Już możesz sprawdzić w ZUS czy wypłacono twój zasiłek chorobowy

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Już możesz sprawdzić w ZUS czy wypłacono twój zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy wypłacany jest na wniosek przedsiębiorcy lub pracownika przez ZUS. Poprzez portal PUE można sprawdzić, czy zasiłek został już wysłany na konto ubezpieczonego, a także, za jaki okres został on naliczony. To pomocne gdy ktoś chce sprawdzić, czy wszystko przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostało poprawnie rozliczone.

Każdy przedsiębiorca, który opłaca w terminie składkę na ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do zasiłku chorobowego za czas, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Uzyskanie takiego świadczenie nie jest trudne, wystarczy złożyć prosty wniosek przez ZUS PUE, a następnie oczekiwań na przelew. Poprzez tę platformę można też zweryfikować, czy zasiłek został już wypłacony, a także za jaki okres.

Przedsiębiorca sam decyduje, czy chce opłacać składkę chorobową

Składka chorobowa jest dobrowolna w przypadku przedsiębiorcy i to on wybiera, czy chce ją opłacać, czy nie. Jej wysokość to w 2022 roku 87,05 złotych miesięcznie. Z jednej strony jest to spora kwota, którą wielu może chcieć oszczędzić, z drugiej strony pozwala ona w razie choroby nie tylko uzyskać zasiłek chorobowy, ale także zmniejszyć kwotę składek do zapłaty.

Do opłacania takiej składki można zgłosić się w każdym momencie, jednak jeżeli ktoś wpadł na pomysł, by zgłosić się tuż przed chorobą, gdy czuje, że coś jest nie tak, to taki zabieg mu nie wyjdzie. By otrzymać zasiłek trzeba nieprzerwanie, przez 90 dni opłacać składkę chorobową i dopiero wtedy można liczyć na jakąkolwiek kwotę.

Złożenie wniosku, a także sprawdzenie, czy zasiłek został już wypłacony jest proste

Jeżeli przedsiębiorca opłaca składkę ponad 90 dni i otrzyma zwolnienie lekarskie z powodu choroby, to wtedy wystarczy złożyć już zaświadczenie ZUS Z-3b, w którym zaznacza się, za jaki okres ma przysługiwać zasiłek, potwierdza się, że ma się wystarczające uprawnienia, a także podaje numer konta na jaki ZUS ma przelać pieniądze.

Najlepiej tę czynność zrobić poprzez ZUS PUE, ponieważ jeżeli przedsiębiorca zaloguje się tam po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego, to może w kilku ruchach przekazać też ten ZUS Z-3b, który będzie już wypełniony danymi ze zwolnienia. Będzie więc dużo mniej pracy do wykonania.

Chorując, warto zapoznać się z ZUS PUE, bo przez tę platformę łatwo sprawdzić, czy zasiłek został już wypłacony. Wystarczy zalogować się na konto w PUE, wybrać w górnym menu zakładkę „Świadczeniobiorca”, a następnie po lewej stronie wybrać opcję „Zasiłki”.

zasiłek chorobowy
Przez ZUS PUE można sprawdzić, czy zasiłek został już wypłacony

Otworzy się wtedy okno, gdzie będzie dostępna lista zasiłków i innych świadczeń, jak na przykład świadczenie rehabilitacyjne. Każde z nich można rozwinąć i sprawdzić nie tylko numer sprawy, ale też okres, za jaki był wnioskowany i konkretną datę wypłaty.

ZUS ma 30 dni na to, by wypłacić zasiłek chorobowy przedsiębiorcy. Warto szybko złożyć wniosek

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien zasiłek wypłacić niezwłocznie, maksymalnie w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Zazwyczaj na wypłatę kwot należy czekać około czternastu dni.

Mając na uwadze, jak wielką instytucją jest ZUS, warto jednak wiedzieć, gdzie można zweryfikować czy nasz wniosek o zasiłek został poprawnie przetworzony oraz, czy kwota zasiłku została już wypłacona.