Francuzi przestają palić niesprzedanymi smartfonami w piecu

Środowisko Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (29)
Francuzi przestają palić niesprzedanymi smartfonami w piecu

Od nowego roku we Francji obowiązuje zakaz niszczenia niesprzedanych produktów. Zakaz dotyczy ubrań, kosmetyków, mebli oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Francja coraz mocniej stawia na ekologię.

Zakaz niszczenia niesprzedanych produktów

Francja coraz bardziej stawia na ekologię. Politycy chcą coraz mocniej promować troskę o środowisko, również w zakresie przepisów. O 1 stycznia został tam wprowadzony zakaz niszczenia niesprzedanych produktów. Zgodnie z założeniami producenci oraz dystrybutorzy ubrań, kosmetyków, mebli oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przypadku niesprzedania swoich produktów będą mieli obowiązek sprzedania ich po niższej cenie albo poddania recyklingowi. Takich produktów nie będzie można już zniszczyć albo po prostu wyrzucić.

Takie działanie ma na celu zapobiec rosnącej liczbie śmieci oraz wpłynąć na planowanie produkcji. Producenci, na których ustawowo zostanie narzucony obowiązek zagospodarowania odpadów z niesprzedanych produktów, będą musieli zaplanować ilość wyprodukowanych sprzętów bądź ubrań, w wymiarze odpowiadającym zapotrzebowaniu rynku. To z kolei doprowadzi do rozsądnej i zaplanowanej produkcji zgodnej ze standardami ekologicznymi.

Rzeczy, których nie uda się sprzedać, będą musiały zostać sprzedane po niższej cenie albo poddane recyklingowi. Trzecią ewentualnością będzie przekazanie ich organizacjom charytatywnym.

Francja coraz mocniej stawia na ekologię

We francuskim ustawodawstwie coraz częściej stawia się na proekologiczne przepisy. Pierwszą tego typu znaczącą rewolucją był zakaz sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach. Zmiana weszła w życie od 2021 roku. W ubiegłym roku zakazano również używania plastiku w szeroko pojętej branży gastronomicznej. Przede wszystkim chodziło o plastikowe słomki, sztućce, kubki i talerze oraz styropianowe opakowania na wynos. Ponieważ zakazy zostały pozytywnie odebrane przez społeczeństwo teraz kolej na kolejny krok.

Czytając tego typu wiadomości pewnie wielu z was zastanawia się, kiedy u nas zostaną wprowadzone podobne przepisy. Niestety jak na razie nasz ustawodawca nie może poradzić sobie z sensownym wyeliminowaniem używania plastikowych opakowań. Interpelacja poselska na ten temat wciąż pozostała bez odpowiedzi. Tak naprawdę, na ten moment, największą pracę w tym zakresie wykonujemy my sami, coraz częściej stawiając na proekologiczne wybory. Chyba nikt z nas nie ma złudzeń, że na jakiekolwiek przepisy będziemy musieli poczekać jeszcze kilka dobrych lat.