Zmiany w wystawianiu karty parkingowej są proponowane od jakiegoś czasu. Kolejną propozycją zmiany przepisów w tej materii, ma być możliwość wyrobienia karty parkingowej online. To pomysł, który ma jeszcze bardziej usprawnić całą procedurę. Jednak wielu ekspertów ma wątpliwości, czy tego typu propozycja przyczyni się do usprawnienia procedury wyrabiania karty parkingowej. Niestety, tego typu zmiany mogą także prowadzić do nadużyć.
Karta parkingowa wystawiana online? Pomysł dobry, jednak wielu ekspertów ma szereg wątpliwości
Pomysł wprowadzenia ułatwień dla wystawiania kart parkingowych online ma przede wszystkim ułatwić funkcjonowanie wszystkim osobom niepełnosprawnym i sprawić, aby bariery w ich funkcjonowaniu były znoszone. Obecnie wystawianie karty parkingowej, musi zostać poprzedzone wizytą w powiatowym czy miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Osoby, które mają zamiar wyrobić kartę parkingową, nie musiałby zatem tracić czasu na długie i niepotrzebne wizyty w urzędach. Serwis prawo.pl przytacza jednak zdania ekspertów inicjatywy „SprawdzaMY”:
Wdrażanie kolejnych rozwiązań cyfrowych pozwoli na lepszą kontrolę procesu wydawania kart parkingowych. Z drugiej strony, łatwość pozyskania karty może stanowić pokusę dla wyrabiania kart na osoby, które z nich nie będą korzystać. Analizując potencjalne ryzyka oraz korzyści, wydaje się, że korzyści przeważają.
Eksperci mają także wątpliwości co do procesu sprawdzania zgodności wniosku pod kątem formalnym. Adam Szyma, przewodniczący związku zawodowego pracowników zespołów orzeczniczych i sekretarz zespołu w Żywcu w wypowiedzi dla serwisu prawo.pl, ma wątpliwości, czy proces cyfrowy umożliwi odpowiednią weryfikację składanego wniosku. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa, składanie wniosku online może paradoksalnie wydłużyć cały proces wystawiania karty parkingowej.
W opinii wielu fachowców cyfryzacja procesu wystawiania karty parkingowej musi być przeprowadzona prędzej czy później
Osobiste stawianie się w urzędzie, w celu otrzymania karty parkingowej, jest według ekspertów formą weryfikacji osoby, która składa wniosek.
Niestety, ale ten proces nie jest wolny od nadużyć. Wiele osób (najczęściej z rodziny osoby niepełnosprawnej) rości sobie prawo do parkowania na kopercie, robiąc np. zakupy dla osoby, która ma kartę parkingową. Na tzw. kopertach stają także regularnie inni kierowcy, którzy tłumaczą się np. brakiem wolnych miejsc na parkingu.
Reformę wydawania kart parkingowych proponował niedawno także rząd. Zmianie miał ulec proces podpisywania karty w obecności przewodniczącego zespołu lub osoby przez niego upoważnionej.