Zaczytani i Alior Bank rozbili bank, zebrano 603 000 książek dla polskich bibliotek

Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (370)
Zaczytani i Alior Bank rozbili bank, zebrano 603 000 książek dla polskich bibliotek

Wielka Zbiórka Książek Alior Banku i Zaczytani.org zakończyła się sukcesem. Pod koniec maja informowaliśmy o niej na łamach Bezprawnika. 

Fundacja Zaczytani.org przez miesiąc, począwszy od 23 kwietnia tego roku, zbierała książki dla polskich bibliotek. Celem była oddolna akcja, która uzupełnia zasoby skarbnic literatury o nowe pozycje – tych nigdy dość. Edycja 2019 zakończyła się wielkim sukcesem – ubiegłoroczny rekord pobito o prawie 100 000, łącznie zbierając aż 603 000 książek.

Nic dziwnego, bo tym razem zbierano książki nie w 7, a w 74 miastach, w czym pomógł Alior Bank, udostępniając też swoje placówki. Wiele instytucji finansowych, banków czy ubezpieczycieli, angażuje się w ważne cele społeczne. I tak oto bank nieodłącznie kojarzący się z kolorem bordowym oraz charakterystycznym „melonikiem” jest zaangażowany w walkę o polskie czytelnictwo. A z tym – jak wielokrotnie donosiliśmy w ramach „społecznej” misji naszego serwisu – są z nim duże problemy.

– Traktujemy Zaczytanych jako strategicznego partnera społecznego, dlatego włączamy się w działania Fundacji na każdym etapie: prowadzimy bajkoterapię w szpitalach, finansujemy wystawę promujących czytelnictwo ławek, a także angażujemy się w organizację Wielkiej Zbiórki Książek. Dzielimy się tym, co najważniejsze: czasem i energią – powiedziała Anna Baranek, menedżer ds. marketingu z Alior Banku, która na co dzień współpracuje z Fundacją.

Nie dziwi zatem, że bank chwali się swoim udziałem w tym sukcesie: w tym roku Alior Bank był mecenasem wystawy Zaczytanych Ławek, która dzięki dofinansowaniu trafiła do Gdańska, Krakowa i Warszawy, a także stworzył trzy nowe Zaczytane Ławki, które niebawem pojawią się w przestrzeni publicznej. To nie koniec działań: jeszcze w tym roku bank otworzy 10 Zaczytanych Bibliotek w instytucjach społecznych, takich jak: szpitale, hospicja, domy dziecka, regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, domy pomocy, świetlice wiejskie i środowiskowe oraz centra aktywności lokalnej. W partnerstwie z Bankiem stworzona została także Zaczytana Ławka Wisławy Szymborskiej, którą dziś można podziwiać w Krakowie przed Galerią Kazimierz.

Ze wszystkich zebranych w tym roku książek, 35 752 książki zostały przyniesione przez Polaków bezpośrednio do 100 uczestniczących w akcji placówek banku.