Zmiany na Allegro w 2019. Platforma musi iść do przodu, jeśli chce obronić się przed inwazją Amazona czy Aliexpress

Zakupy dołącz do dyskusji (40) 22.03.2019
Zmiany na Allegro w 2019. Platforma musi iść do przodu, jeśli chce obronić się przed inwazją Amazona czy Aliexpress

Edyta Wara-Wąsowska

W biznesie obowiązuje jedna prosta zasada – albo będziesz się rozwijać, albo zginiesz. Żadna firma nie może stać w miejscu przez dłuższy czas. Nie ma znaczenia, czy to niewielkie lokalne przedsięwzięcie czy największa w Polsce platforma e-commerce. Stąd zmiany na Allegro w 2019.

Zmiany na Allegro w 2019

Zmiany w biznesie są oczywiste. Czasem jednak decyzję o ich wprowadzeniu przyspieszają działania konkurencji. Wydaje się, że jeśli chodzi o planowane zmiany w Allegro w 2019 r., to właśnie ruchy innych platform e-commerce wpłynęły na decyzję polskiego giganta. Polscy konsumenci coraz chętniej korzystają z Amazona, dużą popularnością cieszy się też chiński Aliexpress, który należy do Alibaby. Allegro zapewne ma to na uwadze i dlatego szykuje dla swoich klientów kilka przyjemnych niespodzianek.

Przewidywany czas dostawy i odroczona płatność

Prezes Allegro oświadczył, że chce wprowadzić gwarantowany czas dotarcia przesyłki bez względu na to, jaką opcję wybierze klient. W niektórych przypadkach przesyłki miałyby docierać do adresata nawet tego samego dnia (lub na drugi dzień) co z pewnością ucieszyłoby wielu zakupoholików. Wszystko zależałoby od lokalizacji.

Być może jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest odroczona płatność. Ta opcja umożliwi klientom dokonania płatności w ciągu 30 dni od otrzymania produktu. Co ważne, nie oznacza to jednak, że sprzedawca otrzymałby należne mu pieniądze dopiero po dokonaniu przez klienta płatności.  Pytanie brzmi jednak, czy wprowadzenie takiej usługi nie wiązałoby się dla Allegro ze zbyt dużym ryzykiem. Trudno też oszacować, czy akurat odroczenie płatności mogłoby przyciągnąć nowych użytkowników platformy.

Warto wspomnieć też o śledzeniu paczek czy o wyszukiwaniu wizualnym, chociaż akurat w przypadku pierwszej z tych usług wydaje się, że już od dawna powinien to być standard.

Allegro wykłada wszystkie karty na stół?

O ile podtrzymuję, że firma musi się rozwijać, żeby móc utrzymać się na rynku, o tyle z zainteresowaniem przyglądam się kolejnym ruchom Allegro. Niedawno pojawiło się Allegro Smart, które zrobiło całkiem dobre wrażenie na klientach, a już zapowiadane są zmiany na Allegro w 2019. Platforma kupiła ostatnio serwis eBilet.pl, mając nadzieję na duże zyski, a okazuje się, że to dopiero początek. Prezes Allegro rozważa bowiem przejęcia w obszarze usług finansowych.

Mnogość ruchów Allegro wskazuje na to, że firma od jakiegoś czasu mocno i zdecydowanie stawia na maksymalne przyspieszenie rozwoju. Zupełnie jakby wszystko, co mogła zrobić, zdecydowała się zrobić od razu. Co z tego wyjdzie – okaże się, chociaż niewykluczone, że prawdziwe skutki poznamy dopiero za kilka lat.