Tylko do dzisiaj przedsiębiorcy mają czas na podjęcie ważnej decyzji

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Tylko do dzisiaj przedsiębiorcy mają czas na podjęcie ważnej decyzji

Tylko do 20 lutego większość przedsiębiorców ma czas na to, by ostatecznie wybrać formę opodatkowania na rok 2023. Jeśli zdecydują się na zmianę dotychczasowej formy, muszą dopełnić odpowiednich formalności. 

Ostatni moment na zmianę formy opodatkowania

Każdego roku przedsiębiorcy mają szansę na zmianę formy opodatkowania – muszą to jednak zrobić w odpowiednim terminie. Najczęściej wybór innej formy opodatkowania niż do tej pory jest podyktowany znaczącą zmianą przychodów czy kosztów; na przykład ryczałtowiec, którego przychody w skali roku wzrosły kilkukrotnie, a w dodatku ma znacznie wyższe koszty niż wcześniej może dojść do wniosku, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wybór podatku liniowego.

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, przedsiębiorca ma czas na zmianę formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym po raz pierwszy w danym roku osiągnął przychód z działalności gospodarczej. Dla większości przedsiębiorców terminem na zmianę formy opodatkowania w 2023 r. będzie zatem 20 lutego – o ile uzyskali przychód w styczniu.

Warto jednocześnie pamiętać, że przedsiębiorcy nie mają już możliwości zmiany na kartę podatkową – uniemożliwiły to przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu.

Aby zmienić formę opodatkowania na 2023 r., należy dokonać aktualizacji formularza CEIDG-1.

Część przedsiębiorców może zmienić formę opodatkowania również za zeszły rok

Należy też w tym momencie przypomnieć, że część przedsiębiorców może dokonać zmiany formy opodatkowania nie tylko na 2023 r., ale również za rok poprzedni – dotyczy to osób prowadzących działalność, które na początku 2022 r. wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Wszystko ze względu na zmiany podatkowe, które zostały wprowadzone od 1 lipca 2022 r. Rządzący postanowili wtedy obniżyć wysokość podatku PIT z 17 do 12 proc. To z kolei oznaczało, że przedsiębiorcy na ryczałcie lub rozliczający się podatkiem liniowym mogli zostać pokrzywdzeni (mimo tego, że jednocześnie rząd wprowadził również kosmetyczne zmiany w składce zdrowotnej, korzystne dla ryczałtowców i liniowców). W związku z tym rządzący zdecydowali ostatecznie, że w drodze wyjątku możliwa będzie wsteczna zmiana formy opodatkowania – ale tylko dla wspomnianych ryczałtowców i liniowców. W dodatku mogą oni zmienić formę opodatkowania jedynie na skalę podatkową.

Warto oczywiście zaznaczyć, że nie zawsze – mimo obniżki podatku PIT – taka zmiana będzie korzystna. Przedsiębiorcy powinni zatem uważnie przeanalizować, czy opodatkowanie na zasadach ogólnych faktycznie będzie lepszym rozwiązaniem. Pod uwagę należy wziąć m.in. wysokość przychodów/dochodów, ewentualne koszty, a także – wysokość składki zdrowotnej. Na dokonanie zmiany formy opodatkowania za zeszły rok przedsiębiorcy mają czas do chwili złożenia zeznania podatkowego, czyli w tym roku de facto do 2 maja. Aby zmienić formę opodatkowania, należy złożyć PIT-36 zamiast PIT-28 lub PIT-36L.