Fiskus zmienia zdanie w sprawie wystawiania faktur do paragonów z NIP do kwoty 450 zł. Pytanie brzmi, jaka będzie ostateczna praktyka

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (60)
Fiskus zmienia zdanie w sprawie wystawiania faktur do paragonów z NIP do kwoty 450 zł. Pytanie brzmi, jaka będzie ostateczna praktyka

Wystawianie faktur do paragonów z NIP wciąż budzi wątpliwości interpretacyjne. Do tej pory fiskus twierdził, że paragony z NIP do 450 zł są fakturą uproszczoną. Czyli – nie można do nich wystawiać dodatkowych faktur, nawet na żądanie nabywcy. Teraz jednak okazuje się, że fiskus prawdopodobnie zaczyna mieć wątpliwości co do własnej interpretacji. 

Wystawianie faktur do paragonów z NIP: problem z paragonami do 450 zł

Od 1 stycznia można wystawić fakturę z NIP nabywcy do paragonu tylko wtedy, gdy paragon również zawiera NIP. Aby było to możliwe, nabywca musi zatem poinformować sprzedawcę o tym, że nabywa towar w charakterze podatnika. Wtedy sprzedawca umieszcza na paragonie wskazany NIP. Później natomiast wystawia fakturę w punkcie obsługi klienta lub w fakturomacie.

Sęk w tym, że największy problem stanowiły paragony z NIP z kwotą do 450 zł. Zdaniem fiskusa wystawienie pełnej faktury do takiego paragonu jest niemożliwe. Wszystko dlatego, że są one uznawane za faktury uproszczone. Teraz jednak w wydanej interpretacji fiskus zdaje się odchodzić od tego stanowiska. Wiele wskazuje na to, że wystawianie faktur do paragonów z NIP do 450 zł będzie możliwe – choć pod pewnymi warunkami.

Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną w tej sprawie. Wnioskodawca zastanawiał się właśnie nad prawem do wystawiania faktury do paragonu z NIP na kwotę do 450 zł lub 100 euro w momencie, gdy nabywcą jest podatnik czynny VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej. Z jednej strony fiskus potwierdza, że nadal taki paragon jest fakturą uproszczoną, którą można traktować jak zwykłą fakturę. Z drugiej strony -jak twierdzi fiskus w najnowszej interpretacji – wnioskodawca jednak ma prawo w tym konkretnym przypadku do wystawienia faktury do paragonu (o ile znajdują się na nim wszystkie niezbędne dane określone w ustawie). Tyle, że pod jednym warunkiem – nabywca musi mu zwrócić ten paragon z NIP.

To, jak traktować paragony z NIP do kwoty 450 zł lub 100 euro jest istotne także pod kątem ewidencjonowania tych paragonów – od 1 października wejdą w życie uproszczone zasady na podstawie raportów kasowych.

Fiskus zmiennym jest

Przypomnijmy, że fiskus jeszcze w maju twierdził, że do paragonu z NIP do kwoty 450 zł faktury wystawić po prostu nie można. Powyższa interpretacja dowodzi jednak, że prawdopodobnie zmienia zdanie. Nie wiadomo jednak, jaka praktyka zostanie ostatecznie przyjęta, dlatego bezpieczniej pozostać na razie przy dotychczasowych założeniach.