Zła wiadomość dla osób raportujących schematy podatkowe. Przez nadgorliwość ustawodawcy część trzeba będzie zgłosić jeszcze raz

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (103)
Zła wiadomość dla osób raportujących schematy podatkowe. Przez nadgorliwość ustawodawcy część trzeba będzie zgłosić jeszcze raz

Niestety – dla osób, które były zobowiązane do zgłoszenia transgranicznych schematów podatkowych nie ma dobrych wiadomości. Tym razem chodzi o konieczność ich ponownego raportowania. Powodem nie są jednak np. błędy formalne, a fakt, że jest już kolejny projekt zmiany ordynacji podatkowej. Jeśli wejdzie w życie, to wymusi na wielu osobach powtórzenie czynności, które już raz zostały dokonane. 

Ponowne zgłoszenie międzynarodowych schematów podatkowych

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce na księgowych, prawników i podatników spadnie kolejny obowiązek – chodzi o ponowne zgłoszenie międzynarodowych (transgranicznych) schematów podatkowych. Prawdopodobnie wymusi to rządowy projekt zmiany ordynacji podatkowej, który jest już w Sejmie. Projekt dotyczy właśnie raportowania schematów podatkowych i ma na celu uzupełnić wdrożenie europejskiej dyrektywy dotyczącej tej samej kwestii.

Czy ten projekt jest właściwie konieczny? Okazuje się, że tak – bo informacje o transgranicznych schematach podatkowych były do tej pory zbierane w niewłaściwym formacie elektronicznym. Tyle, że nie jest to wina wysyłających zgłoszenia – oni wszystko robili zgodnie z zaleceniami. To po prostu polscy rządzący wyszli przed szereg, i wdrożyli unijną dyrektywę, sami narzucając techniczne wymogi raportowania schematów. Teraz okazuje się jednak, że ostatecznie nie są one zgodne z unijnymi wytycznymi. Tym samym ponowne zgłoszenie międzynarodowych schematów podatkowych jest konieczne, a wszystko przez pewną nadgorliwość ustawodawcy.

Dostosowanie polskich wymogów technicznych zgłaszania raportów do tych unijnych jest konieczne z jednego prostego powodu – chodzi zwyczajnie o możliwość szybkiej wymiany danych z innymi państwami UE. A aby to było możliwe, konieczne jest, by format był jednolity.

Kiedy nowelizacja ma wejść w życie?

Rządzący chcą, by projekt został poddany głosowaniu na posiedzeniu Sejmu odbywającym się 25-26 marca. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 kwietnia. Na szczęście nie oznacza to, że trzeba będzie niemal w trybie natychmiastowym będą musiały dokonać ponownego zgłoszenia schematów podatkowych. Ustawodawca proponuje kilka różnych terminów.

Promotorzy podatkowi (m.in. radcy prawni, adwokaci, doradcy podatkowi) będą mieć czas na ponowne zgłoszenie międzynarodowych schematów podatkowych do 31 maja 2020 r. Korzystający ze schematów – do 30 lipca. Najwięcej czasu na ponowne dokonanie wymaganych czynności będą mieli wspomagający, czyli głównie księgowi.

Cała sytuacja niestety dobrze pokazuje, że często powstaje chaos legislacyjny – zwłaszcza w przypadku przepisów dotyczących przedsiębiorców czy spraw podatkowych. To z kolei wymusza niejednokrotnie na podatnikach podejmowanie szeregu dodatkowych czynności, które zabierają czas i są powodem frustracji.