybszej jazdy. Nic dziwnego zatem, że wakacje to okres, w którym dochodzi do wielu wypadków, także tych na autostradach.

Oczywiście wypadki na autostradach zdarzają się cały rok – tylko w 2018 r. odnotowano 434 wypadki, mimo że długość autostrad w Polsce to niecałe 1640 km, a zatem – nie tak znowu dużo. Na przykład w Czechach liczba kilometrów autostrad to 1243 (stan na 1 stycznia 2018 r.). A Czechy mają zaledwie niecałe 79 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. W zestawieniu z sąsiadem, i to znacznie od nas mniejszym, wypadamy zatem dość blado.

Wydostanie się z korka będzie łatwiejsze. Pomoże policja

Gdy dochodzi do wypadku, kierowcy na autostradzie nierzadko bywają uwięzieni w korku przez kilka kolejnych godzin. A w wakacje jest to szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Szczególnie narażone są zawsze dzieci i osoby starsze, ale i np. zwierzęta domowe, które podróżowały autem z właścicielami. Do tej pory, gdy doszło do wypadku, wydostanie się z korka przy pomocy policji zależało od „pomysłowości” funkcjonariuszy. Jak podaje „Rz”, niedawno, gdy doszło do wypadku na autostradzie A1, funkcjonariusze w porozumieniu ze strażą pożarną i służbą autostradową pozwolili kierowcom przejechać „korytarzem życia”, by mogli wydostać się z autostrady. Żadnych regulacji do tej pory nie było, co robić w takich sytuacjach, ale ma się to zmienić.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad podjęło pracę nad opracowaniem specjalnych zasad. Będą dotyczyć wszystkich długotrwałych zatorów, zarówno na autostradach jak i na drogach ekspresowych. W dokumencie znajdzie się szczegółowy opis postępowania w konkretnych sytuacjach oraz podział kompetencji między służbami. Dzięki temu wszystko przebiegnie sprawniej. Dokument jest już niemal skończony, dlatego bardzo możliwe, że wydostanie się z korka na autostradzie już wkrótce będzie znacznie łatwiejsze.