REKLAMA
  1. Home -
  2. Firma -
  3. Ważna zmiana dla przedsiębiorców. Część z nich odzyska prawo do świadczeń z ZUS
Ważna zmiana dla przedsiębiorców. Część z nich odzyska prawo do świadczeń z ZUS

16 grudnia wejdą w życie zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. To ważna informacja m.in. dla przedsiębiorców, którzy zawarli z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę o rozłożeniu zaległości na raty lub o odroczeniu terminu płatności składek. 

Ważne zmiany dla dłużników ZUS

Przedsiębiorcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem z uiszczeniem należności za ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ZUS - najczęściej możliwe jest rozłożenie zaległości na raty lub odroczenie terminu płatności składek.

Sytuację płatników składek, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, zmieni ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Obecnie przedsiębiorcy, których zadłużenie w ZUS przekracza 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nie mają prawa do świadczeń w razie choroby czy macierzyństwa - aż do momentu, gdy spłacą w całości dług. Prawo do takich świadczeń stracili również wspomniani wyżej płatnicy, którzy zawarli z ZUS-em umowę o rozłożenie zaległości na raty lub odroczenie terminu składek. Tym samym tacy płatnicy nadal są postrzegani przez ZUS jako dłużnicy - mimo że zawarli z Zakładem odpowiednią umowę. Nowa ustawa, która ma wejść w życie 16 grudnia, zmieni sytuację tych płatników - nie będą już traktowani jako dłużnicy. A co za tym idzie, ponownie zyskają prawo do świadczeń chorobowych.

REKLAMA

Należy jednak zaznaczyć, że płatnik będzie musiał spełnić dwa warunki. Po pierwsze - opłacać składki w terminach i w wysokości ustalonej w umowie z ZUS-em. Po drugie - nie będzie mógł mieć nowego zadłużenia.

Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami, jeśli prawo do zasiłków chorobowych powstało od 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy, stosowane będą nowe przepisy. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy zawrą umowy z ZUS przed wejściem w życie przepisów, będą uprawnieni do wypłaty zasiłków.

REKLAMA

Co jeszcze się zmienia?

Nowelizacja przynosi też inne zmiany. Ustawa doprecyzowuje m.in. przepisy dotyczące doręczania pism w postaci elektronicznej. Doprecyzowano też kwestię urzędowego poświadczenia odbioru. Oprócz tego, zgodnie z nowymi przepisami, jeśli decyzje, postanowienia oraz inne pisma zostaną porządzone z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ZUS, to będą mogły zawierać zamiast własnoręcznego podpisu jedynie nadruk imienia i nazwiska wraz ze stanowiskiem służbowym osoby upoważnionej do ich wydania. Celem zmian jest zapewnienie skutecznego doręczania pism wysyłanych przez ZUS oraz tych, które Zakład wysyła do klientów.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi