REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Wynagrodzenia rosną nie tylko w największych miastach. W 2025 r. płace wzrosły prawie wszędzie
Wynagrodzenia rosną nie tylko w największych miastach. W 2025 r. płace wzrosły prawie wszędzie

Wynagrodzenia w Polsce w ostatnim czasie rosły bardzo szybko. Ich wzrost był tak gwałtowny, że skłonił do interwencji nawet NBP. Okazuje się, że wzrost wynagrodzeń miał miejsce nie tylko w największych ośrodkach miejskich.

Mateusz Krakowski18.07.2025 11:43
Praca

Mediana wynagrodzeń wzrosła w 99 proc. powiatów w Polsce rok do roku

O tym, jak rosły w ostatnim czasie wynagrodzenia w Polsce, informuje nas Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego. Z danych GUS-u wynika, że mediana wynagrodzeń wśród zatrudnionych na umowę o pracę wzrosła rok do roku w styczniu 2025 r. o 15,3 proc. i wynosiła 6882 PLN brutto. W przypadku kobiet mediana wyniosła 6734 PLN, a w przypadku mężczyzn 7033 PLN.

Co ważne, mediana wynagrodzeń rosła rok do roku aż w 99 proc. powiatów w Polsce i w 97 proc. gmin. Dane GUS-u obejmują wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w sektorze publicznym i prywatnym i uwzględniają także dodatki do wynagrodzenia, takie jak nagrody, premie czy dodatki a czas pracy.

REKLAMA

Są jednak minusy tego typu statystyki, sporządzonej przez GUS. Niestety nie uwzględnia ona osób (szczególnie młodych), które pracują na podstawie umów cywilnoprawnych. Pomiary nie uwzględniają także osób, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze.

Tym razem mamy do czynienia z bardziej równomiernym rozłożeniem się wzrostu wynagrodzeń w naszym kraju

Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że wynagrodzenia rosną w kilku największych metropoliach w Polsce, a na tzw. prowincji nie jest już tak różowo. Tym razem jednak sprawa wygląda zgoła inaczej.

REKLAMA

Obecnie mediana wynagrodzeń w Polsce wzrosła w 100 proc. powiatów miejskich oraz 99,4 proc. powiatów ziemskich. Jest to informacja ważna dla naszego rynku pracy szczególnie z perspektywy wyludniania się tzw. Polski powiatowej, co ma oczywiście ścisły związek właśnie z wieloletnią stagnacją zarobków poza największymi miastami w Polsce.

Nie jest jednak tajemnicą, że najwyższe poziomy wynagrodzeń poza największymi metropoliami odnotowano w regionach górniczych (powiat polkowicki i miasto Głogów), a także w gminach podwarszawskich (Łomianki, a także Podkowa Leśna).

REKLAMA

Co ciekawe, największy wzrost mediany wynagrodzeń odnotowaliśmy w sektorach publicznych – w edukacji wyniósł on 29,2 proc., a w administracji publicznej 20,2 proc. Pomimo tego, że górnictwo należy do sektorów najlepiej wynagradzanych, w tej branży odnotowano spadek mediany wynagrodzeń o 0,7 proc.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi