Władza chce wiedzieć czym ogrzewasz dom. Niebawem pojawi się obowiązek raportowania

Codzienne Nieruchomości Środowisko Dołącz do dyskusji (61)
Władza chce wiedzieć czym ogrzewasz dom. Niebawem pojawi się obowiązek raportowania

Władze chcą o nas wiedzieć coraz więcej, nawet to… czym ogrzewamy nasze domy. Właściciele takich budynków muszą się przygotować, że stanie się to już na początku 2021 roku.

Kiedy zgłoszenie ogrzewania domu będzie obowiązkowe? P.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska ujawniła w rozmowie z PAP, że ma się to stać jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku.

„Dane, jakie będziemy zbierać, będą ograniczone do minimum, tak aby oświadczenie było możliwie proste” – zapewniła.

Gdzie i kiedy dokładnie będzie trzeba składać zgłoszenie ogrzewania domu? Te pytania pozostają, póki co, otwarte. Nie wiadomo też na razie, co będzie groziło tym właścicielom nieruchomości, który nie wyślą na czas odpowiednich dokumentów.

Zgłoszenie ogrzewania domu. Ale po co?

Wiemy natomiast, czemu ma służyć wprowadzenie nowego obowiązku  – a ma to oczywiście pomóc w walce ze smogiem.

Wielka baza danych ma być bowiem częścią wielkiego projektu, nazwanego Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, w skrócie CEEB. Mają się tam znaleźć m.in. informacje na temat otrzymanej przez właścicieli nieruchomości pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

Mało tego, baza CEEB ma być na bieżąco aktualizowana, na przykład przez kominiarzy, którzy przeprowadzają kontrole w budynkach.

Jak to wszystko ma jednak pomóc walczyć ze smogiem? Otóż według słów Doroty Cabańskiej, baza CEEB ma być przede wszystkim narzędziem dla samorządów. Dzięki niej lokalne władze mają mieć lepsze możliwości do walki ze smogiem.

Czy jednak CEEB pomoże w walce z „kopciuchami”? Pewnie władze właśnie na to liczą. Bo choć sprzedawać takich pieców już nie można, to w większości regionów wciąż nie ma odgórnego zakazu ich używania. Wiedząc, gdzie jest ich jednak najwięcej, samorządy będą pewnie mogły lepiej walczyć z problemem – na przykład tworząc regionalne programy wymiany pieców.

Czy taka baza wystarczy, żeby Polska poradziła sobie z problemem smogu? To oczywiście wątpliwe, a przecież nasze powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii. Ale kto wie, może faktycznie CEEB pomoże niektórym samorządom.

Cały projekt CEEB ma być sfinalizowany do 2023 roku. 30 mln zł ma dać Unia Europejska.