- Bezprawnik -
- Państwo -
- Serialu o zamykaniu kopalni ciąg dalszy. Teraz wicepremier Sasin mówi, że to "twarda konieczność"
Serialu o zamykaniu kopalni ciąg dalszy. Teraz wicepremier Sasin mówi, że to "twarda konieczność"
Rząd chce chronić za wszelką cenę polskie górnictwo, czy może pracuje jednak nad planem, by było ono wreszcie rentowne? Coraz trudniej śledzić kolejne odcinki tej sagi. Teraz wicepremier Sasin mówi, że zamykanie kopalni to "twarda konieczność". Co będzie dalej? Ostrzegamy przed spoilerami.

Zamykanie kopalni. Rząd tłumaczy... troską o klimat
Podczas kampanii wyborczej Andrzej Duda rozdawał górnikom kanapki i rząd przekonywał, że węgiel to przyszłość. Cóż, po wyborach narracja jest trochę inna.
"To nie jest mój wybór, to nie jest moje widzimisię, to jest niestety twarda konieczność wobec tego, co dzieje się wokół Polski, wobec polityki klimatycznej, tego, że przechodzimy przyspieszony proces transformacji energetycznej, wymuszony na nas przez instytucje europejskie, nie możemy od tego abstrahować" - opowiadał w Polsat News wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
"Przez obronę części nierentownych kopalń nie można doprowadzić do bankructwa czy upadku całego górnictwa" - dodał.
A zatem plan zamykania kopalń jest. Tyle że zawsze, gdy politycy mówią o takim planie, zaczynają odpowiadać związkowcy. Ostatnio nawet grozili, że mogą zrobić "powstanie" w obronie takich zakładów.
Często to wystarcza, a politycy tłumaczą, że to nie tak, a plany racjonalizacji odnośnie polskiego górnictwa to "fake newsy".
Wizja może nie powstania, ale wielkich protestów, zwykle działa na polityków. Pewnie zadziała i kolejny raz na Sasina i innych przedstawicieli rządu.
Znowu będziemy mieli więc przeciąganie liny pomiędzy związkowcami i politykami i plan będzie odłożony na nie wiadomo jaką przyszłość?
Biorąc pod uwagę stosunek do górnictwa kilku ostatnich rządów, to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Górnicy pewnie utrzymają "czternastki", a wejdzie w życie jakiś "plan naprawczy", który nie zmieni tak naprawdę nic. A nierentowne kopalnie wciąż będziemy musieli utrzymywać.
A może jednak perspektywa trzech lat bez wyborów zadziała motywująco na polityków PiS - i jednak pójdą na zwarcie ze związkowcami? To byłby ciekawy zwrot akcji. Tylko czy ktoś naprawdę wierzy, że Jacek Sasin potrafi zreformować polskie górnictwo, skoro nawet wyborów nie potrafił zorganizować?
07.06.2026 15:21, Rafał Chabasiński
07.06.2026 14:10, Aleksandra Smusz
07.06.2026 14:05, Rafał Chabasiński
07.06.2026 13:01, Joanna Świba
07.06.2026 12:12, Rafał Chabasiński
07.06.2026 11:11, Rafał Chabasiński
07.06.2026 10:12, Igor Czabaj
07.06.2026 9:37, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 7:47, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 7:11, Piotr Janus
06.06.2026 12:58, Rafał Chabasiński
06.06.2026 10:20, Piotr Janus
06.06.2026 9:02, Rafał Chabasiński
06.06.2026 8:00, Rafał Chabasiński
06.06.2026 7:27, Mariusz Lewandowski
06.06.2026 6:05, Mateusz Krakowski
05.06.2026 16:07, Piotr Janus

Kupują zniszczone książki za 20 zł i sprzedają na Allegro o kilkaset procent drożej. Oto legalny trik
05.06.2026 15:18, Aleksandra Smusz
05.06.2026 14:29, Marcin Szermański
05.06.2026 13:41, Rafał Chabasiński
05.06.2026 12:54, Joanna Świba
05.06.2026 12:06, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 11:19, Piotr Janus
05.06.2026 10:31, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 9:57, Jakub Bilski
05.06.2026 9:21, Mateusz Krakowski




























