Zakaz pieców na węgiel, olej i gaz ziemny coraz bliżej. Nowa unijna dyrektywa ma wprowadzić ogromne zmiany

Nieruchomości Środowisko Dołącz do dyskusji
Zakaz pieców na węgiel, olej i gaz ziemny coraz bliżej. Nowa unijna dyrektywa ma wprowadzić ogromne zmiany

O dyrektywie EPBD nadal mówi się stosunkowo mało, choć będzie mieć ona ogromny wpływ na rynek nieruchomości. „Wielka Fala Renowacji” i klasy energetyczne to tylko część planowanych zmian; kolejną jest zakaz montażu pieców na paliwa kopalne.

Zakaz pieców na paliwa kopalne. Nowa unijna dyrektywa coraz bliżej

Ostateczna wersja dyrektywy EPBD, o której wspominałam już wielokrotnie na łamach Bezprawnika, ma zostać przyjęta jeszcze w tym roku – a później przyjęta przez władze UE. To z kolei oznacza, że rewolucja na rynku nieruchomości oznaczająca m.in. wielką falę renowacji (i przy okazji – rewolucja energetyczna) jest coraz bliżej.

Wczoraj odbyła się kolejna tura negocjacji między Radą Europejską, Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim. Co uzgodniono?

Obok kwestii związanych z modernizacją budynków o niskich klasach energetycznych, uwagę powinny zwrócić również ustalenia dotyczące pieców na paliwa kopalne. Jak przypomina portalsamorzadowy.pl, już wcześniej sygnalizowana była chęć wprowadzenia zmian w tym zakresie. W pierwszym etapie wdrażania dyrektywy państwa członkowskie UE musiałyby zaprzestać udzielania jakichkolwiek zachęt finansowych do instalowania pieców na paliwa kopalne, w tym nie tylko na węgiel czy olej, ale też na gaz ziemny. Mowa zarówno o bezpośrednich dotacjach na zakup i montaż takich pieców, jak i o ulgach podatkowych; nowy zakaz miał pierwotnie zacząć obowiązywać od 2027 r. Pierwotnie proponowano również, by od 2027 r. wszystkie nowe budynki publiczne (a od 2030 r. również prywatne) stały się zeroemisyjne. Tym samym w takich budynkach niemożliwy stałby się montaż pieców na paliwa kopalne – czyli z zarówno na węgiel, jak i wspomniany gaz ziemny. Co więcej, ostatecznie zakaz używania pieców tego rodzaju miałby objąć i resztę budynków – i być powiązany z de facto nakazem ich modernizacji.

UE jest gotowa nieco wydłużyć termin, ale różnica nie będzie znacząca

Na ten moment wszystko wskazuje na to, że Unia nie zamierza rezygnować z wcześniejszych założeń – i jest skłonna co najwyżej do niewielkich ustępstw związanych z terminami wprowadzenia zmian. Ostateczny projekt dyrektywy nadal ma bowiem przewidywać zakaz montażu pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach (przy czym miałby on zostać wdrożony w latach 2028-2030), a w latach 2035-2040 – w pozostałych budynkach, które zostałyby poddane termomodernizacji i, co za tym idzie, wymieniane byłoby w nich źródło ciepła. Ponadto kotły na paliwa kopalne mają przestać być dotowane już w 2025 r. Tym samym już na przestrzeni kilku-kilkunastu kolejnych lat piece na paliwa kopalne miałyby praktycznie całkowicie zniknąć z UE.

Warto przy tym nadmienić, że to tylko jedna z wielu planowanych zmian – a dyrektywa EPBD ma z kolei przyczynić się do spełnienia założeń unijnego planu Fit for 55.