Pracownicy będą zarabiać więcej za pracę w niedzielę. Projekt zmiany przepisów trafił do sejmu

Państwo Praca Dołącz do dyskusji
Pracownicy będą zarabiać więcej za pracę w niedzielę. Projekt zmiany przepisów trafił do sejmu

Zmiany w handlu w niedzielę proponowane przez Polskę 2050 zakładają wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Jeżeli pracownicy wykonywaliby swoje obowiązki w ostatni dzień tygodnia, przysługiwałaby im wtedy większa stawka godzinowa. Projekt zmiany przepisów trafił do sejmu, lecz powstaje pytanie, jak zareagują na niego pozostali koalicjanci, szczególnie ci, którzy należą do lewicowej części rządu.

Większa stawka godzinowa za pracę w niedzielę – takiego rozwiązania chce m.in. minister Krzysztof Gawkowski

W rządzie trwają rozmowy, mające na celu wypracowanie kompromisu w sprawie handlu i pracy w niedzielę. Minister Krzysztof Gawkowski, a także przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru stanowczo opowiedzieli się za zwieszeniem stawki godzinowej dla pracowników pracujących w niedziele. Ryszard Petru był do niedawna całkowitym przeciwnikiem niedzielnego zakazu handlu, a obecnie jest zwolennikiem kompromisu, którego przejawem jest wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu.

O sprawie wypowiedziała się niedawno szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

W rozmowie z Radiem Zet Minister Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że regulacja i uszczelnienie handlu w niedzielę i ustalenie odpowiednich, dodatkowych zasad wynagradzania pracowników jest priorytetem rządu w tej sytuacji.

Jak uszczelnimy przepisy, jak to będzie jasno uregulowane „na twardo”, wtedy możemy rozmawiać o tym, które branże są newralgiczne, powinny pracować, a które nie.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski w Radiu Zet również wypowiadał się o konieczności podniesienia wynagrodzeń osób, które wykonują swoją pracę w niedzielę.

Dzisiaj nie zmieniałbym tego, żeby niedziele były handlowe, ale w przyszłości możemy do tego podejść pod jednym warunkiem – że więcej będzie zarabiała osoba pracująca w niedzielę.

Minister mówił także, że optuje za zmianą wysokości wynagrodzeń godzinowych za pracę w niedzielę do 250 proc. nominalnej stawki.

W projekcie Polski 2050 istnieją zapisy dot. wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu i podwyższonej stawki godzinowej do 200 proc.

Projekt zmiany ustawy proponowany przez posłów Polski 2050 zakłada, że to szef ma wyznaczyć pracownikowi dzień wolny za pracującą niedzielę. Posłowie partii Szymona Hołowni wpisali do projektu także podniesienie stawki godzinowej za pracę w niedzielę do 200 proc. Aby zmiany weszły w życie, lewicowa część koalicji musiałaby przystać na te propozycje, co nie jest przesądzone. Możemy się spodziewać także, że posłowie Zjednoczonej Prawicy, którzy wprowadzali zakaz handlu w niedzielę, będą przeciwni takiej liberalizacji przepisów.