Wymarzonym zawodem w Polsce jest deweloper? Przynajmniej do takich wniosków można dojść bazując na popularnej wyszukiwarce Google. Bazując przy tym na podpowiedziach automatycznie generowanych na podstawie zapytań kierowanych przez użytkowników. W Polsce za frazą how to become (ang. jak zostać) najczęściej wpisywanym wyrazem był „deweloper”.
Wymarzonym zawodem… deweloper
I to jedno określenie budzi wiele wątpliwości. Deweloperami określamy inwestorów inwestujących oraz zarządzających komercyjnym procesem budowy nieruchomości na szerszą skalę. Raczej nie powiemy tak o kuzynie, który wraz ze swoim kumplem postanowili wybudować bliźniaka. W języku polskim termin deweloper kojarzy nam się jednoznacznie. Jednak w przypadku języka angielskiego jest inaczej.
Developer może bowiem odnosić się do – real estate developera (j.w.) oraz do – software developera (inaczej programisty). Jak Polska i Polacy wypadli na tle innych europejskich państw?
https://twitter.com/StefanTompson/status/1620785068343189504/
Jak zostać deweloperem?
Najbardziej zgodni są mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego. W Danii, Norwegii, Szwecji oraz Finlandii ludzie najczęściej pragną dowiedzieć się jak zostać pisarzem. Podobnie zresztą myślą Holendrzy, Belgowie, Islandczycy, Rumunii i Białorusini, a także Łotysze, Litwini i Estończycy oraz Serbowie, Gruzini i Ormianie. To kim chcieliby zostać Rosjanie nikogo nie interesuje, a poza tym despota rządzący tym krajem od lat wypisał swój naród z europejskiego kręgu cywilizacyjnego na dobre.
Co ciekawe Francja to jedyny europejski kraj, w którym najczęściej wyszukiwanym zapytaniem był zawód adwokata. Tymczasem Brytyjczycy tym badaniem potwierdzili swoje poszanowanie historii oraz przywiązanie do tradycji. Bowiem w całym Zjednoczonym Królestwie, a także w Irlandii numerem jeden okazał się pilot.
Zgodni byli także Włosi oraz obywatele Luksemburga. Najczęściej dowiadywali się jak zostać przedsiębiorcą. To samo w przypadku Austriaków oraz Turków. Zamieszkujących te kraje ludzi najbardziej interesuje to co należy zrobić, aby w przyszłości zostać aktorem. Współcześnie w tym badaniu wypadają nasi południowi sąsiedzi. Zarówno Czesi oraz Słowacy najczęściej wpisywali – co zrobić, aby zostać youtuberem. Podobnie zresztą jak i Hiszpanie. Portugalczyków natomiast najbardziej interesuje kariera strażaka, zaś Niemców to co należy robić, aby zostać profesorem.
Powyższe wyniki nie są oczywiście jakimkolwiek wiarygodnym źródłem, nie należy przykładać do nich zbyt daleko idących wniosków. W jakimś stopniu odzwierciedlają jednak pragnienia społeczeństw. Co ciekawe zawodem, który zdominował to zestawienie okazał się być pisarz. Zatem zawód wyjątkowo specyficzny. Taki, którego nie da się wypracować poprzez szkołę, uczestnictwo w dodatkowych zajęciach czy codzienne chodzenie do pracy. Talent jest niezbędny, tak samo jak i długa, mozolna oraz praca nad sobą samym.